Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 205 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 205

26 replies to this topic

#1 ana maria lutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 January 2006 - 11:36 PM

care este termenul limita de depunere a declaratiei 205?

multumesc



#2 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 03 February 2006 - 01:12 PM

31.06.2006- ultima modicare legislativa, Ordinul 2017 publicat in M.O. din 20.01.2006, precizeaza pentru declaratiile aferente veniturilor obtinute in anul 2005 ca unica data de depunere pentru declaratia 205




#3 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 03 February 2006 - 01:22 PM

aveti grija ca din cite stiu eu pt rindurile de la 1-7 se depune pina la 28.02.2006



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2006 - 04:44 PM

am vorbit cu otila sa modifice, nu mai e 28.02, e 30.06 pt toate!



#5 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2006 - 01:43 PM

pentru dividendele achitate in 2005 administratorului - asociat unic se depune declaratia 205?
multumesc



#6 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 February 2006 - 07:52 PM

Ma puteti ajuta si pe mine in legatura cu decl. 205?
Am urmatoarea situatie:
Conctracte civile pentru diverse reparatii/ servicii la asociatii de locatari/proprietari, le-am oprit impozit, le-am facut FF2 dar nu inteleg daca trebuie sa depun si aceasta decl 205! Si daca trebuie sa o depun cam cum fac? Adica la eplicatii am venituri din contracte/conventii civile cf. Cod Fiscal! Cum depun eu 205? Ca eu nu am venituri din activitatile respective, pentru mine sunt cheltuieli!
PLEASE HELP! :roll:
JaNik@ :wink:



#7 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 27 February 2006 - 08:10 PM

Nu cred ca trebuie FF. Esti platitor de venituri, opresti impozit la sursa. Cei 10%. Obligatoriu 205 pana maine 28.02 pt contractele civile incheiate potrivit Codului Civil



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 February 2006 - 08:26 PM

Cristina Vanghele a spus:

Nu cred ca trebuie FF. Esti platitor de venituri, opresti impozit la sursa. Cei 10%. Obligatoriu 205 pana maine 28.02 pt contractele civile incheiate potrivit Codului Civil
mai citeste instructiunile o data cu atentie ... :D
acolo unde scrie care este termenul :wink:



#9 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 February 2006 - 07:32 PM

Cristina Vanghele a spus:

Nu cred ca trebuie FF. Esti platitor de venituri, opresti impozit la sursa. Cei 10%. Obligatoriu 205 pana maine 28.02 pt contractele civile incheiate potrivit Codului Civil

Pai nu am numai conventii, am si angajati cu contracte de munca, asa ca am facut fise fiscale 1 pentru cei permanenti si FF2 pentru cei fara functie de baza si pentru cei cu conventii! Nu e ok?
JaNik@ :wink:



#10 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2006 - 08:50 PM

Am mare nevoie de un model contract prestari servicii incheiat potrivit Codului Civil Adresa de email libezache@yahoo.com

Cu multumiri.



#11 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 March 2006 - 09:43 PM

FF2 SE FAC PENTRU ANGAJATII CU CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA DAR CARE NU AU FUNCTIA DE BAZA LA UNITATEA RESPECTIVA. CEI CU CONVENTII CIVILE ISI DEPUN EI O DECLARATIE 205 PT. BENEFICIARUL DE VENIT. EU ASA STIU SPER SA NU GRESESC



#12 irina2081

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 March 2006 - 06:31 PM

deci FF1 se depune ptr cei cu contract individual de munca cu functie de baza la cea firma (indiferent de nr de ore lucrate), iar FF2 ptr cei cu ce?
ajutati-ma!



#13 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 04 March 2006 - 06:38 PM

Pentru cei care nu au functia de baza la acea societate.



#14 irina2081

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 March 2006 - 06:45 PM

chiar daca la firma unde nu are functia de baza are contract de 8 ore, iar unde are functia de baza 2 ore?
in concluzie, functia de baza o are la firma unde s-a angajat prima data?



#15 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 04 March 2006 - 08:26 PM

[quote="XENIAMARIA"]FF2 SE FAC PENTRU ANGAJATII CU CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA DAR CARE NU AU FUNCTIA DE BAZA LA UNITATEA RESPECTIVA. CEI CU CONVENTII CIVILE ISI DEPUN EI O DECLARATIE 205 PT. BENEFICIARUL DE VENIT. EU ASA STIU SPER SA NU GRESESC[/quote

Oare chiar asa ? :shock: Depun singuri declaratia 205? Si cel ce retine impozitul ce depune?



#16 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 05 March 2006 - 11:17 AM

" CEI CU CONVENTII CIVILE ISI DEPUN EI O DECLARATIE 205 PT. BENEFICIARUL DE VENIT "
Pai beneficiarul de venit cine-i ? Nu lucratorul cu care ai incheiat conventia ? E clar ca angajatorul depune pentru el 205 !



#17 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2006 - 10:12 PM

ggf a spus:

" CEI CU CONVENTII CIVILE ISI DEPUN EI O DECLARATIE 205 PT. BENEFICIARUL DE VENIT "
Pai beneficiarul de venit cine-i ? Nu lucratorul cu care ai incheiat conventia ? E clar ca angajatorul depune pentru el 205 !


Eu chiar nu mai inteleg nimik! Deci angajatorul depune 205 si cel cu conventia civila nu mai depune? Sau invers?
Si daca eu am depus FF2 pentru ei ce pot face?
JaNik@ :wink:



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 March 2006 - 12:48 AM

un asociat trebuie sa depuna dec 205 pt dividende?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 irinam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 March 2006 - 03:16 PM

Pt. Mony23: firma trebuie sa depuna declaratia 205 (pana la 30.06.2006) privind dividendele distribuite asociatului.
Pt. janika0: firma depune declaratia 205; in cazul FF2 faci rectificativa (te informezi mai exact la Finante); faci fise fiscale doar pentru persoanele aflate pe statul de salarii.



#20 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 March 2006 - 06:02 PM

Iar beneficiari de venit depun decaratie de venit-vestita 200, pana pe 15 mai ;valabil si pentru cei ce au ff2.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL