Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit profit

14 replies to this topic

#1 kamelia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2006 - 10:29 AM

Conform Codului Fiscal in declaratia 100 pentru luna decembrie declaram impozitul pe profit la nivelul trimestrului III sau la nivelul lunii noiembrie.

Dar eu pot avea in trim III imp pe profit 100 mil, iar la decembrie 800 mil, pe care urmeaza sa-i declar odata cu depunerea decl de imp pe profit.

Este corect sa procedez asa?



#2 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 18 January 2006 - 04:03 PM

dar daca am luna 10 si 12 pierdere, iar luna 11 profit trebuie sa declar impoz. pe profit aferente lunii cu pofit.




#3 militaru liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 18 January 2006 - 04:52 PM

Am urmatoarea situatie
tr1 impozit profit datorat 700
de plata=700
tr2 imp profit datorat =600
de plata =600
total imp=691=1300 cumulat
tr 3 piedere si imp de recuperat 300
in declaratie am trecut datorat=0
de plata =0
de recup=300
tr 4 datorat= 0
de plata=0
din calculul imp pe profit tr 4 ese de recuperat 150 intrbarea mea este cat trec in declaratia 100 cumulat adica 450 sau 150 cat imi ese la trimesru



#4 bibi2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 18 January 2006 - 05:25 PM

pt. Kamelia: e corect asa. Treci la imp. profit suma din sept.
pt.dmldone: nu ai imp. profit la luna 10 si 11 ( e valabil pt. banci )



#5 lil_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 06:11 PM

Eu zic ca 150 (cat rezulta din calculul pentru ultimul trimestru)



#6 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 19 January 2006 - 10:04 AM

in concluzie, impozitul pe profit se calculeaza lunar si se varsa trimestrial?



#7 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 19 January 2006 - 10:23 AM

Nu.
Un contribuabil poate calcula impozitul pe profit cat de des pofteste.
Legea ii stabileste perioadele si termenele de raportare, precum si data scadenta pentru obligatiile de plata declarate.
Pentru a putea declara impozitul pe profit trimestrial, contribuabilii sunt obligati sa-l calculeze la sfarsitul fiecarui trimestru.
Adica, daca nu suntem solicitati sa inchidem conturile de venituri si de cheltuieli lunar penru alte scopuri decat cele fiscale, putem sa o facem doar trimestrial.
La microintreprinderile platitoare de impozit pe venit, inchiderea se poate face semestrial, fiind necesara pentru intocmirea situatiilor financiare.



#8 luciann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2006 - 12:09 PM

am urmatoarea situatie :
pt primele 3 trimestre ale anului 2005,s-a inregistrat si platit un impozit pe profit cumulat in suma de 1215 ron
in trimestrul 4 anul 2005 : profitul cumulat pt tot anul este mai mic decat cel cumulat inregistrat in primele 3 trimestre pt care s-a platit impozit 1215 ron, deci ar reveni un impozit pe profit de plata pt tot anul 2005 mai mic, respectiv 684 ron.
Ce inregistrari se fac in acest caz in contabilitate? Cumva 691=441 cu suma de 531 (in rosu) ?
La declaratia 100 ce trebuie s-o depun pana pe 25 ianuarie, ce voi trece la rubrica impozit pe profit datorat ? reglarea sumelor platite in plus se va face cand se va depune declaratia 101?
Va rog ajutati un biet incepator :)



#9 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 19 January 2006 - 12:44 PM

stornezi diferenta cu minus 691-441 cu minus
iar in declaratie 100(1215-suma din trim IV= diferenta),se trece la recuperat diferenta.
LAURA JUNC



#10 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 19 January 2006 - 01:22 PM

deci si daca calculez lunar nu este nimic. unde e precizarea asta.



#11 luciann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2006 - 02:57 PM

multumesc pt raspuns,dar... am mai auzit o varianta si am consultat si codul fiscal care spune la art. 34 alin 6:
"Contribuabilii care efectuează plăți trimestriale și, respectiv, lunare plătesc pentru ultimul trimestru sau pentru luna decembrie, în cazul Băncii Naționale a României, societăților comerciale bancare, persoane juridice române, și în cazul sucursalelor din România ale băncilor, persoane juridice străine, o sumă egală cu impozitul calculat și evidențiat pentru trimestrul III al aceluiași an fiscal, respectiv o sumă egală cu impozitul calculat și evidențiat pentru luna noiembrie a aceluiași an fiscal, urmând ca plata finală a impozitului pe profit pentru anul fiscal să se facă până la data stabilită ca termen limită pentru depunerea situațiilor financiare ale contribuabilului."
Conform acestui articol nu ar trebui sa inregistrez in contabilitate si sa platesc impozitul pe profit la nivelul impozitului inregistrat si platit pt trimestru III ?



#12 bibi2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 19 January 2006 - 03:50 PM

declari in 100 si platesti imp. pe profit aferent trim.3, dar fara a inregistra in contabilitate, intrucat faci declaratia 101,atunci cand ai terminat de purificat in conturi, si abia atunci se inreg. in contabilitatea de la decembrie



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2006 - 04:09 PM

Fiind primul an cand reiau impozitul pe profit am citit acum cu atentie art. 34 si 35 din CF. Pot spune ca nu inteleg:
Ce implicatii ar avea sa trec in declaratia 100 pt. trim IV 0 RON?
Scrie numai ca trebuie sa platesti o suma egala cu ... pana la... Si atunci de ce mai fac declaratia?

Si apoi...Contribuabilii care au definitivat până la data de 15 februarie închiderea exercițiului financiar anterior depun declarația anuală de impozit pe profit și plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor.

Art. 34. - (1) Contribuabilii au obligația de a plăti impozitul pe profit trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul... ori pt. trim IV inca nu ai calculat impozitul, sau daca l-ai calculat de ce sa-l platesti la nivelul trim III?

In concluzie pentru mine aceste articole sunt o nebuloasa :roll: .



#14 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 January 2006 - 07:26 AM

Daca crezi ca definitivezi bilantul pe 2005 pana la 15.02.2006, declari in D.100 pt.trim.4 zero si depui odata cu bilantul (pana la 15.02.2006) si D.101.
Altfel, declari la fel ca in trim.3, iar regularizarea se face in D.101 depusa odata cu bilantul (prin aprilie-mai 2006).

Cod Fiscal:
Art. 34 -
(6) Contribuabilii care efectueaza plati trimestriale si, respectiv, lunare platesc pentru ultimul trimestru sau pentru luna decembrie, in cazul Bancii Nationale a Romaniei, societatilor comerciale bancare, persoane juridice romane, si in cazul sucursalelor din Romania ale bancilor, persoane juridice straine, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, respectiv o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru luna noiembrie a aceluiasi an fiscal, urmand ca plata finala a impozitului pe profit pentru anul fiscal sa se faca pana la data stabilita ca termen limita pentru depunerea situatiilor financiare ale contribuabilului.
(7) Contribuabilii care au definitivat pana la data de 15 februarie inchiderea exercitiului financiar anterior depun declaratia anuala de impozit pe profit si platesc impozitul pe profit aferent anului fiscal incheiat pana la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator.



#15 bibi2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 20 January 2006 - 03:38 PM

citeste ordinul 91/31.01.2005 la pct.B3 si te lamuresti






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL