Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amenda ITM, proces pierdut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amenda ITM, proces pierdut

44 replies to this topic

#1 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 15 November 2004 - 10:03 PM

O gradinita particulara are angajati cu conventie civila un anumit numar de profesori care presteaza servicii intr-o frecventa mai mica de 2 ore/zi. (De fapt chiar de 4 ore/luna). In acelasi timp are angajati, tot cu conventie civila, 2 soferi care presteaza cu microbuzele personale servicii de transport al copiilor.
Astazi, la controlul ITM, se specifica in procesul verbal de control : "...s-a constatat primirea la munca de catre angajator fara intocmirea formelor legale de angajare pentru un numar de 5 angajati, dupa cum urmeaza...incalcandu-se astfel prevederile art.276 alin.1, din legea 53/2003".
Aceasta "fapta" a fost sanctionata cu amenda de 20 milioane lei.
Vreau sa fac contestatie dar nu stiu sigur daca nu fac mai mult rau decat bine.
Poate ma poate ajuta cineva.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 September 2008 - 04:05 PM




#2 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2004 - 08:15 AM

conventie civila inseamna cumva contract de munca cu timp partial?....ma intrebam de ce ti-au dat cei de la ITM amenda...daca tu ai incheiat cu oamenii contracte de munca dupa formatul nou (de anul trecut)? Sau le-ai pastrat pe cele din 2002 si le numesti conventii civile?...daca le-ai pastrat nu este bine...

deci cum este? le-ai facut contracte noi anul trecut sau nu?
o zi buna




#3 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 16 November 2004 - 08:50 AM

Buna ziua!
Legea 53/2003 se refera la Codul muncii.
art 276 al 1 cap IV este RASPUNDEREA CONTRAVENTIONALA.
Precizeaza te rog litera la care se refera amenda (din acest articol 276)
Cred ca ati fost amendati pt ca nu ati avut conventii/ contracte intocmite pe numele celor platiti in baza Codului civil(.Probabil ati avut conventii civile format care circula candva,dupa cum spune si colega noastra.)
Acele conventii civile care circulau candva ,s-au desfiintat.
Acum relatii contractuale de munca inregistrate la ITM sant doar incepand cu cel putin 2h/zi.
Pt prestari de servicii ocazionale (adica mai putin de 2h/zi ) se pot intocmi
contracte/conventii civile in baza Codului civil Titlul III art 942 si urmatoarele.
Sper ca nu am fost incoerenta...sant curioasa care este litera din art 276?



#4 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2004 - 09:49 AM

Insasi formularea dvs cu angajati spune totul. Daca in actele contabile ati mentionat chiar si la explicatii texte de genul: angajati, stat de salarii sau orice care sa le dea apa la moara celor care verifica actele gradinitei dvs.
Obligatia dvs era:
-sa incheiati conventii civile, bazate pe Codul Civil
-sa intocmiti Declaratia 100 cu linia 22, cu sumele retinute si virate pentru impozitul pe venit (fix 10%) si eventual CASS
-sa depuneti pana in februarie a anului curent Declaratia 205 pentru anul precedent
-sa nu folositi formularul care circula pe net, deoarece ultimul rand spune ca aceasta conventie se intocmeste in 3 exemplare (din care unul la Camera de Munca sau echivalentul ei). Conventia civila se incheie in 2 exemplare !
TEXT Cod Civil
ART. 942
Contractul este acordul intre doua sau mai multe persoane spre a constitui sau a stinge intre dansii un raport juridic.
ART. 943
Contractul este bilateral sau sinalagmatic cand partile se obliga reciproc una catre alta.
ART. 973
Conventiile n-au efect decat intre partile contractante.



#5 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 16 November 2004 - 11:27 AM

Imi cer scuze pentru informatiile incomplete dar eram inca foarte revoltat pentru aceasta situatie.
Conventiile civile de prestari servicii au fost intocmite in baza codului civil in doua exemplare si am intocmit un "stat de plata pentru conventii civile de prestari civile". Am retinut impozit de 10% conform Codului Fiscal si cass 6,5%. Impozitul a fost evidentiat in declaratia 100 distinct fata de impozitul contractele de munca (nu mai retin randul).
Sanctiunea a fost data in baza art. 276, alin. 1, lit. d, legea 53/2003.
Intre timp a aparut un element nou in sensul ca agentul constatator a omis sa completeze rubrica "Alte mentiuni : Contravenientul nu a formulat / a formulat obiectiuni:" ceea ce conduce la nulitatea procesului-verbal conform art. 16, alin. 7, OG 2 /12.7.2001 privind regimul juridic al contraventiilor care spune : "In momentul incheierii procesului - verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul - verbal la rubrica "Alte mentiuni" , sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal"
Viciul procesului-verbal a fost confirmat astazi de sosirea, din nou, a acelorasi agenti constatatori pentru " a face setul de documente" si pentru completarea acelei obligatorii rubrici.
Astept comentarii si sfaturile voastre, dragi colegi de suferinte...



#6 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 16 November 2004 - 11:46 AM

Drag "coleg(a) de suferinta"
art 276 al 1 lit d =primirea la munca a unei persoane pt care Nu a fost intocmit contract individual de munca ori stipularea in contractul de individual munca a unor clauze contrare dispozitiilor legale,se sanctioneaza cu amenda de la 20 mil la 50 mil.

Deci daca ai avut conventie civila/contract civil incheiat pe baza Codului civil(ca numai asa se poate pt serv.prestate sub 2h/zi)si cei de la ITM nu considera legal,atunci adreseaza-te unui avocat si vei avea castig de cauza SIGUR(asta daca si numai daca te-ai conformat Codului civil)

Si sa nu uitam ca "DREPTUL LA MUNCA 'este dat prin CONSTITUTIE.
Tine-ne la curent!

Din toata inima,doresc sa treci peste "fazele "acestea fara suparari si suferinte!!!(din pacate pana e haos legislativ..............)
"prietenii stiu de ce!!!!!!!"



#7 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2004 - 11:52 AM

de accord cu ce a zis aNgelica...

incearca sa le arati inca odata contractele cf codului civil...eventual si un citat din codul civil...si arata-le taxele...explica-le inca odata ce fel au lucrat oamenii aia...ca doar nu au lucrat la negru!!!

asteptam continuarea....



#8 alexandru ivan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 December 2004 - 10:05 AM

Contractele încheiate,pentru muncã ocazionalã care este prestatã mai puþin de 2 ore pe zi,conform Codului Civil se impoziteazã cu 10 %.
De ce se considerĂŁ cĂŁ trebuie plĂŁtitĂŁ Âşi sĂŁnĂŁtatea 6,5% ?



#9 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 08 December 2004 - 04:47 PM

buna seara!

fiind in perioada de stagiu la un cab. exp.contab. am incheiat un contract civil , pe care l-am inregistrat la Finante cu declaratia 020. Impozitul este de 10%. Nu stiu nimic de retinere 6.5% sanatate. Nici tutorele meu nu a spus nimic de aceasta retinere. Sigur se retine si 6.5% sanatate ??? poate si o baza legala. multumesc



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2004 - 10:32 AM

nu ne-ati spus cum s-au incheiat ostilitatile la gradinita particulara



#11 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 09 February 2005 - 12:14 AM

In sfarsit s-a primit citatia de la judecatoria Constanta care stabileste termenul de judecata la 1 martie 2005. Trebuie sa consult dosarul cauzei de la arhiva, pana atunci, ca sa vad ce argumente a adus itm-ul.
In alta ordine de idei, in Capital nr. 5/3.2.2005 i se ia un interviu ministrului muncii in care acesta recunoaste ca are si el o conventie civila de prestari servicii in baza codului civil in calitatea sa de deputat.
Pai daca ministrul lor are voie eu de ce nu am.
Voi folosi acest interviu ca proba suplimentara in instanta(daca va fi nevoie).
Va voi tine la curent.



#12 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2005 - 02:59 PM

ha! mult succes sa faceti inteleasa situatia judecatorului, ca aveti nevoie, desi ar trebui sa fie extrem de simplu :evil:

nu ne tineti insa pe ghimpi cu motivatia itm-ului ca, eu cel putin, mor de curiozitate! :evil:



#13 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2005 - 03:01 PM

Miercuri 23-2-05 am fost la judecatorie sa consult dosarul cauzei dar... a fost preluat deja de completul de judecata pt. analiza. Asa ca nu-mi mai ramane decat sa-l consult pe genunchi in sala de judecata pe 1-03-05 si, daca nu-mi convine ceva, sa cer alt termen de judecata.

In alta ordine de idei, nu cred ca mai e un fraier mai mare ca mine; in fond eu sunt economist si ar trebui sa ma ocup de evidentele firmei si nu de partea asta care tine de asistenta juridica.

Va tin la curent, daca va intereseaza.



#14 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 February 2005 - 12:06 PM

evident ca ma intereseaza! sunt sigura ca vor fi si alti interesati care se vor manifesta in timp pt ca inteleg ca astia de la itm-uri s-au cam pus pe cautat si cum ei intelg greu cum e cu codul civil....


bafta multa ca si cu judecatorii :evil:



#15 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 02 March 2005 - 11:49 AM

Ieri 1.3.2005 s-a judecat plangerea noastra. Nici un reprezentant al ITM nu a fost prezent (nici nu erau obligati sa o faca). La dosar nu se afla decat plangerea noastra insotita de o adresa de inaintare de la ITM. Motivul pt. care a fost stabilit un termen atat de inaintat a fost ca firma noastra a fost citata la o alta adresa (aceeasi strada dar alt numar).
Nici prezenta noastra nu era necesara dar noi vroiam sa consultam si dosarul pt. a vedea punctul lor de vedere. Se pare ca punctul lor de vedere a fost exprimat in procesul verbal de constatare al contraventiilor deci nu mai este necesar alt demers din partea lor.
Am exprimat, in fata judecatorului, si prin viu grai ceea ce am exprimat si in plangere si am avut convingerea ca judecatorul ne-a dat dreptate.
Cred ca sentinta care se va da ne va fi favorabila.
(Prezenta mea in fata judecatorului ca economist nu ar fi avut nici o valoare in lipsa administratorului firmei-aviz altora care se gandesc la atacarea pe aceasta cale a unui act de control)

Va voi anunta cand vom primi sentinta.



#16 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2005 - 12:51 PM

stai un pic! sa inteleg ca a fost o singura infatisare si gata? de fapt nici nu avea de ce sa mai amane dar cu justitia romana :?

stiu sigur ca se poate consulta condica de sedinta, azi maine, si se vede decizia. adica nu trebuie sa asteptati pana se formuleaza si se trimite pt ca in condica scrie pe scurt hotararea.
cred insa ca trebuie sa fie cineva "mai tare" din partea firmei, adica administratorul dar poate merge si cu imputernicire pt altcineva din partea firmei.

a costat ceva depunerea plangerii?



#17 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2005 - 03:12 PM

cate dureri de cap...!!! sa ne spui finalul!! :shock:



#18 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 03 March 2005 - 12:26 AM

Conform OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor atacarea actelor de constatare este gratuita. Toata metodologia de contestare este specificata acolo.
Trecand peste cazurile de betivi care s-au batut si care acum se judecau intre ei, as mai vrea sa va spun ca erau in sala si alte persoane care contestau procese verbale de garda, de itm cat si de dgfp. Am avut impresia ca este o practica des folosita aceasta de a ataca un document atunci cand nu-ti convine ceva.
Toata actiunea a decurs foarte usor iar judecatorul a studiat dosarul pt.ca erau subliniate anumite lucruri. Cred ca a avut mare importanta faptul ca am probat tot ce am spus in plangere si, mai ales, ca am avut o baza legala pt.absolut toate actiunile noastre respectiv codul civil si codul fiscal.

Poate ma mai duc sa consult acea "condica" ca sa fiu sigur desi sunt 99% sigur de rezultatul favorabil. Judecatorul parea convins dinainte de rezolutia pe care o va pune.



#19 idyac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 March 2005 - 10:40 PM

Totul pare limpede, dar Administratia Financiara Sector 5 mi-a alungat prestatorii de servicii care s-au prezentat pentru a depune declaratia de venit global, sumele obtinute fiind inscrise la capitolul :x B.Venituri din activitati independente/B1.Comerciale, si care au mers cu declaratia 205 emisa de Asociatia de Proprietari in dinti.
Nu vor sa-i primeasca decat cu Fisa Fiscala 2, asta in conditiile in care conventiile civile in baza Codului muncii su disparut in 2004. Nu vor sa-i primeasca si gata. Voi ce-ati face in aceasta situatie ?



#20 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2005 - 08:04 AM

Cu adresa de depunere a declaratiei la registratura si sa spele ei pe cap cu procedura lor tampita.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL