Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
evaziunea fiscala - o crima ... :) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


evaziunea fiscala - o crima ... :)

27 replies to this topic

#1 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2004 - 09:38 AM

. Odata cu aprobarea in parlament a unui proiect de lege (ce probabil va inlocui Legea combaterii evaziunii fiscale), frauda fiscala va fi sanctionata cu pana la 20 ani inchisoare. Cum intotdeauna contabilii cunosc toate caile de diminuare a taxelor sau eludarea lor la limita legii, acuzatia de complicitate ar putea sa apara oricand in cadrul unui dosar :x
. Ne face acest lucru mai responsabili? Ati refuzat incercari nu tocmai ortodoxe de diminuare a veniturilor/impozitelor ale clientilor vostri? Ati facut compromisuri? E bazata in general relatia agent economic - contabil pe incredere? Aceasta lege va afecta modul de abordare al meseriei pe care o practicam :?:



#2 Adriana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 18 November 2004 - 11:54 AM

Am ales sa raspund doar la o intrebare din cele puse si anume care este relatia intre contabil si patron.
La firmele mari exista o relatie bazata pe incredere si de respectare a opiniilor contabilului; la firmele mici situati sta cu totul altfel, patronul face afaceri in stilul lui caracteristic iar contabilul pe baza unor fapte date trebuie sa le transpuna intr-o forma corecta.
Noile modificari trebuie sa ne faca mai responsabili chiar daca asta pentru unii va insemna renuntarea la locul de munca. Suntem , oare pregatiti pentru lucrul asta?




#3 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2004 - 12:34 PM

uau....<<La firmele mari exista o relatie bazata pe incredere si de respectare a opiniilor contabilului;>>

da-mi un exemplu si te felicit!!!

respectarea opiniilor ?!!! glumesti probabil!!!

probabil ca de acum incolo vom avea la un nivel mult mai ridicat gradul de acoperire cu hartii...adica...tu, contabil, il anunti pe seful tau (finance manager sau direct - manager)...de anumite implicatii...acte, fapte...orice...il anunti, dar nu verbal asa cum ai facut-o pana acum, ci in scris: mail sau scrisorica...pentru ca asa ai o sansa sa te aperi si sa spui: "Scuzati, stiti in data de....v-am anuntat"
...pentru ca intotdeauna contabilul va fi oaia neagra a firmei...oricum o iei, oricum o intorci si oricat ti-ar place sa te crezi altfel.

In firmele mari acest sentiment de paduche, oaie neagra sau gandac care trebuie strivit este cu atat mai predominant cu cat "contabilitatea este departament suport". Nu ma crezi? Compara: De cate ori cresc salariile la cei din vanzari? Dar la conta? Cate bonusuri au cei din vanzari? Dar cei de la Conta? Alte beneficii? Telefon...masina...?Mai zic?

da... nu va fi cu nimic mai bine...si pe mine nu ma bucura schimbarea legii..nu de alta dar nu vreau sa stau eu, contabil, 20 de ani in inchisoare pt ca desteptul de patron a cumparat facturi false ca sa-si scada TVA-ul!!!
sau trebuie sa-mi cumpar acel mic pixuletz minune pt detectat falsuri si sa ma pun pe vanatoare facturi false? :)) :lol: :shock:



#4

  • Guests

Postat 18 November 2004 - 01:13 PM

Ehe-hei pui de lei!(zise zmeul)
Facem un sindicat al contabililor?
hai sa incepem sa batem din" pixuri"(ca de batutul din palmi ne-am cam saturat)



#5 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 November 2004 - 10:48 AM

Intr-o firma mare contabilul este intotdeauna imbecilul care se puen impotriva curentului, intotdeauna el va fi buturuga din drum care sttriga ca nu se poate pentru ca asa zice legea si care va primi suturi pentru ca din cauza lui se "rateaza oportunitati":))
Ajutam cum / cand putem....



#6

  • Guests

Postat 19 November 2004 - 01:48 PM

se pare ca este general valabil, faptul acesta, contabilul este acea persoana incomoda ca care impiedica persoanele de vanzari sa isi faca treaba, ..."si ce acum vrei sa nu mai vand?!"



#7

  • Guests

Postat 20 November 2004 - 01:41 PM

ne asteapta vremuri grele, insa eu zic ca vor fii si lucrui bune daca stim sa le vedem si daca ne luam masuri de precautie (harti semnate de patron, neacceptare de compromisuri care ne vor pune intr-o pozitie total nefavorabila mai devreme sau mai tarziu, etc..).Vorbeati de facturi false...! Exista fise de magazie, in care sunt trecute doc. cu regim special si exista o persoana responsabila de evidenta lor...asta e un caz fericit sa inteleg?!



#8

  • Guests

Postat 20 November 2004 - 01:46 PM

aaa,...si inca ceva: ....consider ca nu e o crima sa faci putina evaziune fiscala, insa cu cap si cat de cat in limitele legii :), doar traim in romania,nu ? tara tuturor posibilitatilor...



#9 neofit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Ro

Postat 25 November 2004 - 09:37 AM

Oameni buni, sa nu facem confuzii: este o foarte clara diferenta intre evaziune, care este INCALCARE a unor prevederi legale specifice, referitoare la impozite, si EVITAREA pe cai LEGALE a incadrarii in atari prevederi. Dupa capetele luminate ale domnilor din ministerul de finante (de ieri si de azi, Blanculescu dar si Remes) noi oricum suntem datori si noi oricum suntem infractori. Daca legiuitorul nu a prevazut un anume caz, inseamna ca nu incalci legea, dar "fiscul" tot criminal iti va spune... ca ai mai multa minte si ai intuit o cale avantajoasa. Inhgeras, ma doare ca asa consideri, ca ar fi contabilii oile negre. Dimpotriva, un contabil e un "Asset" iar faptul ca bonusurile curg in directia departamentului vinzari denota tocmai contrarul impresiei tale.. inseamna ca acei angajati trebuie sa fie determinati prin bonusuri sa apere interesele firmei, pe cind pe contabili in care patronul are incredere nu trebuie sau uita sa ii mai stimuleze suplimentar. Ce ma supara pe mine e ca unii dintre stimatii colegi "tin cu ursul " si spun aiurea ca fac evaziune chiar daca nu incalca o prevedere legala. A te folosi de portite care mai mult ca sigur apar citeodata chiar pentru clientii puterii e perfect legal si legitim. Vizitator, e diferenta intre limitele legii si ce afirmi tu. daca incalci legea, ESTI criminal, daca nu, nu. Esti doar bine platit, pentru profesionalism si... intuitie. :D



#10 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 25 November 2004 - 09:37 AM

cred ca nu ar trebui sa facem nici un fel de compromis chiar daca avem impresia ca pe moment putem pierde.

Ca sa faci un compromis indiferent cit de mic trebuie sa fii recompensat pe masura, chiar daca e vorba si despre o firma mai mica. O asemenea atitudine cred ca induce mai mult respect din partea patronilor pentru contabili si pentru profesia contabila.
Pe de alta parte in momentul in care facem compromisuri si mai "diminuam" taxele ne asumam niste riscuri ,aceste riscuri trebuie acoperite printr-o compensare in bani pe masura. Dar,pentru ca multi patroni nu inteleg acest aspect este mai bine sa nu le facem chiar daca asta insemana pierderea locului de munca. Sa stiti ca toti au nevoie de buni contabili si nu va fi o problema sa ne gasim un alt loc de munca.



#11 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 11:26 AM

Buna,
Cu toate ca nu sunt contabil (sunt cons.juridic) si, desi am lucrat si in firme mici dar si mari, relatia patron-contabil este mai mult decat aiurea. Contabilul este considerat "omul negru de pe plantatie" alaturi de cj, acestia fiind platiti tocami pt. a gasi toate portitele de la limita legii. Atunci cand le identificam si le expunem patronilor, de multe ori, nici macar multumesc nu primim! Bravo, ti-ai indeplinit sarcinile de serviciu.
Bonusurile, intr-adevar, sunt primite de cei de la vanzari (ei produc, noi doar consumam) pe baza "tertitupurilor" livrate de noi... Asa ca, sincer, eu cel putin nu mai sunt dispusa sa fac compromisuri, ori incerc sa-mi vand cat se poate de scump pielea (a se citi cunostintele juridice + contabile) ori, ma las de meserie!!!!!!!
Va doresc o zi buna! :cry:
Ada



#12 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 11:30 AM

PS.
Cu incadrarea la infractiunea de complicitate a contabilului, deocamdata, noi, juristii lucram la problema. Se poate gasi o solutie!
Intotdeauna exista portite. Ca la orice roman, inventivitatea moare ultima. E super sa poti gasi ceva cu care sa te afli la limita legii.
Hmmmmm... :oops:
Gata, mi-a revenit optimismul!
Ada



#13 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 11:36 AM

ceea ce am zis mai sus exprima realitatea multor firme! contabilii sunt tratati ....vai de capul lor. Faptul ca mie imi place ce fac si sunt dedicata jobului nu inseamna ca ma incanta faptul ca salariul nu este pe masura efortului depus. Tocmai pentru ca acel contabil este Asset...este tratat asa cum este...dar pana una alta el munceste pe bani nu pe recunostinta, sau ma insel?

Dar intrebarea este ... cum facem fata noilor schimbari legislative...ce masuri luam sa nu ne petrecem 20 de ani undeva si sa primim pachetele aruncate pe geam?



#14 gaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 25 November 2004 - 11:44 AM

Ideea cu sindicat al contabililor nu e de loc rea. Poate ia cineva initiativa inaintea CEECAR ca aia te storc de bani pina sa-ti dea ceva.
Gaby



#15 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 11:57 AM

La firma unde lucrez, mi-am obisnuit patronul, sa prezint lunar/trimestrial, in functie de necesitati, informari cu noutatile legislative pe diverse domenii: conta, sanitar, comercial etc.
In functie de nr. actelor legislative nou aparute, de domeniul lor de incidenta, fac extrase din aceste si le prezint departamentelor in cauza, cu discutii pe marginea lor.
Ex: cand a aparut L.571/2003 Codul Fiscal, am fragmentat-o pe capitole (impozit de venit, TVA) si am analizat-o. Binenteles, eu ca jurist n-am inteles-o 100% - nici nu am nevoie, dar am lansat-o in discutie, la care, participau si patronii.
Avem un forum, lansam o intrebare si, primim/nu raspuns, bine /mai putin bine documentat. Important e sa discutam si sa ne lamurim cu cat mai multe capete la un loc (ma rog, in cazul nostru pe site).
Ceea ce-mi place la acest site, fata de cel al breslei mele, este tocmai comunicarea f.b.
Pe site-ul juristilor (nu-mi place sa o spun dar asta e adevarul) e un talmes-balmes. Fiecare arunca cu piatra in celalalt si rade de cel care indrazneste sa puna o intrebare din activitatea sa "Cum, nu stii?! Sigur ai urmai Fac.de Drept /Stramb ? etc...
Mai multe informatii obtin de aici decat de acolo!
De ce nu? Lansam on line subiecte de legislatie pt. discutii si analiza.
Intotdeauna, am facut tandem cu contabilul firmei pt. ca, amandoi avem nevoie de ajutor si, cum patronul nu ne ajuta, ne ahutam intre noi "negrisorii de pe plantati".
Ada



#16 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 26 November 2004 - 09:29 AM

Nu pot decat sa ii multumesc celui de sus ca am scapat de ceva timp de firme in care contabilul face meseria de "recuperator" si stoarce banii cu putinul de pe unde poate.
Dar desi exista avantaje profesionale indiscutabile in firmele mai mari, si poti sa iti faci meseria in conditii mai bune si aproape optime dpdv financiar, perceptia asupra contabilului are o putere de cutuma.
Peste tot noi suntem priviti ca niste "arhivari" suntem pur si simplu acolo sa ne aducem aminte de toate tertipurile care se fac si sa prevenim tampeniile unor oameni care ne sunt superiori ca functie si ca intelect.
Nimeni nu concepe, sau chiar daca accepta ideea, ca un contabil poate fi extrem de valoros pentru firma , si toti sunt siguri ca "rasa" asta a noastra creste pe garduri si e de ajuns sa fluieri ca sar cel putin 10.
Nu imi aduc aminte in scurta mea experienta in contabilitate sa fi fost felicitat pentru intocmirea unui dosar de creditare"beton" aprobat in cateva ore sau zile, sau orice alta problema rezolvata in timp si impecabil, si nici nu cred ca voi prinde ziua aia in bransa.
NU va mai plictisesc cu chestii pe care le stiti cu totii dar am si eu o parere finala care o voi scrie cu caps si sper sa nu deranjeze:
ABILITATEA VOASTRA A FIECARUIA DE A GASI PORTITE SI MODURI OPTIME SI LEGALE DE A REZOLVA CEVA VA FACE UN "ASSET". PENTRU O SLUJBA SIGURA SI MAI COMODA NU VA DEZVALUITI SURSELE SI LASATI MARII PATRONI SA VADA DOAR REZULTATELE FARA A VEDEA SI PROCEDEUL, E MAI BINE PENTRU NOI ASA. Asta ne poate face foarte greu de inlocuit.


Scuze pentru toata polologhia
Ajutam cum / cand putem....



#17 corina147

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:......

Postat 24 January 2005 - 08:58 AM

hmmm.. cam greu... deja ma gandesc cu frica la ziua de ...maine... oare ce ne mai pregateste min fin. publice? s-a votat legea prin care nu mai cade raspunderea pe administrator ...ci pe ...contabil? :cry:



#18 Puiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 February 2005 - 11:44 AM

Nu cred ca un contabil bun ar pica in plasa ! Si nu cred ca lege ii vizeaza. Cred ca legea e facuta pentru patroni. Chiar daca un contabil gaseste singur o "portita" el poate sa-l instiinteze pe patron de acest lucru. Ex.: "Mda, s-ar putea face asa ... da' in cazul unui control ne baga la legea cu evaziunea ..." Daca patronu' zice : "DA, FA ASA CA EU SEMNEZ!" asta e... Cred ca un contabil trebuie sa fie putin "evazionist" fata de patron, adica sa evite sa se incarce cu responsabilitatea patronului.



#19 jenimarica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informatii

Postat 25 April 2005 - 08:00 PM

va rog sa-mi trimiteti daca se poate si mie O.G.2/2001 la adresa de e-mail de mai jos

jenimarica71@hotmail.com.


va multumesc anticipat.

au venit unii in control de la primarie si mi-au expirat anexele de la punctele de lucru si vor sa -mi dea amanda .
Am depus toate actele la reg com pentru prelungire dar nu m-am prezentat la termenul stabilit de cei de la primarie cu acele anexe ca inca nu le-am luat , si intamplator m-am intalnit cu ei si m-au amenintat ca daca nu le duc acele anexe ma vor amenda , le-am explicat ca acele anexe vor iesi de la Reg. Com . dupa data de 15.05.2005 si ei au refuzat sa mai stea dce vorba cu mine. nu stiu ce sa fac , nu as dori sa le dau nici o spaga.



#20 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 April 2005 - 08:35 PM

Stimati colegi,
Ideea unui sindicat al contabililor este foarte buna, insa daca-si baga Ceccar-ul coada nu va iesi nimic, decit poate .... niste taxe in plus. Cred ca cineva ar trebui sa ia initiativa si sa organizeze acest sindicat. In fond de ce nu am avea si noi un organism care sa ne apere drepturile, pt. ca Ceccar-ul nu prea o face. :idea:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL