Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi la CASCO si RCA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturi la CASCO si RCA

21 replies to this topic

#1 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 January 2006 - 02:32 PM

in iulie am achitat CASCO si RCA fara sa primim factura ca nu ne trebuia :cry:
le-am trecut esalonat pe cheltuieli lunar si perioada se prelungeste si in 2006 evident
:shock:

acu vine intrebarea :evil: CE MA FAC? de unde factura?

sigur nu suntem singuri in aceasta situatie ca doar mai sunt si altii cu CASCO



#2 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 19 January 2006 - 02:43 PM

Nici eu nu primeam factura pentru asigurare. Pe baza contractului, se plateau ratele, cu chitanta. Inregistram doar suma in casa 613=5311 sau banca.

Sanda



#3 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 03:16 PM

Eu chiar am cerut factura pentru RCA-uri 2006 la firma de asigurari cu care lucram. Sustin ca nu sunt obligati sa dea factura si prin urmare nu mi-au dat. Mi-au trimis un raspuns al Min.Finante datat 13.12.2004 semnat personal de dl.dir. Mihai Hura, prin care li se explica ca nu sunt obligati sa emita facturi fiscale. Adresa suna destul de interesant si un pic ciudat in acelasi timp. Daca va ajuta cu ceva o pot reproduce.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#4 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 25 January 2006 - 03:30 PM

Te rog, Beatrice1971, ataseaza adresa cu pricina, sa vedem ce argumente au avut. Multumim anticipat.
mdtru



#5 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 03:47 PM

Eu am cerut ieri - 24.01.2006 factura pentru RCA-urile 2006 la firma de asigurare cu care lucram. Nu au vrut sa-mi dea spunand ca ei (firmele de asigurare) nu sunt obligati prin lege (CF, legea asig.) sa emita facturi, ci doar polite. Mi-au trimis o adresa de la Ministerul de Finante, semnata personal de dl.dir. Hura Mihai prin care li se confirma ca nu au obligativitatea emiterii de facturi. Domnul director facea referire la art.155 alin.(9) lit.© din CF si la Leg.136/1995 privind asigurarile. Mie mi se pare un pic ciudat ce zice acolo. Domnul Director se pare ca uita ca la acel articol exista si o exceptie "cu exceptia cazurilor cand beneficiarul solicita factura fiscala" Daca intereseaza pe cineva adresa respectiva o pot reproduce.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#6 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 04:08 PM

Nu merge atasata.Iar mi-a dat eroare, nu-mi ramane decat sa o reproduc:

" Referitor la adresa dvs.nr..... /2004 inregistrata la Ministerul Fin.Publice sub.nr... va facem cunoascut urmatoarele:
Potrivit preved.art.155 alin(9) lit© din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, persoanele impozabile inregistrate ca platitori de taxa pe valoare adaugata nu au obligatia sa emita facturi fiscale pentru livrari de bunuri si servicii consemnate in documente specifice aprobate.
Avand in vedere ca in cazul operatiunilor de asigurare si reasigurare se incheie o polita de asigurare, document specific reglementat prin Legea nr.136/1995 privind asigurarile si reasigurarile cu modificarile ulterioare, rezulta ca nu trebuie emise facturi fiscale pentru primele de asigurare indiferent de modul de decontare al contravalorii acestora.

Semneaza, Data 13.12.2004
Director General Adjunct
Mihai Hura

Cam asta spune domn director, eu nu inteleg de ce nu vorbeste nimic de exceptii. La acelasi aliniat din CF mai sus mentionat mai spune o chestie : "cu exceptia cazurilor cand beneficiarul solicita factura fiscala"
Am cautat si in norme dar nu am gasit nimic.

Cat despre ordinul 1714, astia de la Asigurari nu auzisera nimic. Ei lucreaza in continuare pe baza acestei adrese. Culmea este ca noi mai lucram si cu alte soc.de asigurari care totdeauna au eliberat factura... la cerere!
Nu mai inteleg nimic!!!
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 04:19 PM

eu stau si mai bine :D politele mele sunt incheiate in 2005, chiar si rca-ul e pe aug05-iul06

omniasig e dintre cei care dau factura la cerere?



#8 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 04:28 PM

Omniasig e tocmai cel cu pricina, cel care nu-mi da factura si care mi-a bagat sub nas adresa mentionata... De ce intrebi? Tie Omniasigul ti-a dat factura? Asta ar fi culmea!
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 04:39 PM

nuuuu e cel de la care vreau sa cer factura :lol:



#10 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 04:50 PM

Cere ... si " ti se va da" ! :D
Eu negociez in continuare cu Omniasigul. Le-am scris un mail "dragalas".... Sigur o sa ma tina minte mult timp.... :shock: Astept raspuns la el, sper sa raspunda azi. O sa va tin la curent! Nu vreau sa ma dau batuta, avem foarte multe masini si prin urmare suma e considerabila.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#11 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 05:20 PM

Am primit raspuns la mail. Iata ce-mi scrie Omniasigul:

"Va vog sa trimiteti datele exacte ale firmei: denumire, adresa, cui, inregistrata la RC, cont..
vorbesc la noi in centrala, cand voi primi acordul vi-l transmit si dvs.
Multumesc ."

Daca imi trimite si factura te voi tine la curent.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#12 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 02:45 PM

Noi am incheiat polite RCA la Astra SA si au o adresa de la Min Finantelor ca nu au obligatia sa elibereze facturi pt. rca, ca pe baza politei de asigurare eliberate, clientul poate sa justifice cheltuiala.
Am cerut si eu o copie dupa raspunsul Min Finantelor , sper sa o primesc.



#13 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 03:58 PM

tocmai ce am vorbit la omniasig!

sunt singura cu o astfel de cerere aberanta! :evil:

mai fratilor, voi nu vreti facturi? cum le inregistrati pe cheltuiala ca eu nu va inteleg!

am mai citit si poate ca reusim sa obtinem o hartie ceva care sa ne indice ca politele sunt "alte documente specifice aprobate prin ordine ale ministrului finanțelor publice, emise în baza Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora" daca intelegeti ce vreau sa spun, ca avem aceasta portita



#14 aimmee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 06:04 PM

ART. 155 Cod fiscal:
(1)Orice persoana impozabila, inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata, are obligatia sa emita factura fiscala pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate, catre fiecare beneficiar. Persoanele impozabile, care nu sunt inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, nu au dreptul sa emita facturi fiscale si nici sa inscrie taxa pe valoarea adaugata pentru livrarile de bunuri si/sau prestarile de servicii efectuate catre alta persoana, in documentele emise. Prin norme se stabilesc situatiile in care factura fiscala poate fi emisa si de alta persoana decat cea care efectueaza livrarea de bunuri.

asiguratorii nu sunt platitori de TVA!



#15 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 10:06 PM

Iata ce-am primit de la Astra SA:


"MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE Directia de reglementari contabile
Nr. 460.034/ /;17/01.2006




COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURARiLOR
Str. Amiral Constantin Balescu nr. 18, sect. 1
BUCUREST1, cod 011954



Referitor la adresa dvs. nr.. 16/856/2006 va comunicam ca polita de asigurare este document justificativ pentru inregistrarea in contatilitatea agentilor ecanomici a cheltuielilor privind asigurarile nemaifiind necesara intocmirea facturii de catre asigurator, pentru primele de asigurare.
Prevederile art. 1 alin. 3 din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1714/2005 nu sunt aplicabile societatiior care desfasoara activitate in domeniul asigurarilor - reasigurarilor.



Cu stima,




Gheorghe Satmari"



Uf, nu stiu cum s-o atasez aici , s-o vedeti la fata, are stampila Min Finantelor si in plus semnatura d-nei director adjunct Georgeta Petre, Gheorghe Satmari fiind sef serviciu.



#16 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 12:30 PM

E clar. Sunt in continuare deductibile si fara facturi. Va mai atasez ceva.Sper sa reusesc.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#17 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2006 - 04:09 PM

sincer, pe mine ma lasa rece adresele lor, desi cea de la finante ar prinde bine la o adica :P

mai bine ar fi MO in care se specifica ca este formular aprobat :evil:

gabriela si beatrice incercati sa le atasati? cele de la finante plizzzz!



#18 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 04:57 PM

Danae, da-mi mailul tau si ti le pun pe mail. Nu se pot atasa aici pe forum, vad ca nu se deschid.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#19 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 07:15 PM

Uite ce spun Finantele...
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#20 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2006 - 03:02 PM

ha, le-am primit si eu de la omniasig! eu mai sap dupa ordinul prin care politele sunt formulare aprobate






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL