Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
de la neplatitor la platitor??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


de la neplatitor la platitor???

40 replies to this topic

#1 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 19 January 2006 - 08:12 PM

Buna ziua dragi experti contabili!
am o problema; firma la care lucrez este microintreprindere neplatitoare de Tva dar cifra de afecri pe 2005 este de 2miliadrde si un pic ;ce ar trebui sa fac incepand din ianuarie ;trec la platitor de tva ceea ce nu-mi convine ca este firma de prestari servicii si ce acte trebuie sa intocmesc si daca este vreo limita de depunere ;multumesc fff mult
geanina drehuta



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 19 January 2006 - 10:02 PM

In luna urmatoare depasirii plafonului de 2 mld. lei ESTI OBLIGATA sa devii platitoare de TVA.
Modalitate: se depune o cerere insotita de o balanta si un memoriu justificativ la Adm. Financiara de care apartii (cred ca termenul este pana in data de 15 a lunii urmatoare depasirii plafonului), asa ca du-te repede!!!

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 January 2006 - 11:13 PM

"du-te repede" unde, ca maine suntem in 20 ? :D



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 19 January 2006 - 11:18 PM

Am spus "cred ca termenul este pana la data de 15". dar poate ma insel, de aceea i-am spus sa se duca repede. Dar, daca vrea sa stie exact, poate cauta in Codul Fiscal. I-as da eu un citat exact, dar sunt asa de prinsa acum cu declaratiile la fondul de mediu, incat.... :oops:

Ce rautacios esti uneori!!!
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 January 2006 - 12:53 AM

chiar 15 zile e termenu', deci... :x
dar cine stie, poate ai noroc sau vreo cunostinta



#6 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 21 January 2006 - 10:15 AM

multumesc mult de tot;vad eu cum fac :roll:
geanina drehuta



#7 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 21 January 2006 - 11:11 AM

Poti sfatui patronul sa-si faca alta societate care sa preia activitatea. De ce sa plateasca sute de milioane ROL cand cu 10 milioane isi face alta societate ?
Mai ales ca prima a incalcat si niste termene.



#8 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 21 January 2006 - 04:12 PM

daca imi spui si care e procedeul de preluare de la o soc la alta?? ar fisuper daca s-ar putea sa nu platim tva ca e cam mult pe luna :cry: multumesc!
geanina drehuta



#9 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 21 January 2006 - 06:17 PM

Transferi salariatii si contractele cu tertii, facturezi utilajele si stocurile.
Rezulta ca facturarea trebuie facuta inainte de data la care deveniti platitor de TVA. Utilajele pot fi numai inchiriate, nu vandute, este mai avantajos.
Cand va apropiati de plafonul de scutire, puteti sa va infiintati alta firma pe care sa migrati inainte ca firma curenta sa atinga plafonul de scutire, iar apoi va intoarceti iar la prima societate cand va apropiati de plafon, in acest fel mentineti doua societati neplatitoare pe care la folositi alternativ.



#10 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 21 January 2006 - 09:18 PM

Daca faci prestari servicii la platitori tva, nu-i nici o problema : El plateste tva si-l deduce, tu i-l incasezi si-l dai mai departe la finante. Daca te gindesti, chiar ai de cistigat , prin deducere la achizitii.



#11 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 22 January 2006 - 06:59 AM

contax a spus:

Poti sfatui patronul sa-si faca alta societate care sa preia activitatea. De ce sa plateasca sute de milioane ROL cand cu 10 milioane isi face alta societate ?
Numai 10 mil?! :? Nu uita ca printre altele, trebuie refiscalizate si casele de marcat.Si e destul...



#12 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 22 January 2006 - 09:16 AM

oanag a spus:

contax a spus:

Poti sfatui patronul sa-si faca alta societate care sa preia activitatea. De ce sa plateasca sute de milioane ROL cand cu 10 milioane isi face alta societate ?
Numai 10 mil?! :? Nu uita ca printre altele, trebuie refiscalizate si casele de marcat.Si e destul...

Si se schimba situatia din cauza transferului caselor de marcat?
Te rog ajuta-ma Oanag sa lamurim problema, eu deja am dat recomandarea respectiva la vreo doi clienti si unul inca nu a aplicat-o. Are case de marcat, poate nu este prea tarziu sa-l opresc!



#13 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 23 January 2006 - 10:09 AM

:roll: multumesc f mult; am de unde alege
geanina drehuta



#14 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 24 January 2006 - 12:23 AM

[quote]Si se schimba situatia din cauza transferului caselor de marcat?[quote]
Evident. Nu poti folosi o casa de marcat fiscalizata pentru SC X la SC Y. Ba mai mult, chiar in cadrul aceleasi societati nu le poti muta de la un punct de lucru la altul.



#15 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 24 January 2006 - 08:08 AM

Eu stiu sigur ca se poate, prin schimbarea memoriei de catre furnizorul autorizat.
Societatea X factureaza casa catre distribuitor, acesta isi face treaba lui si apoi factureaza casa catre societatea Y.

Oanag, mai 'nainte spusesesi ca trebuie refiscalizate casele de marcat, dupa ce am raspuns ca asta nu impiedica transferul activitatii pe alta societate te-ai contrazis si pe tine ca sa ma contrazici pe mine, ca de fapt nu se pot transfera casele de marcat? Pai atunci de ce mai trebuie refiscalizate?
Si chiar daca ar fi cum spui tu, cate case de marcat crezi ca are o societate care atinge plafonul de scutire TVA abia in luna decembrie, iar cateva milioane costuri suplimentare sunt oare un motiv suficient sa determine o societate sa fie platitor de TVA? Bine inteles tu o sa-mi explici ca da!



#16 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 01:21 PM

dar care este amenda pt nedepunerea cererii de inreg ca platitor de tva?



#17 mirelacotet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2006 - 04:26 PM

Buna ziua ,
In luna decembrie 2005 am depasit plafonul de 2 mld. cifra de afaceri, deci de la 01.01.2006 societatea intra ca platitoare de TVA. Am fost la administratie si mi-au dat o amenda de 250 ron pentru ca nu am depus cererea in timp de 10 zile, dar problema mea e alta ce fac cu contractele incheiate inainte de 31 decembrie 2005 in care nu este specificat si TVA-ul aferent prestarilor de servicii respective. Mai pot factura pentru acele contracte fara TVA ? Multumesc.



#18 tatianadaniel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 30 January 2006 - 08:43 PM

buna ziua tuturor.
Am si eu o situatie, am trecut de la neplatitor la platitor de TVA, si nu mai stiu exact cum se inregistreaza in contabilitate, ma refer la stocul existent. :oops:
sa scot tva din stoc, sau sa adug tva.
va multumesc



#19 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2006 - 06:10 PM

nu mai poti factura fara tva. ori renegociezi contractele si adaugi tVA ori consideri suma cu tva. (daca ceea ce faci tu nu are regim special dpdv al tva).



#20 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 08 February 2006 - 05:43 PM

Am si eu o mare problema:
ct.707= 16900
ct.722 = 520000
Sunt sau nu platitor de TVA? Observati ca cifra mea de afaceri este de 16900 lei. Ei?
camicaze






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL