Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amenda ITM, proces pierdut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


amenda ITM, proces pierdut

44 replies to this topic

#21 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 22 March 2005 - 11:09 AM

Si prin posta mai e o metoda atunci cand nu vrei sa dai ochii cu ei.
Trebuie neaparat completata o fisa de inventar al plicului (cred ca zic bine), trebuie sa aiba valoarea declarata si sa fie cu confirmare de primire.
Sau, daca la ghiseu nu are succes, se poate merge la persoana ierarhic superioara.
La mine mai au un birou de asistenta contribuabili care se dovedeste foarte util uneori.



#22 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 March 2005 - 11:59 AM

problema e ca nu veti reusi in veci sa-i scoliti!

ei tot vor astepta ff2 pt ca venit=salariu in mintile lor inguste, codul civil nu exista, codul fiscal sa-l citeasca prostii, codul de procedura e o prostie si mai mare, singurele valabile sunt procedurile lor interne!

tot nu mi-a trecut! :evil:

dar nici prea clar nu este din declaratia de venit global, sa recunoastem!




#23 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 22 March 2005 - 08:32 PM

Daca atata lucru nu stiu sa incadreze astia de la fisc atunci cum s-ar comporta daca un medic, spre exemplu, ar vrea sa raporteze ca venituri niste oua primite de la un pacient anul trecut?!
Sau cum ar putea raporta un parlamentar o spaga primita de la un afacerist?!
E posibil sa fie totusi un caz izolat.
Cred ca ar trebui insistat putin pe linia forurilor superioare (pana se gaseste o minte destupata undeva pe circuit).



#24 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 22 March 2005 - 08:34 PM

Scuzati naivitatea cu parlamentarul.



#25 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2005 - 10:44 AM

:lol: :lol:

nu ne-ati spus hotararea instantei!
ca eu va dau exemplu cui sta sa ma asculte :shock:



#26 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 March 2005 - 10:49 PM

Trebuie sa aveti rabdare;stiti cum functioneaza justitia romana.
Totusi incep si eu sa-mi dau seama cu ce greutati se confrunta judecatorii: sunt pur si simplu sufocati in procese sterile de betivi, divorturi, abuzuri ale sectoristilor, ale gardienilor publici, etc.
Numai cat am stat noi acolo vreo doua ore si a fost destul. Am fost pur si simplu dezamagit (cred ca am vazut prea multe filme).

Imediat ce primim sentinta va voi informa.



#27 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 25 March 2005 - 08:27 AM

din cate stiu, conventie civila/contract civil incheiat pe baza Codului Civil , se poate incheia numai cu persoane fizice autorizate.



#28 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2005 - 08:38 AM

Unde scrie? In codul civil nu apare asa ceva.



#29 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 March 2005 - 12:24 PM

Argumentati cu acte normative.

PS
Cum platiti niste zidari pentru lucrarea executata, spre exemplu?



#30 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2005 - 12:34 PM

vezi topic la Venituri -impozit , Asociatii de proprietari discutia despre PFA



#31 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2005 - 12:36 PM

sau http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...highlight=#8074



#32 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 March 2005 - 07:10 PM

Am consultat subiectul la vremea respectiva si l-am consultat din nou acum dar tot nu vad o restrictie in folosirea conventiilor civile in baza codului civil numai pt.pfa.
Astfel :
OUG 138/2004

Art.46
"(1) veniturile din activitati independente cuprind venituri comerciale, venituri din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente
(2) sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale contribuabililor, din prestari servicii, altele decat cele prevazute la alin (3), precum si din practicarea unei meserii.
(reprodus din interventia dvs.)

La pct.2 se specifica clar "din prestari servicii" si apoi "precum si din practicarea unei meserii".
Cu alte cuvinte se permite prestarea de servicii si practicarea unei meserii prin conventie civila in baza codului civil.
De altfel nici codul civil nu introduce restrictii in folosirea acestei forme de colaborare.
Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati.



#33 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2005 - 01:57 PM

exista o singura problema despre care am mai discutat:

legea 300/2004

Art. 21. - Constituie contravenþia prevãzutã de art. 1 lit. a) din Legea nr. 12/1990 privind protejarea populaþiei împotriva unor activitãþi comerciale ilicite, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, ºi se sancþioneazã, potrivit legii, începerea desfãºurãrii oricãrei activitãþi comerciale înainte de obþinerea autorizaþiei ºi a certificatului de înregistrare, prevãzute de prezenta lege.

si reiau exemplul cu fularul :P

daca eu inchei un contract pe baza codului civil cu d-ul viorache pt a-i tricota un fular dansul considera ok si mergem pe varianta cunoscuta (10% + nu stiu cum 6% la anul)
DAR cineva mai carcotas ar putea sa spuna ca eu nu sunt AUTORIZATA sa fac fulare si se aplica povestea din l12 iar d-ul viorache e "participant" alaturi de mine pt ca a contribuit la o activitate neautorizata (vedeti prin l12)

oricum ar fi avem nevoie de un jurist pt a ne raspunde la aceasta problema care este muuuuult mai complexa:
- pt a te autoriza conform l300 trebuie sa ai 18 ani
- dreptul la munca e garantat prin constitutie (sau nu?)
avem deci o problema cu tinerii ff tineri!

- pt a presta o activitate cu totul intamplatoare trebuie sa faci niste formalitati cumplite si posibil fara finalitate (exista posibilitatea sa nu ma autorizeze nimeni sa fac fulare pt ca nu am scoala :P dar eu stiu sa tricotez frumos zau! )
acum lasand gluma, exista cazuri ingrozitor de reale in domeniu it si recomandarea de la primarie a fost sa incheie contracte de prestari servicii :shock: :shock: ca autorizatie nu mai primeste pana nu face un curs certificat ceva dar omul stie, e bun chiar la ce sa mai plateasca un curs?

gaseste cineva un jurist rabdator cu acesta problema?



#34 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 05 March 2006 - 05:00 PM

In pofida optimismului meu de la inceput, sentinta civila primita in cazul contestatiei noastre impotriva PV ITM in ceea ce priveste folosirea conventiilor civile de prestari civile in baza codului civil da castig de cauza ITM.
Va redau mai jos cea mai mare parte din continutul sentintei :
˝…
Instanta
Deliberand, constata urmatoarele:
Prin plangerea inregistrata la agentul constatator la data de … iar la instanta la data de …, petenta s.c. … a solicitat anularea procesului verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor seria… nr…. intocmit de Inspectoratul Teritorial de Munca.
In motivarea plangerii petenta a aratat ca a fost sanctionata in mod gresit cu amenda de 20,000,000 lei pt. primirea la munca a 5 persoane fara a intocmi forme legale de angajare, intrucat au fost incalcate prevederile art.16, al.7 din og 2/2001, data intocmirii procesului verbal este falsa, 4 dintre cele 5 persoane mentionate au incheiate conventii civile de prestari de servicii, prestand activitati sezoniere sub 2 ore pe zi, iar a cincea persoana a prestat activitate neretribuita.
Pt.dovedirea pretentiilor formulate, instanta a administrat proba cu inscrisuri, fiind depuse la dosar procesul verbal atacat si conventiile civile invocate.
Analizand probele administrate, instanta constata ca, prin procesul verbal a carui anulare se cere, petenta a fost sanctionata in baza art.276,al.1 lit.d din Codul Muncii pt.primirea la munca a 5 persoane fara intocmirea formelor legale de angajare.
Petenta a semnat si a stampilat procesul verbal, fara a consemna nici o obiectiune, astfel ca este neintemeiata critica acesteia cu privire la nerespectarea art.16,al.7 din og 2/2001. De asemenea, nu a facut dovada falsitatii datei procesului verbal astfel ca, potrivit art.1169 c.civ. nici aceasta critica nu poate fi retinuta.
Potrivit conventiilor civile incheiate cu cei 4 colaboratori acestia s-au obligat sa presteze un anumit numar de ore, activitati in folosul petentei, astfel: …-minim 2 ore pe luna, …-minim 16 ore pe luna, …- minim 16 ore pe luna si …-minim 8 ore pe luna.
Potrivit art 276, al.1, lit.d din Codul Muncii, constituie contraventie primirea la munca a unei persoane pt. care nu a fost intocmit contract individual de munca.
Conform art.101 din acelasi act normativ, angajatorul poate incadra salariati cu program de lucru corespunzator unei fractiuni de norma de cel putin 2 ore pe zi, prin contracte individuale de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata, denumite contracte individuale de munca cu timp partial.
Astfel, legea impune ca orice activitate de munca sa fie prestata in temeiul unui contract individual de munca, avand dispozitii derogatorii fata de dreptul comun, reprezentat de locatiunea de servicii prevazuta de Codul Civil. Specificul raporturilor de munca si necesitatea realizarii obiectivelor de protectie si securitate sociala au impus reglementarea imperativa a relatiilor sociale stabilite cu prilejul desfasurarii activitatilor care se incadreaza in cuprinsul notiunii de ‚munca’ – activitate remunerata prestata in folosul angajatorului si in raport de subordonare fata de acesta.
De aceea, pt.situatiile in care activitatea desfasurata este redusa din punct de vedere al timpului de munca sau este sezoniera, legea a prevazut forme speciale ale contractului individual de munca, tocmai in intentia de a preveni fraudarea legii in scopul incheierii unor conventii civile care nu asigura garantiile specifice contractului individual de munca.
Nu poate fi retinuta prin urmare sustinerea petentei in sensul ca activitatea prestata de cei 4 colaboratori este legal reglementata de conventiile civile incheiate, intrucat legea impune ca in toate situatiile sa se incheie contract individual de munca. In cazul contractului individual de munca cu timp partial, trebuie ca fractiunea de norma sa fie de cel putin 2 ore pe zi.
Susutinerea petentei ca pt.activitatile de sub 2 ore pe zi nu este necesara incheierea contractului individual de munca este nereala, in lumina celor aratate, dar si irelevanta, intrucat conventiile civile incheiate de aceasta prevad o durata minima a muncii, iar nu una maxima.

In lumina celor aratate, instanta constata ca in mod corect agentul constatator a retinut savarsirea contraventiei prevazute de art.276,al.1,lit.d din Codul Muncii, procesul verbal fiind legal si temeinic.
…˝

Recursul a fost deja facut, de data aceasta de catre un avocat.
Inteleg totusi ca, in general, recursul se solutioneaza la fel ca actiunea initiala. Daca judecatorul a avut teama in a crea un precedent probabil ‚periculos’ nu vad de ce nu ar avea teama si completul care va solutiona recursul.
Oricum ramane de vazut ce solutie se va adopta la recurs.
Va voi tine la curent.



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 07:01 PM

iti multumesc din suflet, viorache, pt. postarea aceasta ! sunt sigura ca alaturi de mine mai sunt multi forumisti :D
te rog sa-mi permiti sincera apreciare a fair-play-ul cu care ai raspuns cererii noastre.
eu-una, din pacate, mai mult nu pot face sa te ajut,........ sau pot ? spune-mi daca te-as putea ajuta. iti tin pumnii, sincer !!



#36 NEGREA OPREAN DIANA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ALBA IULIA
  • Interests:TOT LEGAT DE ACEST DOMENIU

Postat 07 March 2006 - 01:16 PM

salutare!
am avut si eu anul trecut contracte civile si inca nu am depus 205; in legislatia aferenta programului scrie ca:
Declaratia se depune, dupa cum urmeaza:
- pana la data de 30 iunie a anului curent, pentru veniturile platite in anul fiscal expirat;
va rog lamuriti-ma
SPECTRADI



#37 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 March 2006 - 02:31 PM

daca in conventiile incheiate s-au trecut intr-adevar doar limitele minime ale prestatiilor" minim 2 ore,sau minim 8 ore",asta lasa deschisa posibilitatea ca prestatiile sa se desfasoare intr-un timp mai mare si deci sa intre sub incidenta acelui art. din codul muncii.Nu stiu daca m-am facut inteleasa, subiectul ma intereseaza si pe mine.Eu am incheiat conventie civila cu doua eleve,pentru a imprastia fluturasi promotionali,dar a fost pentru o luna si nu am stipulat in conventie timpul,ci doar numarul fluturasilor promotionali pe care trebuia sa le imprastie fiecare si suma datorata pentru acest serviciu.

Citeaza

Potrivit conventiilor civile incheiate cu cei 4 colaboratori acestia s-au obligat sa presteze un anumit numar de ore, activitati in folosul petentei, astfel: ;-minim 2 ore pe luna, ;-minim 16 ore pe luna, ;- minim 16 ore pe luna si ;-minim 8 ore pe luna.

camix



#38 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2006 - 02:54 PM

Eu in conventiile civile am asa:

IV. Durata conventiei civile

- Durata determinata de 6 LUNI de la data semnarii conventiei,
- Timpul de lucru este de 114 minute/zi, dar nu mai mult de 9,5 ore/saptamana (saptamana de lucru are 5 zile lucratoare).

Oare asa ar fi OK?



#39 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 09 March 2006 - 01:22 AM

Camix, este adevarat ca dintr-un exces de zel am modificat formularul de conventie civila in sensul de a specifica o limita minima a orelor ce trebuie prestate in loc de o limita maxima asa dupa cum era construit formularul initial. Am facut asta ca sa nu mai inchei mereu o alta conventie civila numai pentru faptul ca persoana colaboratoare depasea orele din conventia initiala. Este adevarat ca stabilind o limita minima persoana putea sa lucreze si 2 ore pe zi intrand in aria Codului Muncii. Daca judecatorul avea vreun dubiu in aceasta privinta putea sa solicite statul de plata pentru colaboratori si se convingea ca persoanele respective au prestat activitati la limita minima stabilita in conventii adica 1-2 zile pe luna adica oricum sub 2 ore pe zi (40 ore pe luna) cat prevede minim Codul Muncii.
Motivul respingerii actiunii a fost altul. In sentinta se aminteste : „Astfel, legea impune ca orice activitate de munca sa fie prestata in temeiul unui contract individual de munca, avand dispozitii derogatorii fata de dreptul comun, reprezentat de locatiunea de servicii prevazuta de Codul Civil.”
M-am lamurit ce inseamna asta din discutia purtata cu avocatul care a intocmit recursul si tine intr-un fel de teorie in materie de drept. Astfel cand intervin 2 legi, una generala si una speciala, are prioritate cea speciala in detrimentul celei generale. In cazul nostru in fata Codului Civil – legea generala are prioritate Codul Muncii –legea speciala. La fel de bine poate fi considerata lege speciala Codul Fiscal dar care nu are relevanta in cazul nostru. Acesta este punctul de vedere al judecatorului care se pare ca are dreptate. In acelasi timp si eu cred am dreptate cand spun ca judecatorul s-a temut sa nu creeze un precedent care ar fi putut fi folosit lesne si in alte cauze sau poate chiar declansand un val de astfel de cauze.
Totusi problema ramane: Ce facem cu conventiile civile de prestari servicii in baza Codului Civil?


PS Multumesc pentru aprecieri Otilia.



#40 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 09 March 2006 - 01:34 AM

Ukel, dupa parerea mea mergi pe sarma. Adica faci o echilibristica periculoasa intre Codul Muncii si Codul Civil. Persoana ta lucreaza cu 6 minute pe zi mai putin decat permite Codul Muncii (114 minute in loc de 120). Ce te faci daca nefericitul executa o lucrare care il solicita inca 7 minute in ziua respectiva? Ai intrat in Codul Muncii.
Perioada de 6 luni, pe de alta parte, nu arata caracterul ocazional al acelei activitati ci mai degraba sezonier si astfel te afli iarasi in Codul Muncii.
Parerea mea este ca ar trebui sa-i inchei lunar conventii, cu un timp de lucru extrem de mult diminuat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL