Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dezmembrari auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Dezmembrari auto

20 replies to this topic

#1 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 17 January 2006 - 07:11 PM

Va rog un ajutor !
Care e monografia activitatii de dezmembrari auto ?
Cumpar un autoturism, il dezmembrez, repar ce trebuie si vand apoi piesele la bucata.



#2 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 January 2006 - 07:41 PM

avand in vedere ca acesta este scopul cumpararii autovehicolului,s-o luam logic:
fac nir : 3028=401 cumparat auto
casez auto: 6028=3028

obtin piese schimb: 345=711 si 3024=345

le vand: 4111=707 si 4427
concomitent: 371=3024
607=371

e o parere !




#3 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 17 January 2006 - 09:00 PM

???
Mai astept pareri, poate tine cineva evidenta de acest gen.
Stie cineva despre ce vorbesc ?



#4 bunicuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 06 June 2006 - 09:46 AM

astept si eu inregistrari pe aceasta tema



#5 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 12 January 2007 - 12:36 PM

Vezi postareaFAETONUL, la Jan 17 2006, 07:11 PM, a spus:

Va rog un ajutor !
Care e monografia activitatii de dezmembrari auto ?
Cumpar un autoturism, il dezmembrez, repar ce trebuie si vand apoi piesele la bucata.
Eu nu as fi de acord cu raspunsul pe care l-ai primit. In primul rand daca pe factura scrie ca ai cumparat un autoturism, atunci, acesta este un mijloc fix si trebuie inregistrat ca atare:
2133 = 404 (bineinteles cu TVA -ul de rigoare, dar pe care il vom ignora acum)
apoi il dezmembrezi si vezi ce piese de schimb ai obtinut, adica de ce valoare, urmand ca diferenta dintre valoarea pieselor de schimb si cea a masinii sa o treci pe cheltuieli:
% = 2133 valoarea masinii
3024 valoarea pieselor de schimb
6588 diferenta
Apoi, pe masura ce vinzi piesele de schimb, le inregistrezi ca marfa:

371 = % valoarea cu care le vinzi
3024 valoarea pieselor de schimb
378 (daca este cazul, cu diferenta)
4428 (TVA daca e cazul)
si apoi, probabil ca stii cum se inregistraza marfa vanduta, la 707, apoi descarci cu 607 si gata!
Urmeaza sa vezi in (noul) cod fiscal , sa vezi daca 6588 este sau nu deductibila fiscal (eu cred ca nu, si astfel, va trebui sa colectezi si TVA, daca e cazul). Asta este varianta mea.



#6 Rubinni

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 January 2007 - 08:25 PM

Nu cred ca 213 are corespondenta cu 302. Daca achizitionez un autoturism ptr dezmembrare, intai il radiez, el nu mai poate avea acelasi statut cu un autoturism functional pe care sa il inregistrez ca si mijloc fix.
" Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii si detinute pe o perioada mai mare de an.... Beneficiile ec viitoare reprezinta potentialul de a contribui, direct sau indirect, la fluxul de trezorerie sau de echivalente de trezorerie catre entitate. Potentialul poate fi unul productiv, fiind parte a activitatilor de exploatare ale entitatii".

Parerea mea:

% = 401
3028
4426(daca e cazul)

371 = %
3028
378
4428(daca e cazul) :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 12:15 PM




#7 danabc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 March 2007 - 01:27 AM

sunt intr-o situatie, pe undeva, similara. Am autovehicule inregistrate ca mijl fix, au circulat, si-au facut treaba iar acum sunt "la gard".De la politie si de la Primarie le pot radia doar prin dezmembrare cu proces verbal si nu mai stiu ce. Ideea e ca ele sun deja inregistrate la Mijl Fixe de ceva ani, s-au amortizat, iar acum tb sa le fac pv de dezmembrare si inreg contab de materiale recuperate, ca tb sa ma duc la Primarie cu NIR de materiale. Asta ca sa ma scada de la impozit. Eu la ce valoare fac NIR, ca nici macar cantitatile nu prea am cum sa le aflu, si cum inregistrez asa ceva? :pullhair:



#8 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 12 March 2007 - 11:59 AM

Valooarea pieselor de schim recuperate este fie o valoare similara cu a altor piese pe care le mai ai in gestiune, fie valoarea actuala de piata influentata cu gradul de uzura. Inregistrarea contabila este 3024=7588.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 12:16 PM




#9 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 17 March 2007 - 09:22 AM

Citat din regulament:
"Mesajele.
Fiecare user este responsabil de continutul mesajelor sale.
Conducerea acestui forum nu isi asuma responsabilitatea privind opiniile dumneavoastra.
Orice informatie introdusa de dumneavoastra va fi stocata in baza de date.
Nu raspudeti doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda.
Postati un mesaj doar daca ceea ce aveti de spus are legatura cu topicul respectiv.
Nu se accepta abaterea de la profilul unui forum.
Evitati glumele si ghionturile amicale ce provoaca o multime de mesaje offtopic.
Nu citati integral mesajului anterior! (Daca este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire. Citarea integrala a unui post este acceptata daca mesajul citat nu este vizibil si nu se mai intelege altfel contextul).
Nu scrieti doua mesaje unul dupa altul. Editati-l pe cel vechi si adaugati acolo ce mai aveti de spus.
Nu folositi exagerat pictogramele emotive.
Pentru discutia strict personala intre doi utilizatori, folositi exclusiv functia : mesageria privata.
Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
Modificarea propriilor mesajelor este permisa in primele 10 minunte. "
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#10 RAZVANITO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 13 November 2007 - 01:00 PM

EU ZIC ASA:

3024=401 CU VAL AUTO DEFECTE

371=3024 CU VAL PIESELOR OBTINUTE PRINTR-UN PROCES VERBAL DE DEZMEMBRARE, CU NIR PT A AVEA EVIDENTA PIESELOR PE BUCATA

411=707

607=371 FAC ADAOS PRIN DIFERENTE



#11 Dezmem

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 December 2007 - 08:13 PM

Inainte sa discutati partea contabila, cred ca trebuie sa va ganditi daca aveti autorizatiile necesare pentru o astfel de activitate.
A fi dezmembrator in ziua de astazi, nu este usor.
Pana sa emiteti acel proces verbal de dezmembrare, cititi cu atentie legislatia:
HG 2406/2004, OG 78/2000, OG 82/2000, HG 1313/2006, OG 36/2005.
Va doresc succes ! :biggrin:



#12 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 08 October 2008 - 09:55 AM

Societate presteaza servicii de reparatii si pentru aceasta cumpara piesele de schimb de la diversi furnizori.
De ex. la masina X e stricata o piesa, firma o achizitioneaza si o monteaza.
Pentru aceste piese plus manopera societatea intocmeste factura de prestari servicii.
Acuma as avea rugamintea sa imi spune-ti daca se procedeaza corect cand se inregistreaza piesele cumparate pe contul 301,, materii prime".
Multumesc.
www.traveluniqueplace.webs.com



#13 hajy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 October 2008 - 10:24 AM

Se numeste comert vanzarea de piese de masina, cum expui tu problema si nu PRODUCTIE ,ca sa folosesti contul 301 materii prime. Cumparati marfa de la un furnizor 371 = 401 si o vindeti ( cu sau fara adaos ) la un potential client 411 = 707 si alta operatie este la manopera 411 = 704 + nota contabila de descarcarea a gestiunii



#14 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 08 October 2008 - 12:10 PM

Obiectul de activitate este prestarea de servicii nu comertul. Piesele de masina se achizitoneaza pentru desfasurarea serviciului de reparare si nu pentru revanzare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 12:19 PM
citare mesaj anterior

www.traveluniqueplace.webs.com



#15 alinadea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 November 2008 - 02:11 PM

va rog ajutati-ma cu un exemplu de monografie contabila pentru un dealer auto, care isi desfasoara activitatea in urmatoarele conditii:
- clientul comanda autoturismul, plateste garantia pe baza contractului de garantie si avansul care este valoarea integrala a masinii.
- intr-un anumit termen de la plata masina soseste de la importator si este gata de livrare, clientul isi ridica masina si factura finala, impreuna cu kitul legislativ si numerele provizorii.Deasemenea pentru anumiti clienti se mai ofera anumite produse gratuit (presuri auto, radio cd, etc).

Multumesc anticipat de ajutor. :smile:



#16 adelinaor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 November 2008 - 10:19 PM

buna !

pentru avansul primit de la client emiti factura de avans , analitic distinct pentru fiecare client

419 =
472
4427

cand vine masina de la importator , dupa ce faci receptia masinii 4426,371 = 401 , faci vanzarea catre client a masinii

411 = 707 , 4427 si stornarea avansului ( 419 = 4427, 472 cu minus )

pentru accesoriile acordate , faci o anexa la contractul de vanzare al masinii pe baza caruia se scoate din magazie accesoriile si se trec pe cheltuieli de protocol 623 = 371 ;



#17 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 17 December 2008 - 11:16 AM

Vezi postareaRAZVANITO, la Nov 13 2007, 01:00 PM, a spus:

EU ZIC ASA:
371=3024 CU VAL PIESELOR OBTINUTE PRINTR-UN PROCES VERBAL DE DEZMEMBRARE, CU NIR PT A AVEA EVIDENTA PIESELOR PE BUCATA

Imi cer scuze ca redeschid topicul dupa atata timp, dar la inregistrarea de mai sus cu ce valoare se vor inregistra piesele din dezmembrari?
Valoarea acestora poate depasi valoarea masinii receptionate? Pe ce baza se stabilesc preturile de stoc individuale ale pieselor?

Si cum vor intra acestea pe baza de NIR cand receptia a fost deja facuta cu valoarea masinii?

Aceasta postare a fost editata de Ioan B: 17 December 2008 - 11:25 AM




#18 111mony

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 April 2009 - 10:24 PM

Buna,
Am si eu o intrebare, asa mai d incepatori:(, tot in legatura ku dezmembrari auto: am inregistrat in fisa de magazie o intrare a unui motor, gata dezmembrat.....s-a vandut unui client, cu factura, doar o parte a acestui motor, cealalta jumatate ramanand pe stoc..cum inregistrez aceasta pe fisa de magazie? este legal dpdv contabil asa ceva?
V-as ramane recunoscatoare daca cineva mai experimentat decat mine m-ar putea ajuta,
Mii de multumiri,
Monica!



#19 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 27 April 2009 - 08:38 AM

poate va ajuta la ceva :
Achizitia si dezmembrarea autovehiculului
a) inregistrarea achizitiei autovehiculului
La inregistrarea achizitiei se va tine seama de continutul economic al informatiei si anume de faptul ca bunul este achizitionat cu scopul de a fi revandut pe parti componente, nu ca intreg. Acest gen de achizitie este de natura stocurilor, si nu de natura imobilizarilor corporale pe termen lung, deoarece bunul respectiv nu este achizitionat cu scopul de a fi utilizat in societate.
Incadrarea acestei achizitii in categoria stocurilor este dificila oricum, in ceea ce priveste inregistrarea in contabilitate, deoarece cu ajutorul conturilor existente in planul de conturi nu se incadreaza corespunzator natura operatiunilor de achizitie efectuate pentru bunurile ce urmeaza a fi dezmembrate in vederea vanzarii.
Intrucat bunul achizitionat nu este vandut in aceeasi stare, rezulta ca acesta nu poate fi incadrat in categoria marfurilor, motiv pentru care in astfel de situatii sunt considerate mai potrivite conturile de materiale pe considerentul ca la respectivele autoturisme sau parti componente auto achizitionate se vor atasa si alte operatiuni de prelucrari, reconditionari, reparatii necesare aducerii acestor elemente componente in forma de vanzare.
O propunere este inregistrarea achizitiei de autoturisme in vederea dezmembrarii, in contul 3024 Piese de schimb, deoarece ulterior acestea vor fi vindute sub forma de piese de schimb.
%
3024 Piese de schimb 13.000
4426 T.V.A. deductibila 2.470
= 401 Furnizori 15.470
b) inregistrarea platii contravalorii autoturismelor achizitionate:
401 Furnizori 15.470 = 5121 Cont curent la banci 15.470
c) dezmembrarea autoturismului:
Operatiunile de dezmembrare se efectueaza conform procedurilor stabilite de catre entitate, deoarece in urma acestora se descarca din gestiune bunul primit initial la pretul de achizitie si se obtin noi stocuri ce urmeaza a fi evaluate si ulterior valorificate.
Stocurile obtinute din dezmembrare se obtin ca atare numai prin simpla demontare a autoturismului sau prin prelucrare in atelierul propriu sau la terti, motiv pentru care in valoarea acestora se pot include si costurile aferente reconditionarii.
Descarcarea din gestiune a autoturismului dezmembrat:
6024 Cheltuieli privind piesele de schimb = 3024 Piese de schimb 13.000
Obtinerea de stocuri din dezmembrare
Componentele rezultate din dezmembrare se vor evalua de catre comisiile organizate in acest sens, la valoarea justa, in functie de starea acestora si gradul lor de uzura.
Astfel, in functie de gradul lor de finisare obtinut din dezmembrare, aceste componente pot fi reflectate in mai multe categorii de conturi de stocuri, si anume:
- marfuri, daca aceste componente obtinute nu mai trebuie reconditionate si pot fi vandute ca atare (recunoasterea poate fi facuta la pret de vanzare, mai putin cota de adaos si T.V.A. colectata);
- materii prime, daca aceste componente reprezinta materiale stocabile care mai au nevoie de prelucrari, reparatii sau reconditionari pentru a putea fi vandute ulterior (recunoasterea se poate face la cost de inlocuire, la care se adauga si cheltuielile cu manopera);
- produse finite, daca aceste componente au fost recunoscute initial in materii prime stocabile si ulterior, prin prelucrare se pot inregistra in produse finite la cost de prelucrare;
- produse trimise la terti, daca prelucrarea este efectuata de terti (recunoasterea se face la cost de inlocuire la care se mai adauga serviciile executate de terti). Inainte de vanzare componentele prelucrate pot fi transferate din categoria produse, in categoria marfurilor.
Valorile materiale obtinute din dezmembrarea autovehiculului constituie pentru entitate venituri si vor fi inregistrate in contul de profit si pierdere.

In exemplul prezentat, consideram ca elementele obtinute reprezinta stocuri si vor fi inregistrate in contabilitate, pe analitice distincte, astfel:
in categoria marfa, adica sunt vandute ca atare, asa cum au fost obtinute in urma dezmembrararii, urmatoarele: capota, portiera, luneta, oglinzi, jante, rulmenti;
in categoria materii prime este incadrat motorul (ca intreg sau pe parti componente, in functie de cat de dezasamblat este acesta). Motorul va fi reconditionat in atelierul propriu, in vederea vanzarii;
in categoria produselor la terti este inregistrata caroseria, deorece reconditionarea se face de catre terti.
d) inregistrarea recuperarii partilor componente din autovehicul, ce urmeaza a fi valorificate
%
371 Marfuri/capota 150
301 Materii prime/motor 4.000
371 Marfuri/portiere 300
371 Marfuri/luneta 200
354 Produse aflate la terti/caroserie 6.200
371 Marfuri/oglinzi 50
371 Marfuri/jante 900
371 Marfuri/rulmenti 200
= 7588 Alte venituri din exploatare 12.000
Trebuie mentionat ca dezmembrarile auto se realizeaza in urma unui proces verbal de dezmembrare, urmand ca toate elementele ce rezulta in urma dezmembrarilor sa fie consemnate intr-un NIR.
II. Costuri efectuate pentru prelucrarea pieselor dezmembrate in vederea valorificarii componentelor
Inregistrarea altor cheltuieli efectuate de societate pentru dezmembrarea autoturismului
A ) Inregistrarea cheltuielilor cu materialele consumabile efectuate pentru toate dezmembrarile:
602 Cheltuieli cu materialele consumabile 1.200= 302 Materiale consumabile 1.200
B) Inregistrarea cheltuielilor cu manopera
- salarii:
641 Cheltuieli cu salariile personalului 2.000 = 421 Personal salarii datorate 2.000
- inregistrarea retinerilor din salarii:
421 Personal salarii datorate 605,6
= %
4372 Contributia personalului la fondul de somaj 20
4312 Contributia personalului la asigurarile sociale 130
4314 Contributia angajatilor la asigurarile sociale de sanatate 190
444 Impozit pe venituri de natura salariilor 265,6
- inregistrarea contributiei la asigurarile sociale datorate de angajator:
6451 Contributia unitatii la asigurarile sociale 390 = 4311 Contributia unitatii la asigurarile sociale 390
-inregistrarea contributiei unitatii la asigurarile sociale de sanatate:
6453 Contributia unitatii la asigurarile sociale de sanatate 120 = 4313 Contributia unitatii la asigurarile sociale de sanatate 120
-inregistrarea cheltuielilor la fondul de somaj:
6452 Contributia unitatii la fondul de somaj 120 = 4371 Contributia unitatii la fondul de somaj 120
- inregistrarea comisionului datorat la camera de munca:
635 Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate 15 = 447 Fonduri speciale 15
- inregistrarea contributiei pentru accidente de munca si boli profesionale:
6451 Contributia unitatii la asigurarile sociale 8 = 4311 Contributia unitatii la asigurarile sociale 8
- inregistrarea platii contributiilor si salariilor:
4xx Conturi de terti 3.258,6 = 5121 Cont curent la banci 3.258,6
Din cheltuielile efectuate de societate, se capitalizeaza o suma de 1.500 lei (reprezentand materiale, salarii si alte cheltuieli salariale). Aceste informatii sunt luate din contabilitatea de gestiune, unde se cunoaste exact care este ponderea materialelor si a manoperei utilizate pentru repararea motorului.
Motorul obtinut dupa reparatii se inregistreaza la produse finite, avand in vedere modalitatea in care s-a obtinut respectivul motor.

- consum materiale obtinute din dezmembrare motor:
601 Cheltuieli cu materiile prime 4.000 = 301 Materii prime 4.000
- obtinerea motorului reparat, la cost prelucrare de 5.500 lei (4.000 + 1.500):
345 Produse finite 5.500 = 711 Variatia stocurilor 5.500
- transferarea produselor la marfuri in valoare de 5.500 lei, cu un adaos de 1.650 lei (5.500 x 30% = 1.650):
371 Marfuri/motor 7.463,5= %
345 Produse finite/motor 5.500
378 Diferente de pret la marfuri 1.650
4428 T.V.A. neexigibila 313,5
III. Valorificarea componentelor dezmembrate
Sa presupunem ca se vand motorul si portiera. Pretul incadrat pe cele 2 componente este de 7.150 lei pentru motor si 300 lei pentru portiera.
- Inregistrarea vanzarii motorului si a portierei:
5311 Casa in lei 8.865,5 = %
707 Venituri din vanzarea marfurilor 7.450
4427 T.V.A. colectata 1.415,5
- Scaderea din gestiune a motorului si a portierei:
%
607 Cheltuieli privind marfurile 5.800
378 Diferente de pret la marfuri 1.650
4428 T.V.A. neexigibila 313,5 =
371 Marfuri 7.763,5

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 12:38 PM

traim intr-o lume confuza



#20 111mony

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 April 2009 - 09:15 PM

Multumesc mult pentru promptitudine, am inteles ce mi-ati trimis dar eu nu sunt contabila (inca :sad:) , sunt secretara, si inregistrez aceste operatii doar in fisele de magazie! In aceste fise nu stiu cum sa le trec, pentru ca exista deja o fisa, cu denumirea de motor, inregistrata ca intreg, nu pe componente, si de aici ar trebui sa o scad, cumva, pe componente!
Va multumesc,
Monica!

Si inca o intrebare: ce inseamna NIR? Nota de receptie?
Multumesc!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL