Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amenda ITM, proces pierdut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


amenda ITM, proces pierdut

44 replies to this topic

#41 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 09 March 2006 - 08:39 AM

Dragi colegi , care e pocetul de impozit pe care il retineti la sumele datorate conf. contractelor civile 10% sau 16 % ? si daca 16% conf. carei legislati.? Toata lumea stia de anul trecut ca incepand cu 01.01.2006 se va retine 16% ,acum insa nimeni nu retine acest procent si merg in continuare cu 10%.Eu retin 16% insa trebuie sa spun ca nu am citit ca acest procent ar trebui retinut.De 6,5% nici nu se pune problema ,nu l-am retinut niciodata,chiar daca unii au facut-o.Cred ca unii fac confuzie intre vechiile conventii de prestari civile la care se retinea sanatatea si care erau inregistrate la ITM.



#42 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 March 2006 - 12:30 PM

Viorache,intr-adevar, un precedent e destul de periculos din punctul lor de vedere.Mai am niste intrebari,daca nu te deranjeaza:colaboratorii tai aveau in alta parte carte de munca, chiar cu program redus?Ai de gind sa depui la recurs statele de plata sau pontajele respective?Avocatul ti-a dat vreo speranta, sau considera cazul deja pierdut?In ceea ce priveste contractul de conventie civila, atita timp cit impozitul pe venitul din conventii civile este considerat obligatie fiscala si mai mult, cu retinere la sursa,din punctul meu de vedere este valabil,bineinteles intocmit....asa cum vor ei.Oricum, succes la recurs!

camix



#43 DUMITRESCUGD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:BUC
  • Interests:AFACERI

Postat 10 March 2006 - 03:34 PM

Eu cred ca in aceste conventii ar trebui specificat timpul maxim ce se va presta, timp ce nu trebuie sa ajunga la 2 ore/zi sau la 40 ore/luna pentru a intra sub incidenta Codului Muncii. Dar daca dupa incheierea conventiei, pe masura derularii prestarii serviciului, se constata ca este nevoie de inca 1 ora in plus pentru presterea serviciului si cu aceasta ora se depaseste timpul si se intra sub incidenta codului muncii incheiem contract de munca (care trebuie inregistrat in 5 zile!!!) si anulam conventia? Eu cred ca asta nu se poate dovedi de "gigi" aia de la ITM. De unde stiu ei ca omul a lucrat 1 ora in plus peste limita stabilita de conventie daca nu este trecut in pontaj?
Eu inca nu folosesc aceste conventii din cauza problemelor controversate pe care le ridica. Poate or fi si oameni care stiu exact cum trebuiesc facute ca sa nu existe probleme.
Acum ca am intrat in discutie, aveti un model de conventie d'asta si pentru mine?

Va multumesc
iespertu' "conteaza" (117=457analitic EU 1.000.000 eur)



#44 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 April 2006 - 08:14 PM

CONVENȚIE CIVILĂ DE PRESTĂRI SERVICII
Încheiată astăzi …….………………la sediul /domiciliul…………..


1.PĂRȚILE CONVENȚIEI

Această convenție civilă de prestări servicii intrã în vigoare la data de ………………………….. între ………………………………… numit prestator, cu sediul/domiciliul în………………..strada………….număr……bloc…apartament……..B.I.seria…….nr………….C.N.P………………..și……………...numit beneficiar, cu sediul/domiciliul în ………………… strada…………….. număr…….. bloc…….. ap…… B.I.seria……... nr………….. C.N.P………………

2.TERMENUL

Prestatorul va fi la dispoziția beneficiarului începând cu data de…………………….până la data de………………….cu excepția situației în care această convenție încetează la o dată anterioară, potrivit condițiilor stabilite în prezenta convenție.

3.OBIECTUL

A. Prestatorul va asigura următoarele servicii, inclusiv avize scrise…………………….
B. Prestatorul va asigura aceste servicii la capacitatea și cu eficiența sa maximă timp de maximum …….ore pe lună. Beneficiarul și prestatorul pot să hotărască de comun acord, în scris, mărirea numărului de ore pe lună.

4.PLATA

A. Beneficiarul este de acord să plătească prestatorului o sumă de……..lei onorariu pe ora de lucru efectuată potrivit acestei convenții.
B. Beneficiarul este de acord să ramburseze prestatorului suma pentru cheltuielile pe care acesta le face în numele beneficiarului și cu care prestatorul este de acord în prealabil.
Cheltuielile rambursabile includ……………… .
Pentru rambursarea cheltuielilor, prestatorul trebuie să prezinte beneficiarului o listă amănunțită a cheltuielilor însoțite de chitanțe.

5.OBLIGAȚIILE PRESTATORULUI

A. În asigurarea serviciilor pentru beneficiar, prestatorul este agent sau partener al beneficiarului. Prestatorul, nu beneficiarul, răspunde de plata tuturor impozitelor, taxelor prevăzute de lege, inclusiv declararea onorariului realizat în declarația pentru impozitul pe venitul global.
B. Pe perioada acestei convenții, prestatorului nu îi este permis să se angajeze în nici o activitate sau afacere în conflict cu interesele beneficiarului. Beneficiarul poate determina dacă o activitate sau afacere intră în contradicție cu afacerea lui.

6.ALTE CLAUZE

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………











7.ÎNCETAREA CONVENȚIEI

Această convenție civilă de prestări servicii ia sfârșit în una din următoarele situații:
1.Expirarea acestei convenții;
2.Beneficiarul probează că prestatorul este angajat sau pe cale să se angajeze într-o activitate sau afacere care contrazice interesele afacerii beneficiarului;
3.După ce beneficiarul îi dă prestatorului un preaviz de………..zile anunțându-l că intenționează să pună capăt acordului;
4.După ce prestatorul îi dă beneficiarului un preaviz de………..zile anunțându-l că intenționează să pună capăt acordului;
5.Beneficiarul încalcă obligațiile prevăzute în acord față de prestator. Prestatorul notifică încălcarea, iar beneficiarul nu o corectează în termen de………….zile de la primirea notificării de la prestator.
6.Prestatorul încalcă obligațiile prevăzute de acord față de beneficiar. Beneficiarul notifică încălcarea, iar prestatorul nu repară încălcarea în termen de………….zile de la primirea notificării de la beneficiar.
Dacă această convenție ia sfârșit dintr-un motiv sau altul, beneficiarul trebuie să plătească prestatorului pentru munca efectuată de prestator până la data încetării convenției.


8.NOTIFICĂRI

Toate notificările prevăzute în această convenție trebuie să se facă în scris și să se remită la următoarele adrese:

Partea Adresa
------------------------------ --------------------------


Orice litigii cu privire la încheierea, executarea, modificarea și încetarea prezentei convenții civile de prestări servicii, se vor soluționa în conformitate cu prevederile art.942 și următoarele din Codul Civil și ale Codului de Procedură Civilă.

Încheiată în 2(două) exemplare originale câte unul pentru fiecare parte.

Semnăturile de mai jos atestă că beneficiarul și prestatorul au încheiat acest acord la data de
…………………….

Beneficiar Prestator
………………. …………………..
Prin; Prin



#45 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 June 2006 - 09:18 PM

Am facut o corectie formularului de mai sus in sensul ca am modificat "un numar de minimum...ore" cum era gresit, in forma corecta "un numar de maximum...ore". Pentru cei care au folosit deja formularul, va rog sa faceti voi aceasta corectie. Nu neglijati pentru ca ati vazut ca judecatorul a observat imediat aceasta fisura in sentinta data.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL