Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dezmembrari auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Dezmembrari auto

20 replies to this topic

#21 Dezmem Mary

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2014 - 03:25 PM

buna ziua.
eu acum o luna mi-am deschis un pfa cu activitatea principala (codul caen) 4791, iar activitatile secndare 4532,4619,4941,4511,4519,4531. am depus declaratia 220 la finante, mi-am intregistrat registrul-inventar 14-1-2, si registrul jurnal 14-1-1 la finante, am achizitionat doua masini pentru a le dezmembra. exceptand faptul ca nu sunt contabila si nu mai stiu de aici cum sa mai procedez, va intreb pe voi:
1. in contractele vanzare cumparare ale masinilor trebuie mentionat ca masina am luat-o pentru a o dezmembra?
2. masina am achizitionat-o de la pf iar acesta le are din anglia, cum procedez la inregistrarea lor in contabilitate (citisem pe forum de proces verbal de dezmembrare ), dar pe urma cum mai procedez..aici se vorbeste despre multe formalitati, dar nu stiu exact daca la pfa se procedeaza la fel ca la srl...
3 si la pfa trebuie registrul inventar (cel care nu se inregistreaza la finante)
4 eu tocmai m-am apucat de construit un depozit pentru piesele ce vor urma a fi dezmembrate, pot sa-l inregistrez si pe acela la intrari?
5 pe langa actele de la registrul comertului si fisc, mai imi trebuie ceva autorizatii din alte parti pentru a-mi desfasura activitatea?
postarile facute pe forum, nefiind de specialitate, nu le inteleg, deoarece imi sunt majoritatea straine, as dori o explicatie pe intelesul meu. multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL