Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


Impozit nerezidenti

impozit pe venit nerezidenti
139 replies to this topic

#101 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 18 February 2009 - 10:30 AM

Ma poate ajuta cineva cu o parere?? E fff urgent trebuie sa platesc o factura si chiar sunt in dilema 10 sau15%.Multumesc



#102 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2009 - 01:55 PM

Buna,

Am incercat sa completez declaratia cu veniturile nerezidentilor si am aflat ca ar trebuie sa trec in ea nu numai dividendele ci si sumele achitate diversilor furnizori din spatiul UE. Pentru 2 dintre ei am certificat de rezidenta ins patiul respectiv dar pentru facturile de la Google imi e imposibil sa fac rost de acest act. Voi cum procedati?




#103 DIANA CICERO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:multiple

Postat 25 February 2009 - 07:07 PM

sa stii ca una dintre firmele mele a reusit sa-l obtina in 2008...acum astept pe 2009...dar pana l-au obtinut eu am retinut la sursa acest impozit

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 February 2009 - 08:12 PM
citare mesaj anterior

diana



#104 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2009 - 06:49 AM

A reusit sa obtina certificat de rezidenta de la Google? Pai sa ni-l dai si noua, sau sa ne spuna macar cum a procedat sa il obtina. (dar cel mai simplui ar fi sa il scanezi si sa ilpui aici pt ca multi avem nevoie de el) Merci

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 February 2009 - 08:12 PM
citare mesaj anterior




#105 davideg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 27 February 2009 - 05:40 PM

De curand Google, au trimis un comunicat, in care au clarificat situatia lor.Nu mai stiu exact ce scria in comunicat dar am retinut ca trebuie facuta taxare inversa la facturile lor.



#106 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2009 - 09:21 PM

Vezi postareadavideg, la Feb 27 2009, 05:40 PM, a spus:

De curand Google, au trimis un comunicat, in care au clarificat situatia lor.Nu mai stiu exact ce scria in comunicat dar am retinut ca trebuie facuta taxare inversa la facturile lor.

Pai taxare inversa, taxare inversa dar noi vb aici de retinere la sursa sau nu a 16%.



#107 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2009 - 06:37 PM

Vezi postareacristianamatache, la Feb 27 2009, 08:49 AM, a spus:

A reusit sa obtina certificat de rezidenta de la Google? Pai sa ni-l dai si noua, sau sa ne spuna macar cum a procedat sa il obtina. (dar cel mai simplui ar fi sa il scanezi si sa ilpui aici pt ca multi avem nevoie de el) Merci

Nu sunt valabile copiile decat daca sunt autentificate la notariat.



#108 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 March 2009 - 08:20 AM

Citeaza

Pai taxare inversa, taxare inversa dar noi vb aici de retinere la sursa sau nu a 16%.
La facturile de la Google se calculeaza impozit nerezidenti? De ce?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:35 PM

oare unde o sa ajungem?



#109 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 15 March 2009 - 08:27 PM

cere-i omului certificatul de rezidenta fiscala si plateste-i toata factura
altfel de aplica 16%



#110 ratz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 March 2009 - 07:02 PM

Buna ziua.
Am si eu o problema pe care nu reusesc sa o deslusesc. Sa va povestesc situatia.
Cunosc o persoana care este rezidenta in Italia si care are 2 apartamente cumparate in Romania (pe numele sau ca persoana fizica) pe care le-a inchiriat. Bineinteles ca obtine venituri din cedarea folosintei bunurilor pentru care plateste impozit statului roman.
Intrebarea mea este cum trebuie sa se comporte in Italia din punct de vedere fiscal aceasta persoana?
Conform conventiei incheiate dintre Romania si Italia privind dubla impunere, impozitele platite statului roman vor fi considerate un credit in Italia.
Persoana fizica nerezidenta trebuie sa ceara vreun certificat privind atestarea impozitului platit in Romania?
E posibil ca aceasta persoana sa nu fie obligata sa mai declare si in Italia aceste venituri odata ce a platit impozit in Romania?
As avea mare nevoie de un raspuns privind situatia de mai sus.
Multumesc mult!



#111 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 26 March 2009 - 07:40 PM

Da. Trebuie sa solicite in conformitate cu CF art. 120(1) certificatul de atestare a impozitului platit de nerezidenti, de la organulfiscal teritorial in raza caruia platitorul de venit venit este inregistrat ca platitor de impozite si taxe.



#112 ratz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 March 2009 - 11:14 AM

multumesc!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 April 2009 - 03:50 PM




#113 STEFRAMO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 September 2009 - 10:21 AM

Buna,
Am si eu o intrebare legata de impozitul pe venitul nerezidentilor.Concret: platesc o redeventa catre un beneficiar din Canada.
Art.115 din CF lit d) ma obliga sa retin impozit la sursa. Art.118 zice:
Art. 118: Coroborarea prevederilor Codului fiscal cu cele ale convențiilor de evitare a dublei impuneri
(1)În înțelesul art. 116, dacă un contribuabil este rezident al unei țări cu care România a încheiat o convenție pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit și capital, cota de impozit care se aplică venitului impozabil obținut de către acel contribuabil din România nu poate depăși cota de impozit, prevăzută în convenție, care se aplică asupra acelui venit, potrivit alin. (2). În situația în care cotele de impozitare din legislația internă sunt mai favorabile decât cele din convențiile de evitare a dublei impuneri se aplică cotele de impozitare mai favorabile.

Ce inteleg eu de aici este ca daca exista Conventie (si am si un certificat valabil de rezidenta fiscala) aplic Conventia.
In Conventie (Canada -Romania) la Art 12 se specifica:
ART. 12

Redevențe

1. Redevențele provenind dintr-un stat contractant și plătite unui rezident al celuilalt stat contractant sunt impozabile în celălalt stat.

2. Totuși, aceste redevențe sunt, de asemenea, impozabile în statul contractant din care provin și potrivit legislației acestui stat, dar dacă beneficiarul efectiv al redevențelor este rezident al celuilalt stat contractant, impozitul astfel stabilit nu va depăși:

a) 5% din suma brută a redevențelor, dacă acestea reprezintă:

(i) drepturi de autor și alte asemenea plăți legate de producerea sau reproducerea oricăror opere literare, dramatice, muzicale ori artistice (dar nu includ redevențele legate de filme de cinematograf și nici redevențe legate de operele care sunt înregistrate pe film sau benzi video ori alte mijloace de reproducere utilizate pentru emisiunile televizate); sau

(ii) redevențe pentru utilizarea ori dreptul de a utiliza un software sau orice patent ori pentru informații referitoare la experiența în domeniul industrial, comercial sau științific (dar nu includ redevențele furnizate în legătură cu un contract de închiriere sau franciză);

b) 10% din suma brută a redevențelor în celelalte cazuri.

Concluzia pe care o trag de aici este ca nu sunt obligata sa retin impozit la sursa. Vezi pct.1 Art12 Conventie. Dar la pct 2 zice ca sunt impozabile "totusi". Sa-i ia dracu' ca eu nu mai inteleg nimic din tot rahatul asta.

Intrebare sunt obligata sa retin sau nu impozit?
Multam



#114 leo_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 02 September 2009 - 02:00 PM

Eu inteleg ca se retine conform alin. (2) si anume 5% sau 10% in functie de caz. Lui i se vor impozita aceste redevente si in Canada, unde i se da un credit fiscal pentru ce i s-a retinut in Romania.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 03 September 2009 - 08:30 AM




#115 mpi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 November 2009 - 04:21 PM

buna ziua,
as dori sa stiu ce taxe se platesc pentru indemnizatia de administrator acordata unui administrator al unei societati comerciale cu raspundere limitata, avand in vedere faptul ca acesta este nerezident. ma intereseaza mai ales daca se plateste contributia pentru asigurarile de sanatate!
Multumesc.



#116 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2009 - 10:13 AM

are permis de sedere?



#117 mpi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 November 2009 - 10:59 AM

nu are permis de sedere. vine si pleaca. dar este numit administrator prin actul constitutiv si se ocupa de administrarea afacerii.



#118 roxxemi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2009 - 05:46 PM

Va rog foarte mult sa ma ajutati in elucidarea urmatoarei situatii pe care o intampin:
O societate romana impozabila X, presteaza servicii de prelucrare a datelor, administrarea paginilor WEB si activitati conexe pentru o societate Y din Irlanda impozabila (detinem certificatul de rezidenta fiscala) care detine in proprietate un joc on-line/site, Y fiind asociatul majoritar a lui X din Romania. Practic tot ceea ce inseamna mentenanta, dezvoltare joc se realizeaza aici in Romania cu personalul si echipamentul IT al lui X (mai putin server-ul care este al unei soc. din Elvetia si pt. care X plateste servicii de hosting). O parte din veniturile obtinute de la persoane fizice din toata lumea prin exploatarea jocului on-line sunt colectate de catre o firma romaneasca impozabila Z (al carui obiect de activ. este doar acesta de colectare incasari on-line in numele clientilor contra unui comision) si virate societatii X care mai apoi printr-un contract de comision i le vireaza mai departe lui Y. Serviciile de colectare (Z si X) sunt realizate contra unui comision. Nu stiu daca X din Romania trebuie sau nu sa plateasca impozit pe nerezidenti sau de alta natura aferent acestor venituri care de drept sunt ale lui Y din Irlanda sau cel putin asa le-am considerat, si conform conventiei de evitare a dublei impuneri,daca ma incadrez la profiturile inteprinderii sau inteprinderi asociate trebuie musai sa platesc impozit aici in Romania? Daca Y demonstreaza ca plateste acest impozit acolo in Irlanda mai sunt obligata la plata vreunui impozit aici in Romania? Am actionat bine cand l-am pus pe cel din Irlanda Y sa inregistreze aceste venituri acolo sau trebuia sa le inregistrez in contabilitatea mea X?



#119 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 23 November 2009 - 05:35 PM

Certificatul de rezidenta fiscala emis in Irlanda ar trebuie sa prevada in mod expres ca se plateste acolo intreg impozitul pe veniturile obtinute in RO si de regula este valabil pe perioada unui an fiscal de acolo ( parca ei au an fiscal cu inchidere in martie) si ulterior trebuie reinnoit anual.



#120 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2009 - 07:25 AM

Daca firma W din Romania are un subcontractant(z)in Slovacia care presteaza servicii in Romania pentru clientul societatii w, cine plateste imp pe ven nerezidentilor?
Firma Z din Slovacia ?
Firma W din Romania, neavand certificat de rezidenta fiscala a firmei din Slovacia ? la data platii venitului (facturii firmei Z)?
Exista conventie de evitare a dublei impuneri, unde se specifica ca in Slovacia se poate scadea imp platit in Romania...


Cum ar trebui sa procedez ?

Se mai face o declaratie ?

Certificatul de rezidenta fiscala se emite in limba slovaca, engleza si romana ?
Se traduce de cineva autorizat ? Cum arata un asemenea certificat si cum se procedeaza cu el ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL