Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ctr. de munca asociat si/sau administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ctr. de munca asociat si/sau administrator

75 replies to this topic

#1 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2006 - 05:16 PM

Daca o soc.com. are 2 asociati, dintre care unul este si administrator, asociatul care nu este administrator poate sa fie angajat cu contract de munca?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2010 - 03:28 PM




#2 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 13 January 2006 - 05:49 PM

Da




#3 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 12:41 PM

se pot angaja reciproc.



#4 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2006 - 01:55 PM

Prin urmare, poate fi angajat si administratorul(asociat) si toti asociatii, daca societatea are mai multi asociati. Exceptie face cazul in care este unic-asociat, caz in care nu se poate angaja singur,nu-i asa?
Multumesc



#5 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 16 January 2006 - 02:04 PM

exact



#6 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 02:04 PM

administratorul semneaza ctr de munca pentru ceilalti asociati. si unul dintre asociati semneaza pentru administrator.
eu am avut o firma cu 2 asociati si au semnat fiecare pentru celalalt ctr de munca.



#7 aniela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 January 2006 - 01:50 PM

buna ziua. sunt noua in forum si as vrea sa va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare.....baietii mei au facut o firma si m-au trecut pe mine administratorul firmei , deoarece ei nu sunt in tara multa vreme.....
ei sunt asociati ...eu ...administrator.....cum as putea sa-mi aduc cartea de munca de la fostul loc de munca la aceasta firma?????
va multumesc mult ptr. raspuns....sint convinsa ca vreodata s-a mai dat acest raspuns pe forum dar eu nu l'am gasit......



#8 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 17 January 2006 - 02:04 PM

Iti faci contract de munca ..... si poti sa iti aduci cartea de munca
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#9 aniela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 January 2006 - 06:34 PM

draga Diana...iti multumesc mult ptr. raspuns...dar....as vrea sa te mai intreb ceva....tu imi spui sa-mi fac contract de munca dar contabila mea mi-a spus ca fiind administratorul firmei ,stipulat la registru nu pot sa-mi fac singura contract...te rog mult da-mi un sfat daca stii mai multe despre acest subiect...multumesc mult de tot



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 January 2006 - 07:00 PM

contabila ta trebuie concediata :lol: :lol: :lol:
asociatii firmei te angajeaza.. nu iti faci singura



#11 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 17 January 2006 - 09:21 PM

nu poti sa iti faci singura, dar daca asociatii sunt plecati din tara ma gandesc ca ti-au lasat o imputernicire pentru orice eventalitate? o arati la itm, in contract la "reprezentata legal prin...", te treci pe tine cu functia de administrator, iar sub tine il treci pe unul din asociati. cel putin asa am vazut ca se mai face. cel mai bine mergi la itm si te lamuresc ei.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#12 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 17 January 2006 - 09:59 PM

pentru-aniela
Asa cum a raspuns Septimiu este corect:contractul vi-l fac asociatii.
Eu zic ca avand imputernicire de la copii d-voastra va puteti face contract de munca singura ,iar la reprezentant legal treceti pe unul din copii d-voastra care face parte din actul de constituire a societatii si semnati- conform imputernicirii ce o aveti- contractul de munca.Nu vad nimic ilegal pana aici.
Nu stiu ce fel de imputernicire totusi aveti in numele societatii!In imputernicirea aceea scrie ca puteti face si angajari de personal sau suna generic-poate face orice document in numele asociatilor?Trebuie vazut cum s-a intocmit acea procura notariala.In cazul in care nu va da dreptul prin procura sa faceti angajari,va trebui sa le solicitati copiilor sa mearga la ambasada Romaniei din tara unde sunt copii sa va trimita o procura si cu aceste atributii.
Mult succes!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 August 2008 - 03:47 PM

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#13 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 17 January 2006 - 10:06 PM

IN ACTUL CONSTITUTIV TREBUIE SA AVETI UN PARAGRAF"ADMINISTRATORUL SOCIETATII VA FACE DEMERSURILE NECESEARE IN VEDEREA INDEPLINIRII OBIECTULUI DE ACTIVITATE" SAU CEVA DE GENUL ACESTA. CF ACESTUI ARTICOL AVETI OBLIGATIA DE A FACE ANGJARI. CA DOAR OBIECTUL DE ACTIVITATE NU SA FACE SINGUR



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 January 2006 - 12:02 AM

sau voirbiti cu ei si ii intrebati: mamicule, pot sa semnez in locul tau...
nu cred ca o sa zica nu :D



#15 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 18 January 2006 - 12:10 AM

septimiu a zis cel mai intelept lucru si cel mai simplu. atatea dureri de cap pentru cine?, itm-l nostru cel de toate zilele? :wink:
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 January 2006 - 12:12 AM

pai ar fi culmea sa se duca copilu pana la ambasada... sa faca procura... bani, nervi, cozi... iar bani :D
cine se uita la semnatura la ITM, cine se uita la semnatura la administratii, cine se uita la semnatura la CAS, Somaj, Sanatate... ??? nimeni... si daca sunt si in familie e perfecta treaba



#17 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 18 January 2006 - 12:14 AM

mai este o problema; daca se dovedeste ca in perioada aia asociatul care s-ar presupune ca semnat a fost plecat din tara, o sa zica, ca a avut un contract semnat asa?
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 January 2006 - 12:17 AM

cine sa dovedeasca si de ce ?
ITM-u ? nu cred
angajata - mama ? nu cred
angajatorul - fiu ? nu cred

sa fim seriosi



#19 aniela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 January 2006 - 12:34 AM

multuri tuturor celor care m-au lamurit.....bineinteles ca am o procura in care se specifica ca ii pot reprezenta in orice fel de problema in legatura cu societatea...iar in act constitutiv se specifica ca eu pot lua orice fel de decizii sunt necedare ptr. mersul normal al firmei.....
sunt fericita ca am gasit acest site.....am avut mereu incredere in altii fara sa ma documentez eu singura......va multumescinca o data tuturor si promit sa fiu o cititoare acerba a discutiilor voastre....nu sint de specialitate deci ....nu-mi ramine decit sa va citesc cu atentie si ....cum zicea Septimui...sa platesc informatiile sau...sa astept lunile cind ....faceti si voi """o promotie si le dati gratis""""....multumiri inca o data.....



#20 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 October 2006 - 02:27 PM

Stie cineva sa imi spuna daca un asociat unic se poate angaja pe firma lui?
Daca da ..... rog si baza legala
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL