Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare accelerata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amortizare accelerata

15 replies to this topic

#1 napoleon2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2006 - 11:58 AM

1.Daca imi intra in luna decembrie 2005 , doua mijloace fixe ( o microcentrala termica si un aparat de aer conditionat ) le pot amortiza accelerat si sa am deductibilitate fiscala la calculul impozitului pe profit pentru cheltuielile cu amortizarea ?
2.Centrala termica o pot incadra conform hotararii 2139/2004 publicata in M.O nr 46 din 13.01.2005 grupa 2 , subgrupa 2.1.17 Masini , utilaje si instalatii comune care functioneaza independent , iar codul de incadrare sa fie 2.1.17.3 Ventilatoare , aeroterme si microcentrale termice murale sau de pardoseli?
3. Daca pun geamuri termopane la o hala de productie , cum inregistrez si amortizez in contabilitate aceasta investitie . Amortizez separat geamurile termopane pe o perioada de minim 40ani , sau maresc valoarea cladirii cu investitia facuta cu geamurile termopane si le amortizez pe durata ramasa sa presupunem 20ani de amortizatizare a cladirii?
As avea nevoie de un raspuns cat mai promt din partea dvs.
cu respect
cristi



#2 napoleon2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2006 - 01:14 PM

Daca stie cineva sa-mi raspunda la intrebarile enuntate mai sus v-as ruga frumos sa-mi raspunda.
Daca nu sunte-ti siguri dati-mi cateva sfaturi si v-as fi recunoscator .
va multumesc




#3 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 21 January 2006 - 01:42 PM

1. Eu nu recomand utilizarea amortizarii accelerate sau a facilitatii cu amortizarea a 20% in momentul punerii in functiune, decat la mize mari, pentru ca atrage cresterea a ceea ce as numi eu coeficient de risc fiscal si n-are rost sa te legi la cap. Dar legea permite utilizarea amortizarii accelerate, cu exceptia cladirilor.
2. Da.
3. Se mareste valoarea bunului modernizat si se amortizeaza pe durata ramasa.



#4 napoleon2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2006 - 08:13 AM

multumesc mult contax , pentru sfaturi , dar as mai dori si alte opinii din partea contabililor de pe forum.Va multumesc



#5 napoleon2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2006 - 10:21 AM

ma mai poate ajuta cineva cu , cateva sfaturi .
va multumesc



#6 Sidonia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Profesionale

Postat 23 January 2006 - 01:00 PM

oricum facilitatea cu 20% la punerea in functiune nici nu mai exista...de ceva vreme



#7 napoleon2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 10:01 PM

mai are cineva idee despre acest subiect?



#8 aimmee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 11:15 PM

la punctul 3. poti sa separi valoarea geamurilor inlocuite din vechea cladire? probabil nu. iar ca sa fie modernizare nu mi se pare. pur si simplu este o repunere in standarde, chiar daca arata mai frumos dar nu ii imbunatateste cu nimic performantele. deci eu le-as considera cheltuiala.



#9 marian manolea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2006 - 12:31 PM

din punctul meu de vedere:
1. nu are rost sa te complici cu amortizarea accelerata. mai bine cea lineara, si e sigur.
2.da
3. consider-o o cheltuiala. poate fii un avantaj, gandeste-te la tva.



#10 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 29 January 2006 - 01:12 PM

Sidonia a spus:

oricum facilitatea cu 20% la punerea in functiune nici nu mai exista...de ceva vreme
Dar cei care au aplicat-o au si acum ''obligaţia să păstreze în patrimoniu aceste mijloace fixe amortizabile cel puţin o perioadă egală cu jumătate din durata lor normală de utilizare. În cazul în care nu sunt respectate prevederile prezentului alineat, impozitul pe profit se recalculează şi se stabilesc dobânzi şi penalităţi de întârziere de la data aplicării facilităţii respective, potrivit legii.'', deci este o facilitate cu care ''te legi la cap'', cum m-am exprimat in raspunsul catre Napoleon.
Iar ''pentru investiţiile realizate în parcurile industriale până la data de 31 decembrie 2006 se acordă o deducere suplimentară din profitul impozabil, în cotă de 20% din valoarea investiţiilor în construcţii sau a reabilitărilor de construcţii, infrastructură internă şi de conexiune la reţeaua publică de utilităţi, ţinând seama de prevederile legale în vigoare privind clasificarea şi duratele normate de utilizare a mijloacelor fixe amortizabile. Contribuabilii care beneficiază de facilităţile prevăzute la alin. (12) nu pot beneficia de facilităţile prevăzute în prezentul alineat.''
Tu la ce data ai chibitat, Sidonie?



#11 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2006 - 02:54 PM

ce e nesigur la accelerata?



#12 napoleon2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2006 - 11:47 PM

pentru Danae

1.Daca imi intra in luna decembrie 2005 , doua mijloace fixe ( o microcentrala termica si un aparat de aer conditionat ) le pot amortiza accelerat si sa am deductibilitate fiscala la calculul impozitului pe profit pentru cheltuielile cu amortizarea ?
2.Centrala termica o pot incadra conform hotararii 2139/2004 publicata in M.O nr 46 din 13.01.2005 grupa 2 , subgrupa 2.1.17 Masini , utilaje si instalatii comune care functioneaza independent , iar codul de incadrare sa fie 2.1.17.3 Ventilatoare , aeroterme si microcentrale termice murale sau de pardoseli?
3. Daca pun geamuri termopane la o hala de productie , cum inregistrez si amortizez in contabilitate aceasta investitie . Amortizez separat geamurile termopane pe o perioada de minim 40ani , sau maresc valoarea cladirii cu investitia facuta cu geamurile termopane si le amortizez pe durata ramasa sa presupunem 20ani de amortizatizare a cladirii?
As avea nevoie de un raspuns cat mai promt din partea dvs.
cu respect
cristi



#13 clauditza01

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 17 July 2006 - 01:56 PM

Daca achizitionez un autoturism si doresc sa-l amortizez accelerat ce pasi ar trebui sa urmez? Am inteles ca trebuie facuta o cerere de aprobare in 30 de zile de la achizitie? Unde trebuie depusa aceasta cerere si ce trebuie sa contina ea?
Multumesc!




#14 Louise

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2006 - 03:10 PM

Se calculau niste indicatori de eficienta baremul necesar pentru aprobarea era 72 puncte
dar nu mai este cazul



#15 NADGOB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 July 2006 - 04:59 PM

1.Facilitatea cu amortizarea de 20% din momentul punerii in functiune a mijlocului fix nu mai este in vigoare din 31.03.2005.
2.Da.
3.Se adauga la valoarea bunului valoarea cu cheltuielile pt. modernizare si se recalculeaza pe durata ramasa de amortizat.



#16 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 July 2006 - 05:30 PM

napoleon2005 a spus:

1.Daca imi intra in luna decembrie 2005 , doua mijloace fixe ( o microcentrala termica si un aparat de aer conditionat ) le pot amortiza accelerat si sa am deductibilitate fiscala la calculul impozitului pe profit pentru  cheltuielile cu amortizarea ?
Poti, numai ca in acceptiune fiscala 50% in primul an = 50% primele 12 luni
si oricum amortizarea incepe tot din luna urmatoare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL