Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decont valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decont valuta

4 replies to this topic

#1 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 15 November 2004 - 04:46 PM

Daca i se acorda unui delegat 2000000 lei si 100 euro avans pentru
o delegatie se fac doua deconturi unul pentru lei ai altul pentru valuta sau
se convertesc toate sumele in lei ?
Daca se face separat si exista rest de depus ex 5 euro la caserie se taie chitanta in valuta ? Eu personal am tot intrebat dar nu stiu unde se gaseste de vanzare chitantier in valuta .



#2 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2004 - 05:23 PM

eu am lucrat cu avansuri in lei si in valuta. Decontul il primeam separat pentru ROL si pentru valuta.

Eu aveam chitante fiscale si dispozitii de incasare/ plata pentru fiecare valuta in parte. Chitantele pentru Euro...erau carnete de chitante fiscale...cele normale care le folosesti si la ROL.

Daca trebuia sa-mi dea5 Euro. Taiam o chitanta fiscala si o dispozitie de incasare pentru suma respectiva.
Garda financiara si Administratia Finanaicra care s-au uitat ...nu au avut nimic de comentat.




#3 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 November 2004 - 09:03 PM

si eu am facut la fel.lei sunt lei si valuta valuta. se taie chitanta in valuta, respectiv euro dintr-un chitantier obisnuit dar pastrat numai pentru operatiuni cu euro. pe langa asta am si un registru de casa in euro....cam atat



#4 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 November 2004 - 09:41 AM

Pentru registru de casa in valuta trebuie aprobarea BNR?



#5 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2004 - 10:06 AM

nu. este un registru cumparat de la librarie sau de undeva de unde se cumpara tipizate si se numeste REGISTRU DE CASA (IN VALUTA).
Sa cer aprobarea BNR? ptr. ce? ca am ridicat de la banca 1000 euro si i-am dat unui angajat sa plece in delegatie?mi se pare...nu stiu ...fara rost. nu destul vizam ...n... registre?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL