Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA, Micro sau IMM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA, Micro sau IMM

1 reply to this topic

#1 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 24 January 2006 - 11:09 AM

Buna ziua,
vreau sa explic intai putin situatia mea:
pana acum am lucrat intr-o firma de consultanta; doresc sa inchei relatia angajat-angajator si sa continuam colaborarea mai departe pe baza de contract de prestari servicii.

Sub ce statut credeti ca e mai bine sa-mi infiintez o soc com?

Din cele 3 alternative de mai sus, cred ca excludem PFA pt ca, nu sunt sigur, dar nu cred ca vor sa lucreze cu neplatitori de TVA (din cate stiu PFA este obligatoriu neplatitor de TVA).

Ce ma sfatuiti sa aleg intre Micro si IMM, care sunt avantaje/ dezavantaje?
Voi avea o singura factura emisa pe luna. Cheltuieli, nu prea stiu, ce voi reusi sa mai adun, bonuri, etc.

Daca am lua o situatie reala in care eu emit factura de 1000EUR fara TVA / luna catre ei, cati din acesti bani vor ramane ai mei (dupa toate darile) si cand ii pot scoate?

Multumiri anticipate.



#2 bibi2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 25 January 2006 - 11:05 AM

obligatoriu micro. Inca se mai poate anul asta cu 3% la venituri
ex.:
1000E*3luni*3.6 ron=10.800 ron
10.800 ron *3% =324 ron imp. micro

ai chelt. cu salariile, probabil sal. minim + taxe

tva-ul il iei de la soc.respectiva si il dai la stat.

in primul an de activ. se pot ridica bani din casierie pe avans decont, urmand la incep. anului urmator sa stingi cu dividende, dar o anumita suma( nu mai stiu cat este )







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL