Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Indemnizatie pentru mamele asociate in Soc.Comerciale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Indemnizatie pentru mamele asociate in Soc.Comerciale

6 replies to this topic

#1 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 23 January 2006 - 12:08 PM

Impreuna cu sotul meu avem o societate comerciala, care la sfarsitul anului 2005 are profit. In conditiile in care Adunarea generala a asociatilor hotaraste ca nu doreste distribuirea profitului ca dividende, eu pot beneficia in continuare de indemnizatia de crestere a copilului... corect?!
Mentionez ca am intrat in CIC din 17 dec 05.



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 05:14 PM

eu nu vad de ce nu ati beneficia chiar si de dividende!

veniturile din investitii nu sunt o problema doar cele din salarii sau din activitati independente




#3 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 26 January 2006 - 11:06 AM

Buna! In aceeasi situatie ma aflu si eu.. sunt asociata la o S.C. si nu stiu daca pot beneficia de C.I.C. in aceste conditii. Daca la 31.12.2005 repartizez profitul pe dividende, acesta nu este pt. mine un venit impozabil? chiar si depozitul bancar este un venit impozabil.. voi ce parere aveti?



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 03:13 PM

niciodata veniturile de acest tip nu au fost cu probleme! in fond, multe dintre noi suntem actionare prin programul de privatizare in masa, nu? si unele chiar luam dividende



#5 daiana_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 26 January 2006 - 04:38 PM

Sunt si eu nelamurita. In OUG 148/2005 scrie ca in calculul stagiului de cotizare de 12 luni, se iau in considerare doar veniturile din salarii, din activitati independente si din activitati agricole.
Deci cele din investitii (dividende, dobanzi, etc..) NU.
Am citit (si inteles eu) bine?



#6 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 26 January 2006 - 05:19 PM

IrinucaR a spus:

Impreuna cu sotul meu avem o societate comerciala, care la sfarsitul anului 2005 are profit. In conditiile in care Adunarea generala a asociatilor hotaraste ca nu doreste distribuirea profitului ca dividende, eu pot beneficia in continuare de indemnizatia de crestere a copilului... corect?!
Mentionez ca am intrat in CIC din 17 dec 05.
Probleme sunt doar cu venituri PROFESIONALE impozabile.



#7 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 26 January 2006 - 05:24 PM

daiana_06 a spus:

Sunt si eu nelamurita. In OUG 148/2005 scrie ca in calculul stagiului de cotizare de 12 luni, se iau in considerare doar veniturile din salarii, din activitati independente si din activitati agricole.
Deci cele din investitii (dividende, dobanzi, etc..) NU.
Am citit (si inteles eu) bine?
Da, ai inteles bine.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL