Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare part ext/sume primite in avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


compensare part ext/sume primite in avans

7 replies to this topic

#1 kamelia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2006 - 10:30 AM

am nevoie de 2 opinii:
1. am vazut ca se utilizeaza contul 472 pentru sume primite in avans (pt o lucrare de ex); nu e mai corect 419?
2.cum se fac compensarile cu un partener extern care imi este in acelasi timp si client si furnizor? Pe baza carui act?

Multumesc



#2 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 19 January 2006 - 10:17 AM

Contul 472 se foloseste pentru cheltuielile inregistrate in avans nu pentru sumele primite in avans prin banca pentru care se foloseste contul 419 si TVA-ul aferent. Compensarea datoriilor intre doua societati care sunt in acelasi timp si furnizor si client se face prin completarea de ordine de compensare, ordine care se pot procura de la Imprimeria Nationala. Inregistrarile sunt urmatoarele:
482=4111
si
401=482

ADITA



#3 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2006 - 10:41 AM

Compensarea intre parteneri romani se face pe ordine de compensare de la Imprimeria nationala. Cu un partener extern faci o Conventie de compensare semnata de ambele parti si este OK. Compensarea externa se raporteaza la BNR. In legatura cu inregistrarile contabile mentionate, nu vad ce cauta contul 482 care este "decontari intre subunitati". Poti folosi orice cont "picior" care este inofensiv gen 473 sau poti face pur si simplu 401=411. De preferat cu cont intermediar.



#4 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 20 January 2006 - 02:30 PM

Nu poti folosi contul 473 pentru ca compensarile nu sunt operatii in curs de clarificare.
Pentru compensari noi folosim un analitic distinct 48209- Decontari pentru compensari. Eu cred ca de acest cont nu o sa se lege nimeni.
In ce priveste compensarile s-ar putea sa ai dreptate pentru ca noi facem export prin intermediul firmelor de comision din Romania care fac factura de comision in lei.
Pareri, pareri... :lol:
ADITA



#5 cici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 February 2006 - 02:47 PM

In legatura cu raportarea la BNR, exita un formular special, daca nu, ce trebuie sa contina si care este termenul de raportare?



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 February 2006 - 04:35 PM

GOIA ADRIAN-NICOLAE zice:

"Contul 472 se foloseste pentru cheltuielile inregistrate in avans"

daca 472 sunt cheltuieli in avans, contul 471 ce reprezinta?
vezi Reglementarile contabile pentru agentii economici, editia 2002 pag
265 si 266.

Fara suparare!



#7 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 16 February 2006 - 11:51 AM

BIBI a spus:

GOIA ADRIAN-NICOLAE zice:

"Contul 472 se foloseste pentru cheltuielile inregistrate in avans"

daca 472 sunt cheltuieli in avans, contul 471 ce reprezinta?
vezi Reglementarile contabile pentru agentii economici, editia 2002 pag
265 si 266.

Fara suparare!
Imi cer scuze, probabil ca m-am grabit cand am spus asta. Bineinteles ca contul 472 se foloseste pentru veniturile inregistrate in avans. Probabil ca ma gandeam la altceva.
ADITA



#8 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 28 February 2006 - 09:35 PM

471 - Cheltuieli in avans / sume cu care se vor imputa conturile de cheltuieli ale perioadelor si/sau exercitiilor bugetare viitoare, dar obligatiile de plata au fost exigibile in exercitiul prezent, care va deveni trecut.

472 - Venituri de realizat (inregistrate in avans) sume cu care se vor imputa conturile de venituri ale exercitiilor viitoare ale perioadelor si/sau exercitiilor bugetare viitoare, dar pentru care nu s-au efectuat cheltuieli ori consumat resurse pentru realizarea acelor venituri (productie in curs si/sau stocata. ori servicii in curs si/sau de facturat)

Din functionarea acestor conturi rezulta ca in cazul decontarilor de avansuri intre partenerii comerciali pentru care nu s-au intocmit facturi este cazul generarii de articole contabile concomitente.

Personal recomand tuturor celor ce pot sa dea sfaturi agentilor comerciali ca in cazul cind doresc sa-si finanteze productia/serviciile de presatat sa utilizaze contrcte de imprumut cu s-au fara dobinda, si ale caror efecte se vor stinge prin facturarea productiei/serviciilor.
Aceasta modalitate pastreaza masa monetara a "avansului" in circuitul economic al partenerilor. Orice alta schema duce la dezechilibrarea balantei de plati a beneficiarului/furnizor de produse*servicii/ tocmai atunci cind are cea mai mare nevoie de resurse, adica la debutul executiei contractului pentru clientul sau care este si finantatorul afacerii.
Mircea Scalat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL