Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii fundatii,cluburi sportive - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratii fundatii,cluburi sportive

7 replies to this topic

#1 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 23 January 2006 - 11:14 PM

Ce fel de declaratii se preda de o fundatie, asociatie, club sportiv la finante? La ce termene?



#2 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 26 January 2006 - 11:49 AM

daca fundatia nu realizeaza activitate economica, nu se depun decat declaratiile: 100 la finante, la CAS, la somaj, mai nou si la sanatate si ITM (asta in cazul in care are salariati). La fel ca la orice firma, termenul de declarare este 25 a lunii in curs pentru luna anterioara. la fel, si statele de plata se depun la ITM.
Nu uitati de bilantul ptr ONG si de fisele fiscale.´
daca mai aveti nevoie de alte informatii, va raspund cu placere (in cazul in care stiu raspunsul).

alina



#3 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 26 January 2006 - 09:12 PM

Multumesc pentru informatii. Asociatia nu are in ca angajati. Am aflat ca asociatia non profit trebuie sa depuna declaratia 010 pentru vector fiscal si sa se declare ca platitor de impozit pe profit ANUAL, si trebuie depus declaratia 101. Este oare obligatorie pentru toate asociatiile sau numai pentru cei care au activitate economica? Dar cred ca pentru toate ONG-uri.



#4 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 27 January 2006 - 09:12 AM

eu lucrez la un ONG care nu are activitate economica. nu am depus pana acum nici o declaratie de impozit pe profit anual, nici 101 si nici vectorul fiscal.
stiu ca si asociatiile care desfasoara activitate economica, pana la o anumita suma (pe care acum nu mi-o aduc aminte) sunt scutite de impozit. cred ca scrie in codul fiscal. daca o sa am putin timp, o sa caut.
alina



#5 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 27 January 2006 - 10:20 PM

La finante au zis ca trebuie depus declaratia 101. Faptul ca asociatia nu desfasoara activitati economice inseamna ca depun declaratia 101 cu valoarea 0. Am gasit in Codul Fiscal limita pana la care activitatea economica este scutita de impozit pe profit, este 15000eur, dar nu mai mult de 10% din total venituri. Trebuie sau nu trebuie depus?



#6 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 30 January 2006 - 06:55 PM

daca ai fi fost la brasov ai stii exact.dar iti spun eu. chiar daca nu ai avutr activitate economica trebuie sa depui declaratia 101 pana la 15.02.2006 pentru anul fiscal 2005



#7 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 30 January 2006 - 09:23 PM

Din pacate n-am fost la Brasov. Deci m-am gandit bine. Mersi.



#8 avio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 March 2009 - 05:55 PM

Vezi postarealupoaica, la Feb 4 2009, 06:54 PM, a spus:

Singurul lucru pe care il stiu este ca in cazul in care obtine profit la sfarsitul anului, trebuie impozitat.


non ;profit inseamna ca nu se obtine profit. Ceea ce ramane la sfarsitul anului se numeste excedent si nu se repartizeaza precum profitul ci se reporteaza in anul urmator.
Eu n-am angajati, nici activitate economica si nu am depus nicio declaratie, pana acum. O sa mai intreb la finante.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL