Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declararea veniturilor din strainatate acordate ca diurna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declararea veniturilor din strainatate acordate ca diurna

3 replies to this topic

#1 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 18 January 2006 - 07:42 AM

buna! care este situatia legala a declararii sumelor primite in strainatate sub forma de diurna(asa e mentionat in acte) pentru un angajat care are catre de munca la societate in Romania dar lucreaza efectiv in strainatate?
celelalte obligatii (impozit,sanatate,cas...)i se retin la salariul de incadrare din tara . multumesc anticipat .



#2 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2006 - 04:21 PM

Sincera sa fiu nu prea pricep intrebarea .
Daca este salariat si e trimis in strainatate in delegatie atunci primeste diurna. Daca diurna respectiva se incadreaza in limitele prevazute in lege fctie si de rezultatul financiar al societatii-atunci e ok -ai cheltuieli cu deplasari (ct 625) deductibile si gata .
Daca diurna acordata > nivelul legal atunci:
-in cazul in care societatea e micro, partea din diurna peste nilelul legal se impoziteaza la salariat( se aduna la veniturile realizate si se platesc toate darile la suma obtinuta),
- daca firma plateste impoz/profit stiu ca suma este nedeductibila la calc impozitului


Nu stiu daca am fost la subiect sau am fost pe langa...




#3 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 30 January 2006 - 07:51 AM

Buna!intrebarea se referea la declararea acestei sume de catre persoana fizica (salariat) prin declaratia de venit global......



#4 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2006 - 09:52 AM

diurna se include in declaratia de venit global doar in cazul in care o parte a acesteia a fost inclusa in veniturile salariale , platindu-se darile in consecinta(cazul micro)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL