Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 15/2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Legea 15/2006

4 replies to this topic

#1 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 24 January 2006 - 08:45 AM

Art. I. - Se aprobă Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 59 din 23 iunie 2005 privind unele măsuri de natură fiscală și financiară pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naționale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 556 din 29 iunie 2005, cu următoarea modificare:
- Alineatul (1) al articolului 1 va avea următorul cuprins:
"Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 iulie 2005, impozitele, taxele, contribuțiile și alte sume datorate bugetului general consolidat se stabilesc și se reflectă în contabilitate în monedă nouă, la nivel de leu, fără subdiviziuni, prin reducere când fracțiunile în bani sunt mai mici de 50 de bani și prin majorare când fracțiunile în bani sunt de 50 de bani sau mai mari. Impozitele, taxele, contribuțiile și alte sume datorate bugetului general consolidat, cu excepția celor reținute la sursă, altele decât cele aferente veniturilor salariale, în moneda nouă, cu valori mai mici de un leu se întregesc la un leu."
Art. II. - Pe data intrării în vigoare a prezentei legi alineatul (3) al articolului 83 din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 863 din 26 septembrie 2005, se abrogă.



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 January 2006 - 08:48 AM

nu e cam veche sa apara la "noutati legislative" ? :shock:




#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 24 January 2006 - 09:25 AM

a aparut in monitorul din 20.01.2006, iar legea e din 11.01.2006
prin urmare, este o "noutate legislativa"



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 January 2006 - 10:57 AM

daca tu zici ca e noutate ca se rotunjesc la leu darile la stat e ok :D



#5 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 24 January 2006 - 03:19 PM

Modificarea consta in :
"valori mai mici de un leu se întregesc la un leu"
adica,exemplu: daca iti iese din calcul 0.01lei la impozit trebuie sa inregistrezi si sa platesti 1 leu.....
Ghici ce se intampla daca nu inregistrezi in conta 1 leu ???????
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL