Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii asig de sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii asig de sanatate

23 replies to this topic

#1 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2006 - 12:00 PM

Potrivit raspunsului primit dela CASMB,prin Dna Calinoiu Carmen ,Programul ptr. declaratiile de sanatate nu este definitivat inca.Suntem sfatuiti sa urmarim site CASMB.



#2 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 17 January 2006 - 12:13 PM

ok si noi ce facem pe 25 ianuarie? nu depunem pentru decembrie? a fost azi o colega la sanatate si i s-a spus sa ia programul de pe site ........dar a venit cineva si nu i-a primit declaratiile pentru ca erau pe programul vechi........telefonic cei din str. Ilfov ne-au spus ca nu s-a schimbat programul..........deci ce facem? :roll:




#3 paul2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 08:02 AM

Stam in stand-by. Numai fraierii de angajatori au termene precise pe care trebuie sa le respecte, institutiile statului se pot intinde oricit si in plus de asta s-a inventat si Internetul asa ca o sa posteze pe site-ul lor o versiune de program care o sa apara in ultima zi si trebuie aplicata cu o luna in urma. Asta ca si cum ar exista numai firme cu 3 salariati la care calculele se pot reface intr-o jumatate de ora.



#4 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 18 January 2006 - 08:15 AM

Adica firmele cu trei salariati merita acest tratament, pentru ca pot face/reface declaratii in jumatate de ora!
Parca vad cum apar si norme separate pentru ele, care sa se schimbe mai des, sa elimine acest avantaj care distorsioneaza piata concurentiala.



#5 paul2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 09:40 AM

Nu am vrut sa ofensez pe cei de la firmele mici am vrut numai sa subliniez ca la firmele cu multi salariati modificarea asta de legislatie de azi pe maine ridica probleme mult mai mari.
Si daca vreti exemple luati programele de OP-FV oferite de Ministerul de finante care se schimba cu o frecventa remarcabila. Nu va apucati azi de lucru daca nu ati verificat ca nu exista o noua versiune pe site-ul Ministerului



#6 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 18 January 2006 - 09:50 AM

la noi la gorj se merge pe acelasi soft de 2 ani si presupun ca nu o sa il modifice - am intrebat si au zis asa. inseamna ca nu este la fel in toata tara.



#7 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 18 January 2006 - 10:14 AM

Adica vrei sa spui ca o societate cu mai multi salariati trebuie sa intocmeasca automat mai multe OP-uri pentru plati la buget decat una cu mai putini, deci ii este mai greu?
Eu pot da exemple in care sa arat ca sunt alti factori care influenteaza complexitatea problemelor cauzate de schimbarea legislatiei, cum ar fi obiectul de activitate, forma de proprietate. O societate din domeniul textil este vizata de mult mai putine reglementari fiscale decat una din domeniul produselor accizabile sau jocurilor de noroc, chiar daca are numarul de salariati sau cifra de afaceri mai mare.
Pana la pragul de depasire a criteriilor de marime stabilite prin Ordin nr. 1752 din 17-11-2005, nu exista diferente notabile de complexitate a legislatiei aplicabile unei societati cu 15 salariati fata de una cu 100 de salariati. Dimpotriva, societatea mai mare isi poate rezolva mai usor problemele intrucat poate aloca mai multe resurse. Nu la intreprinderile mari o persoana se ocupa de salarizare, altele de contabilitate, iar de ele se ocupa cel putin un sef?
Exista chiar studii europene si nationale privind vulnerabilitatea mai mare a IMM-urilor fata de schimbarile legislative.

Pe de alta parte, am lucrat pana de curand intr-o societate foarte mare si mi-am reamintit acum de mentalitatea celor care lucrasera toata viata numai acolo. Deci sunt in cunostinta de cauza cu dificultatile societatilor mari.



#8 paul2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 10:40 AM

Nu vreau sa intru intr-o polemica inutila, fiecare are problemele lui. Eu ma refeream strict la salarizare si la declaratia lunara de CAS.



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 10:58 AM

paul2005 a spus:

...Si daca vreti exemple luati programele de OP-FV oferite de Ministerul de finante care se schimba cu o frecventa remarcabila. Nu va apucati azi de lucru daca nu ati verificat ca nu exista o noua versiune pe site-ul Ministerului

Si ghinionul vostru daca n-aveti internet :twisted: ( multe fime mici n-au).
Dai o fuga la banca, ti se refuza OP semnat de administratorul plecat intre timp in delegatie, faci rost de noul program, completezi, semneaza cand se intoarce... s.a.m.d. Unde sunt vremurile cand aveam teanc de OP galbene semnate ?:lol: heheee



#10 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 18 January 2006 - 03:27 PM

"lilianarodica" a spus:

Potrivit raspunsului primit dela CASMB,prin Dna Calinoiu Carmen ,Programul ptr. declaratiile de sanatate nu este definitivat inca.Suntem sfatuiti sa urmarim site CASMB.
La ora 14 a fost postat programul nou pe site CASMB. Pentru decembrie voi faceti declaratiile pe acest program ?



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 January 2006 - 05:02 PM

unde ? :shock:



#12 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 18 January 2006 - 05:22 PM

http://www.casmb.ro/...topic.php?t=306
La Timisoara tot acest program am fost informati sa-l luam



#13 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 18 January 2006 - 05:28 PM

Pentru Prahova, programul de declaratii pt sanatate poate fi descarcat de pe adresa: casph.mmc.ro (fara www).



#14 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 18 January 2006 - 06:09 PM

Eu folosesc Ciel Salarii si imi rezolva ei aceste probleme in baza contractului anual de actualizare a programelor.
Dupa ce introduc datele de intrare, programul listeaza si exporta toate declaratiile.
Acum astept de la zi la zi sa-mi dea dealer-ul cd-ul cu actualizarea.
Este cineva care a facut deja actualizarea la CielSal, versiunea 2.3.0. lansata astazi, 18.01.2006, sa-mi spuna daca sunt probleme ?



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 January 2006 - 06:13 PM

valeria a spus:

http://www.casmb.ro/...topic.php?t=306
La Timisoara tot acest program am fost informati sa-l luam

sa-l puna frumos unde ii este locul pe casmb.ro si pe urma il iau :D

p.s. urat e lumeeee... ce imaginatie au baetii :x



#16 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 18 January 2006 - 06:28 PM

Acela este un program? :shock: Eu am crezut ca este o incercare nereusita a vreunui elev de scoala generala :D
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#17 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 18 January 2006 - 08:29 PM

Septimiu, prima data m-am gandit cine o fi asa urat, apoi mi-am dat seama!
Unde se completeaza sumele ca nu am gasit nici o rubrica?



#18 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 January 2006 - 09:01 PM

Am luat si eu programul de la Cnas Constanta si mi se pare ca isi bat joc de noi. Daca le-a luat atit timp sa faca un asemenea program, nu am cuvinte !!!!! Pun pariu ca ma voi duce cu lista si discheta si ma voi intoarce la birou sa le fac din nou. Sint tare curioasa daca a depus cineva declaratia in programul nou !!! Este cineva ??? Sa ne spuna si noua. :lol:



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 January 2006 - 10:48 PM

lolita a spus:

Septimiu, prima data m-am gandit cine o fi asa urat, apoi mi-am dat seama!
Unde se completeaza sumele ca nu am gasit nici o rubrica?

habar n-am ca mi-e rusine sa-l folosesc :D



#20 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 18 January 2006 - 11:44 PM

Acesta se poate numi program?
Mai repede este o bataie de joc la adresa noastra, cei care ne chinuim sa facem declaratiile cu niste soft-uri demne de debili mintali. Mi se pare o nesimtire sa dai in uz asemenea magarii de programe.
Ar trebui sa nu depunem nici o declaratie pana nu apare un program decent. Sau avem doar obligatia de a umfla buzunarele unora si altora? Macar un program de bun simt sa faca, oricum este pe banii noastri, ai tuturor

PS: mai are cineva un 286, sa faca pereche cu programul astora de la Casa de Pensii?
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL