Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nelamurire folosire monetar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nelamurire folosire monetar

26 replies to this topic

#1 lily

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 15 January 2006 - 12:19 PM

Revin si eu la subiectul MONETARE.
Cu referire la Ordinul nr.1714/14.11.2005 ,acesta abroga art.3,alin(1,4)din OMF 2055/1998 care face referire la utilizarea monetarelor cod.14-50-61 asa cum este prezentat in anexa 1 din OMF970/1998(adica in pt.sume in ROL).Deci folosirea monetarelor va continua dar pt.sume in RON.

Este corect?



#2 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 17 February 2006 - 07:17 PM

Citeaza

Deci folosirea monetarelor va continua dar pt.sume in RON.

FALS :shock:
Articolul se refera la utilizarea monetarelor indiferent ca ROL sau RON, fiind abrogata utilizarea obligatorie a acestora. :?




#3 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2006 - 12:07 AM

Monetarele raman dar nu se mai inregistreaza veniturile din vanzari pe baza lor si sunt utilizate doar pt inventarierea numerarului la sfarsitul zilei.



#4 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 20 February 2006 - 11:03 AM

Sunt nou venita pe forum si va urez toate cele bune.
Imi puteti raspunde si mie daca nu mai inregistram veniturile din vinzari in baza monetarelor , atunci in baza la ce le inregistram?
Va pun aceasta intrebare deoarece eu am o situatie mai complicata .Pe aceeasi casa de marcaj din magazin inregistrez si serviciile(xerox,laminare etc) si pina acum faceam monetar pentru fiecare in parte si inregistram ca venit in baza lor.Acum cum pot sa fac ca cei de la finante nu au putut sa ma lamureasca?
vivi



#5 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 27 February 2006 - 01:13 AM

Corect CRISTALEX.

Monetarele care sunt documente specifice circulatiei monetare si a caror functionare este evident necesara pentru depunerea cash-ului la caseria centrala a unitatii, nu sunt scoase din nomenclatoare, ci utilizarea lor, care temporar a fost extinsa pentru anumite situatii prin OMFP 2055/1998 este abrogata.

Monetarul ca formular si document contabil nu este un document justificativ contabil care consemneaza realizarea unui venit, ci in stricto senso el consemneaza depunerea unei cantitati de moneda la caseria centrala a unei entitati patrimoniale, urmand ca atare debitarea caseriei prin creditarea unui cont corespondent - Avans spre decontare din platitor salarii; Mandatat colector/IRE,GOSCOM/.

Multe operatiuni nu mai sunt uzuale astazi, gasindu-se alte forme de operare, dar ele erau curente acum cca.10 ani
Mircea Scalat



#6 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2006 - 08:49 PM

vrinceanu a spus:

?
Va pun aceasta intrebare deoarece eu am o situatie mai complicata .Pe aceeasi casa de marcaj din magazin inregistrez si serviciile(xerox,laminare etc) si pina acum faceam monetar pentru fiecare in parte si inregistram ca venit in baza lor.Acum cum pot sa fac ca cei de la finante nu au putut sa ma lamureasca?
Eu zic sa-i rogi pe cei care se ocupa de casa de marcat sa-ti defineasca departamentele in functie de cum iti inregistrezi tu in contabilitate:marfuri, servicii xerox, servicii laminare,s.am.d. Atentie!!! vorbesc de departamente, nu de cum ar trebui sa iasa bonul fiscal catre client(unde trebuie definit intocmai produsul, serviciul,s.a). Pe raportul Z iti vor aparea totalurile pe departamente.Stiu sigur ca asta se poate. Eu asa fac.
elenacca



#7 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 February 2006 - 09:12 PM

monetarele sant documente care inventariaza doar soldul de casa la sfarsitul zilei,nimic altceva.
am sold de casa 300 ron , trebuie sa spun din ce se compune
3 buc x 50=150
15 bucx10=150
total 300 ron
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#8 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 February 2006 - 09:14 PM

soldul de casa de la sfarsitul zilei
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#9 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 28 February 2006 - 08:57 PM

Monetar, e (s.n.) Inventar al unei cantitati de numerar, sortat dupa valoarea bancnotelor or a monedelor pe fisicuri si tipuri de bancnote intocmit de un minuitor de valori cash in vederea predarii. DEX

Monetarul nu este un document RS.
In perioada de aplicare a OMFP 2055/1998, adica 30-11-1998 si pina in 23-11.2005 MONETARUL a fost document RS si a avut o utilizare speciala pentru cazurile strict delimitate prin OMFP 2055/98.

Ca utilizare MONETARUL ca document tipizat ori nu ramine ceea ce este.

Cazul special a fost:
Art. 3. - (1) Toate unităţile din comerţul cu amănuntul vor utiliza, pentru înregistrarea veniturilor, formularul cu regim special "Monetar cod 14-50-61", prezentat în anexa nr. 1, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor nr. 970/1998.

Avind utiizarea precizata in norme
MONETAR
(cod 14-50-61)
Formular cu regim special de tipărire, înseriere şi numerotare


Formularul este tipărit în carnete a câte 100 de file.
1. Serveşte ca:
- document justificativ pentru evidenţierea la sfârşitul zilei a numerarului existent în casierie, corespunzător mărfurilor comercializate;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate;
- document justificativ pe baza căruia se predă numerarul încasat prin casă de către casier la casieria centrală a agentului economic.
Monetarul se utilizează pentru vânzarea mărfurilor cu amănuntul.
Potrivit reglementărilor în vigoare, în condiţiile utilizării aparatelor de marcat electronice, suma înscrisă în monetar trebuie să coincidă cu suma din registrul de casă emis de aceste aparate, inclusiv cu suma înregistrată de mână în registrul de casă, în cazul defectării aparatelor de marcat electronice.
Valoarea înscrisă în monetar trebuie să corespundă valorii înscrise în raportul de gestiune:
2. Se întocmeşte în două exemplare de către casier, la sfârşitul zilei, prin inventarierea numerarului existent în casierie, pe categorii de bancnote şi de monede.
3. Circulă:
- la compartimentul financiar-contabil, pentru înregistrarea în registrul de casă (exemplarul 1);
- exemplarul 2 rămâne în carnet.
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil, după utilizarea completă a carnetului (ambele exemplare).

ACEASTA UTILIZARE A FOST ABROGATA SI CA ATARE NU MAI ESTE FORMULAR CU REGIM SPECIAL PE ACEASTA DESTINATIE.
Mircea Scalat



#10 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 02 March 2006 - 03:02 PM

va multumesc mult pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare si anume - Inregistrarea veniturilor in contabilitate o faceti pe baza raportului Z al casei de marcat? Sau mai bine zis la numar de document treceti numarul raportului Z? :?: :?:
vivi



#11 niarda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:timis

Postat 02 March 2006 - 03:25 PM

la inregistrarea incasarii in registrul de casa si in contabilitate folosesti numarul raportului Z, asa fac si eu



#12 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 03 March 2006 - 11:14 AM

Dragi confrati,

MONETARUL este un document prin care se consemneaza inventarierea unei mase monetara formata din BANCNOTE si MONEDE si prin care un PREDATOR pregateste aceste BUNURI BANESTI in vederea PREDARII.

Dupa cum am relatat in precedentul mesaj acest document nu a fost decit o scurta perioada de timp FORMULAR RS si a servit pentru o arie strict delimitata la efectuarea unor inregistrari contabile - vezi OMFP 2055/1998.

Inregistrarea depunerii la CASERIA UNITATII a masei monetare in cea mai corecta situatie se face pe baza MONETARULUI, care insotit de RAPORTUL Z al casei electronice de marcat atesta faptul ca intrega masa a numerarului incasat s-a depus de catre vinzatorul-incasator la CASERIE.

Asta este tot.
Mircea Scalat



#13 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 03 March 2006 - 11:23 AM

In situatia in care intr-un spatiu comercial sunt mai multe gestiuni delimitate ca atare, in conformiate cu legea nr.22/1969 LEGEA GESTIONARILOR, si nu este din anume ratiuni decit o singura casa de marcat, este de la sine inteles ca MONETARUL este documnetul prin care se inregistraza vinzarile pe fiecare gestiune, bineinteles consemnate si in RAPORTUL DE GESTIUNE al fiecarei gestiuni dupa caz.

Daca este o gestiune de marfuri, si un segment de prestari servicii (xeroxare multipicare s.a.a.)

- gestiune de marfuri va intocmi MONETAR consemnat in REGISTRUL DE GESTIUNE,

-prestatia de servicii va intocmi MONETAR separat

Monetarele se predau catre caserie insotite de RAPORTUL Z al masinii de marcat, pentru a se verifica depunerea completa a sumelor incasate per total si pe naturi ale activitatii, in cazul in care masina de marcat nu are facilitatea de a marca distinct natura incasarilor.
Mircea Scalat



#14 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 03 March 2006 - 11:33 AM

Multumesc Mircea Scalat pentru raspunsuri.
vivi



#15 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 03 March 2006 - 12:02 PM

Am si o intrebare referitoare la aceasta discutie. Pt orice firma trebuie facut monetar pe soldul zilnic de la casa? Adica ma refer la situatie in care nu exista mai multe caserii, si deci nu se predau bani nicaieri.
sid



#16 popescudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:roman
  • Interests:noutati

Postat 03 March 2006 - 02:19 PM

buna!
pentru prestari de servicii nu se intocmesc monetare;acestea fiind utilizate doar ptr. comert.
am avut recent control de la garda fin. si asa mi s-a spus,si intradevar citind legea(OMFP 2055/1998) si asa este; predarea incasarilor din prestari servicii se face pe baza de chitante sau bonuri fiscale(depinde ce s-a emis)



#17 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 05 March 2006 - 04:56 PM

MONETARUL este un document prin care se consemneaza inventarierea unei mase monetara formata din BANCNOTE si MONEDE si prin care un PREDATOR pregateste aceste BUNURI BANESTI in vederea PREDARII.

Obligativitate a avut pentru evidentierea incasarilor/VENITURI in perioada de aplicare a OMFP 2055/1998

Monetarul ca document pretipizat poate fi utilizat, nu obligatoriu deutilizat,
in conformitate cu CIRCUITUL DOCUMENTELOR aprobat pentru o entitate patrimoniala ca ANEXA la POLITICILE CONTABILE ale acesteia.

Este un document utilizat curent in activitatea bancara, deoarece bunurile vehiculate sunt valori banesti constand din bancnote si monede si deci este de neinlocuit pentru urmarirea masei monetare vehiculata in orice structura organizatorica bancara.

Orice casier constiincios si meticulos, care doreste sa stie ce lasa in pastrare in CASERIA sa si in locurile de depozitare a acesteia, intocmeste un MONETAR.

Deci, daca este o singura unitate de caserie organizata intr-o entitate patromoniala si un singur casier, chiar cu cumul de functii, BINEINTELES CA NU ESTE NECESARA INTOCMIREA MONETARULUI, deoarece masa monetara nu se preia si nu se preda decit in momentul cind aceasta va fi inlocuita temporar de o alta persoana, conform dispozitiei persoanei care are in competenta puterea de a hotari in aceasta provinta.
Mircea Scalat



#18 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 05 March 2006 - 04:58 PM

MONETARUL este un document prin care se consemneaza inventarierea unei mase monetara formata din BANCNOTE si MONEDE si prin care un PREDATOR pregateste aceste BUNURI BANESTI in vederea PREDARII.

Obligativitate a avut pentru evidentierea incasarilor/VENITURI in perioada de aplicare a OMFP 2055/1998

Monetarul ca document pretipizat poate fi utilizat, nu obligatoriu deutilizat,
in conformitate cu CIRCUITUL DOCUMENTELOR aprobat pentru o entitate patrimoniala ca ANEXA la POLITICILE CONTABILE ale acesteia.

Este un document utilizat curent in activitatea bancara, deoarece bunurile vehiculate sunt valori banesti constand din bancnote si monede si deci este de neinlocuit pentru urmarirea masei monetare vehiculata in orice structura organizatorica bancara.

Orice casier constiincios si meticulos, care doreste sa stie ce lasa in pastrare in CASERIA sa si in locurile de depozitare a acesteia, intocmeste un MONETAR.

Deci, daca este o singura unitate de caserie organizata intr-o entitate patromoniala si un singur casier, chiar cu cumul de functii, BINEINTELES CA NU ESTE NECESARA INTOCMIREA MONETARULUI, deoarece masa monetara nu se preia si nu se preda decit in momentul cind aceasta va fi inlocuita temporar de o alta persoana, conform dispozitiei persoanei care are in competenta puterea de a hotari in aceasta provinta.
Mircea Scalat



#19 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 07 March 2006 - 02:09 PM

Ca sa inteleaga toata lumea si mai ales eu: Daca am o singura gestiune de marfuri (un magazin), iar banii nu pleaca la nici o alta casierie, ei raman in sold pentru a doua zi (bineinteles, pana la o suma rezonabila), mai trebuie facut monetar? Ca nu are cui sa predea banii........... Oricum pana acum mi se parea ca e o mare prostie sa ai si Z-ul si monetarul, pentru ca era posibil ca pana la sfarsitul zilei sa nu mai ai toti banii din vanzari (plateai un furnizor, de ex.), atunci ce "farmec" mai avea monetarul? :lol:
Acum, tot referiror la Ordinul 1714/14.11.2005, eu am inteles ca nu mai ai voie sa inregistrezi bonuri fiscale neinsotite de factura (desi era si pana acum, dar se trecea cu vederea). Problema mea este urmatoarea: Daca la magazin vine o persoana juridica si imi cere factura, care este documentul pe care trebuie sa il emit pentru incasarea banilor? Bonul fiscal sau chitanta? Eu as opta pentru chitanta pentru ca daca as emite bon fiscal nu s-ar dubla si veniturile si TVA-ul (pentru ca am obligatia sa inregistrez toate documentele in jurnal si in contabilitate si implicit si factura)? Va rog sa ma luminati si pe mine cu niste raspunsuri!!!!!!!! :smt005



#20 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 March 2006 - 03:07 PM

Societatile care au obligatia sa achizitioneze case de marcat,emit bonuri fiscale ce confirma ca incasarea a avut loc.Daca se emite factura,aceasta e insotita obligatoriu de bonul fiscal.Nu se accepta emiterea de chitante decit pentru avansuri sau rate.In rest,venitul se inregistreaza pe baza bonurilor fiscale emise.
camix






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL