Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare domeniu web - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare domeniu web

9 replies to this topic

#1 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 11:20 PM

in ce cont se inregistreaza factura pt inregistrare domeniu web?

multumesc anticipat



#2 it_mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 11:19 PM

Nu exista reglemantari contabile. Ca variante se poate trece direct pe servicii executate de terti(628), mai ales ca valoarea este suficient de mica.
Daca vrei sa fii mai catolica decat Papa ar trebui sa inregistrezi ca imobilizare necorporala pe 205. (Concesiuni, brevete, licențe, mărci comerciale, drepturi și active similare) de la 404 furnizor de imobilizari; pentru ca este o marca devenita proprie, cu durata mare de utilizare si sa amortizezi cf. legii in maxim 3 ani.
Am mai intalnit parerea ca ar trebui trecut pe 623 - ca si reclama - dar cred ca este eronat pentru un domeniu web poate avea si multe alte roluri decat reclama.




#3 tamara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 27 January 2006 - 04:14 PM

eu inregistrez factura pe cheltuieli cu servicii
628=401 e un hosting



#4 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 05:02 PM

Eu as zice domeniul pe 208 si gazduiea pe 628.



#5 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2006 - 11:09 AM

M-am mai gandit la ceva : daca este pe viata (.ro) atunci e OK!, dardaca e pe un am de zile (celelalte) atunci dupa un an platesti din nou pentru acelasi domeniu. Si atunci ce faci cu amortizarea? Amortizez in continuu pentru acelasi domeniu? Nu e bine! Si daca nu mai platesti domeniul nu-l mai ai, dar ramai cu amortizarea. Deci cred ca e mai bine pe imobilizare daca e pe viata si pe servicii 628 celelalte domenii.



#6 it_mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2006 - 11:37 PM

Raspunsul de mai sus a fost pentru domeniu.ro(pe viata).
Pt. domeniu cu durata determinata (.com;.biz etc) achizitia se face pe 471 si apoi trecere lunara pe cheltuieli(658) proportional cu perioada de valabilitate a domeniului.



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 04 February 2006 - 03:48 AM

http://www.classfin.ro/forum/index.php/top...pic,1233.0.html



#8 tudoroiuj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 December 2008 - 12:08 PM

Salut,
Am o rugaminte daca ma puteti ajuta:
In ce cont se inregistreaza factura pentru un domain name ex. www.google.ro ?

Multumesc,
TJ



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 December 2008 - 12:40 AM

Salut !
Poate nu am inteles eu, dar google este un motor de cautare care apartine lui Google, cum sa ti se faca factura pt. www.google.ro ? Iar DNS (domain name system) este un server de nume, gestioneaza domeniile in Internet. Mai da ceva detalii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 December 2008 - 12:51 PM
citare mesaj anterior

Dana




#10 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 December 2008 - 12:31 PM

factura pentru numele domeniului rezervat pentru necesitatile proprii se poate contabiliza pe cheltuieli de publicitate(623), sau pe 205-cand de fapt consideri ca dreptul de a folosi acel nume de domain iti aduce beneficii considerabile(cand de ex. ai magazin virtual, sau ai vanzari prin intermediul site-ului gazduit pe domainul resp.). atentie! NU se transfera drepturi de proprietate in cadrul rezervarii unui nume de domeniu, deci NU esti proprietarul acelui nume de domeniu! ai doar drept de folosinta.
Bea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL