Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit nerezidenti

impozit pe venit nerezidenti
139 replies to this topic

#1 anca.c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 January 2006 - 12:24 PM

va rog frumos sa-mi spuneti daca este corect urmatorul calcul IMPOZIT NEREZIDENTI ( aferent anului 2005)

EXEMPLU:

factura : 2 000 EUR
2000 X 15
X =------------------ = 352,95 EUR
85


Eu ii platesc furnizorului mai putin cu suma impozitului? ( 2000- 352,95 = 1647,05 )



#2 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 12:51 PM

impozitul este 15% din 2000, adica 300. La furnizor platesti 1700 si la stat 300. Asta daca nu ai certificat de rezidenta si alta cota de impunere. Daca venitul este obtinut in 2006, cota fara certificat este 16%.




#3 anca.c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 January 2006 - 03:52 PM

sigur nu 352,95 lei?



#4 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 16 January 2006 - 04:16 PM

cum ai ajuns la aceasta suma? caci 2000 x 15 % = 300



#5 anca.c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 January 2006 - 04:41 PM

pai cica:

2000 EUR reprezinta 85% nu 100% de unde rezulta

(2000x15)/85 = 352,95



#6 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 09:43 PM

Codul Fiscal prevede retinerea unui impozit de 15% din valoarea veniturilor obtinute. Daca factura are valoarea de 2000, atunci asta este valoarea bruta. Aplici 15%, virezi 300 la stat si platesti furnizorului 1700. Tu incerci sa faci un calcul numit metoda sutei micsorate si care face parte din practica fiscului cand iti calculeaza impozite neplatite si neretinute din venitul brut. Nu am acces la legislatie actualizata dar pot sa-ti spun ca pentru o perioada de timp, Codul Fiscal a prevazut ca suma la care se calculeaza impozitul este suma care ar fi platita daca nu s-ar retine impozit. Din pacate stiu ca aceasta precizare a fost abrogata (ca orice lucru bun) si probabil ca fiscul a trecut din nou la calcul cu suta micsorata pentru ca astfel se mareste baza impozabila. Oricum, aceasta este valabila doar daca ai platit venitul si nu ai retinut din cei 2000 impozitul. Sper ca am fost clara.



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 17 January 2006 - 09:28 AM

Codul Fiscal:

Art. 116. - (1) Impozitul datorat de nerezidenti pentru veniturile impozabile obtinute din Romania se calculeaza, se retine si se varsa la bugetul de stat de catre platitorii de venituri.
(2) Impozitul datorat se calculeaza prin aplicarea urmatoarelor cote asupra veniturilor brute:
a) cota de impozit de 10% se aplica pentru dobanzile la depozite la termen, certificate de depozit si alte instrumente de economisire la banci si la alte institutii de credit autorizate si situate in Romania, constituite/achizitionate incepand cu data de 1 iunie 2005. Pentru depozitele la termen, certificatele de depozit si alte instrumente de economisire a caror scadenta este ulterioara datei de 1 iunie 2005, in scop fiscal, data scadentei este asimilata cu data constituirii;@
B) 20% pentru veniturile obtinute din jocurile de noroc, prevazute la art. 115 alin. (1) lit. p);
c) 15% in cazul oricaror alte venituri impozabile obtinute din Romania, asa cum sunt enumerate la art. 115.
(3) In intelesul alin. (2), venitul brut este venitul care ar fi fost platit unui nerezident, daca impozitul nu ar fi fost retinut din venitul platit nerezidentului.

Nu s-a abrogat nimic.



#8 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2006 - 11:03 AM

Multumesc Lorenzo pentru completare. Din pacate am piciorul in ghips pentru inca o luna si nu ajung la birou ca sa verific povestea cu abrogarea. Stiu ca asa imi ramasese in minte. Ti-as fi recunoscatoare daca ai putea sa mai verifici asta. De obicei stau bine cu memoria. Inca odata iti multumesc.



#9 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 17 January 2006 - 11:53 PM

Nu am inteles daca ai sau nu certificat de rezidenta fiscala dar opinia mea este urmatoarea:

1. fara certificat de rezidenta fiscala:
- calculul este corect, impozitul pentru venituri obtinute de nerezidenti este de 15% (eu nu am vazut inca nici o modificare la CF pentru acest capitol) si se calculeaza cu procentul sutei marite; virezi la stat 352,94 EUR dar platesti furnizorului toata factura (2000 EUR).
Daca cele 2 conditii nu sunt indeplinite (existenta conventiei de evitare a dublei impuneri incheiate intre state si transmiterea certificatului original care atesta rezidenta) societatea furnizoare nu beneficiaza de credit fiscal in tara de origine. Asa ca nu poti sa nu achiti intreaga factura catre furnizor.
2. cele 2 conditii sunt indeplinite (conventie+certificat)
- se aplica cota de impozit din conventie (presupunem tot 15%) impozitul datorat 300 EUR iar catre furnizor se platesc 1700 EUR.
Ulterior DGMB elibereaza certificatul care atesta impozitul platit in Romania iar furnizorul beneficiaza de credit fiscal in tara de origine (isi reduce impozitul datorat cu cei 300 EUR platiti in Romania).



#10 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 06:01 PM

Imi pare foarte rau dar consider ca opinia ta este gresita deoarece CF este foarte clar precizand ca impozitul se aplica la veniturile brute si se retine din acestea. De altfel, denumirea generica este de impozit prin retinere la sursa. De asemenea, CF precizeaza si ce anume inseamna venit brut. Vezi raspunsul lui Lorenzo.



#11 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 09:43 PM

Cornelia Cozos a spus:

Multumesc Lorenzo pentru completare. Din pacate am piciorul in ghips pentru inca o luna si nu ajung la birou ca sa verific povestea cu abrogarea. Stiu ca asa imi ramasese in minte. Ti-as fi recunoscatoare daca ai putea sa mai verifici asta. De obicei stau bine cu memoria. Inca odata iti multumesc.
Am reusit si m-am lamurit: abrogarea aliniatului 3 al art.116 face parte din nenumaratele propuneri ale CF de pe site-ul MFP. Cu ocazia asta am constatat ca au reusit sa ma ameteasca de tot cu "ia modificarea/ ba modificarea". Asta este.



#12 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 19 January 2006 - 12:06 AM

Cornelia Cozos a spus:

Imi pare foarte rau dar consider ca opinia ta este gresita deoarece CF este foarte clar precizand ca impozitul se aplica la veniturile brute si se retine din acestea. De altfel, denumirea generica este de impozit prin retinere la sursa. De asemenea, CF precizeaza si ce anume inseamna venit brut. Vezi raspunsul lui Lorenzo.

Raspunsul meu se bazeaza exact pe articolul mentionat de Lorenzo (+ceva practica in domeniu).
Daca discutam doar despre situatia in care nu exista certificat de rezidenta si/sau convetie de evitare a dublei impuneri lucrurile stau astfel:
1. esti intr-o relatia contractuala cu un furnizor care prestat un serviciu care costa 2000 EUR.
2. procedam cum spui tu: ii platim 1700 EUR. Furnizorul intreaba: si restul de 300 EUR: de ce nu ii primesc?
3. Ii raspundem: am virat impozit conform legislatiei din Romania. Nu putem sa dovedim acest lucru pentru ca DGFP din Romania elibereaza certificate care atesta plata impozitului doar daca sunt indeplinite conditiile de acordare a creditului fiscal (iar acestea am stabilit in ipoteza initiala ca nu sunt indeplinite). Deci furnizorul are tot dreptul sa ceara diferenta de 300 EUR pentru ca el nu are nici o legatura cu CF din Romania.
4. In ipoteza stabilita furnizorul trebuie sa-si primesca toti banii 2000 EUR = venit net. Venitul brut conform articol cu pricina din CF = 2352,94 (recalculat), impozit 2352,94 EUR X15%=352,94 EUR.



#13 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2006 - 10:26 AM

obligatia de a obtine certificat de rezidenta fiscala este a beneficiarului venitului la cererea platitorului de venit. Impozitul cu retinere la sursa este un impozit foarte uzitat si in celelate tari si in mod normal ar trebui sa fie familiarizati cu el. El incaseaza doar 1700, restul putand fi considerat credit fiscal la el in tara. Daca nu are certificat nu este vina partenerului roman si asta are ca implicatie doar aplicarea unei alte cote de impozit decat cea prevazuta in Conventia de evitare a dublei impuneri. Administratia Financiara elibereaza certificatul de atestare a platii impozitului in Romania indiferent ca ai certificat de rezidenta sau nu. Gandeste-te ca nu sunt incheiate Conventii cu toate statele din lume si totusi se fac afaceri cu ele fara ca cineva (in mod normal) sa piarda din asta. In plus de asta, impozitul calculat prin metoda ta nu este considerat ca fiind retinere la sursa si este o cheltuiala nedeductibila la care mai platesti si impozit/profit. Nu cred ca sunt multe afaceri care pot fi profitabile in asemenea conditii. Impozitul trebuie sa fie o cheltuiala a celui de afara si nu a partenerului roman.



#14 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 20 January 2006 - 05:25 PM

Sunt de acord cu Cornelia.

Furnizorul va primi mai putin impozitul retinut pe care il va recupera de la autoritatile fiscale din tara lui. Eu fac asa de n ani pentru sume substantiale, am avut n controale de la adm. financiara (marii contribuabili) si nu am avut nici-un fel de problema.

Initial cativa parteneri s-au suparat ca nu au primit toata suma, chiar au reclamat faptul ca la incheierea contractului nu i-am informat asupra acestui impozit. De exemplu eu sunt francez, neamt si trebuie sa primesc toata suma nu ma intereseaza legile din Romania. Le-am explicat ca este vorba de o conventie intre state, semnata de ambele parti si s-au conformat. Mai greu a fost cu un partener din Franta care nu vroia el sa auda de nici-o conventie, i-am trimis respectiva conventie prin fax in romaneste, am incercuit numele reprezentantului poporului francez care a semnat si de atunci colaboram excelent.
Trimite baiatul certificat eu ii retin impozitul si ii platesc factura diminuata, cer de la adm documentul care atesta plata acestui impozit, o trimit partenerilor si acestia o vor recupera la randul lor de la autoritatile lor.

In concluzie: impozitul se retine din suma de plata la furnizor.



#15 cici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 February 2006 - 02:24 PM

Cornelia Cozoc a zis :
"Administratia Financiara elibereaza certificatul de atestare a platii impozitului in Romania indiferent ca ai certificat de rezidenta sau nu. "

Am sunat la nr.3057081 si am aflat ca pentru pentru eliberarea certificatului de atestare a platii impozitului in Romania se depune o cerere(MO 358/1998),insotita de urmatorul dosar: declararea serviciului extern(inreg.contractului la administratie in termen de 15 zile-Decizia 3/2000 si MO 109/2001), certificat de rezidenta fiscala copie si traducere legalizata, copii facturi externe, copii dispozitii de plata externe, copii ordine de plata pentru impozit, atestarea de la trezorerie pentru ordine de plata(?). Dupa asta dosarul va ajunge la un inspector pentru verificare si eventual eliberare certificat.
Pare destul de complicat mai ales ca nu am inregistrat contractul pe 2005, nu am intrat in posesia certificatului de rezidenta fiscala si am mai si platit un impozit de 15% in loc de 5%. Credeti ca are rost sa imi incerc norocul si sa depun dosarul pentru 2005?



#16 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 23 February 2006 - 12:06 AM

Atestarea de la Trezorerie se obtine printr-o simpla cerere prin care le soliciti sa confirme ca impozitul a fost incasat in contul trezoreriei.
Nu e o problema ca nu ai inregistrat contractul in 2005, legile care cer acest lucru sunt abrogate de CF (deci nu exista sanctiuni); decizia care stabileste metodologia de inregistrare nu e abrogata asa ca MF a emis un ordin intern prin care cere inregistrarea acestor contracte.
Faptul ca nu ai certificat de rezidenta poate fi o problema; inspectoarea care mi-a verificat dosarul pt obtinerea unui astfel de certificat mi-a spus ca AFP nu elibereaza certificate de atestare a impozitului in lipsa certificatului de rezidenta fiscala (nu stiu daca e adevarat; aveam certificat - a fost doar o discutie).
Teoretic Cornelia are dreptate: AFP ar trebui sa elibereze certicatele care atesta plata impozitului in Romania; poate ar fi bine sa suni la acelasi numar sa le explici exact situatia si sa vezi care e opinia lor.



#17 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2006 - 12:22 AM

Avand in vedere ca aveti experienta in impozite pe venit pt.nerezidenti , va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Trebuie sa platesc unui client din Italia o despagubire pentru o marfa deteriorata in timpul transportului.(Firma mea a intermediat transportul pentru clientul italian).
Clientul italian mi-a facturat dauna , si eu am facturat-o mai departe transportatorului. Se poate spune ca este o refacturare, la aceeasi valoare.Astfel eu nu voi inregistra nici cheltuiala , nici venit.
Intrebarea mea este:
Este vreo problema, din punct de vedere fiscal, daca eu voi plati acea factura clientului italian?
Credeti ca exista posibilitatea ca , la un eventual control, sa mi se spuna ca trebuia sa calculez si sa retin impozit partenerului italian... chiar daca dauna nu reprezinta venit nici pentru el ?
Precizez ca la platile pe care le fac catre transportatori externi nu retin nici un impozit deoarece in CF art.115 alin.(1) litera k se precizeaza ca transportul international si prestarile de servicii accesorii acestui transport sunt excluse de la retinerea impozitului pe venit...
Sper sa ma puteti ajuta ...
Multumesc anticipat



#18 elena neculai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:mangalia

Postat 16 August 2006 - 05:42 PM

salut
sunt un membru nou al forumul-ui dar in schimb am o gramada de neclaritati in legatura cu acest subiect.
din cele citite mai sus inteleg ca articolul 12 alin 9 din normele de aplicare ale codului fiscal " impozitul datorat de nerezident este suporat de catre plaitorul de venit"
de acest articol nu am vazut nici o mentiune
ma poate ajuta cineva cu cateva explicatii in acest sens?
se tine cont in calcularea impozitului si retinerea impozitului numai de prezentarea certificatului de rezidenta fiscala?
dar care este modalitatea de calcul in cazul in care platitorul suporta impozitul? prezentarea certificatului de rezidenta fiscala cum ma mai ajuta?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:13 PM




#19 elena neculai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:mangalia

Postat 17 August 2006 - 09:23 AM

salutare,

subiectul asta reprezinta o nebuloasa pentru mine. cu cat citesc mai mult si fac legatura intre articolele codului fiscal imi dau seama ca nu mai inteleg aproape nimic.

am atasat metoda de calcul a impozitului pe veniturile nerezidentilor asa cum este inteles si aplicat de catre mine.

poate cineva sa ma ajute si sa-si exprime parerea in legatura cu metoda aceasta metoda??????????

Fisiere atasate





#20 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 August 2006 - 04:53 PM

vezi link: http://www.conta.ro/...?showtopic=9276
Obs.:
- in cazul in care impozitul/veniturile nerezid.NU este retinut la sursa (adica ii platesti nerezidentului suma din factura intreaga), se aplica suta marita la calculul impozitului; chelt.cu impozitul respectiv e neded.
- cota de impozit e 16 % de la 01.01.2006.
popescul






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL