Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acoperire pierdere? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


acoperire pierdere?

13 replies to this topic

#1 klemi_papp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva
  • Interests:tot ce e nou in contabilitate,reguli vechi

Postat 25 January 2006 - 12:04 AM

Am si eu o mare dilema:am o firma care in anul 2004 a avut pierdere de 6626 lei.In anul 2005 abia pe trimestrul 4 a reusit sa acopere pierderea adica are venituri totale pe an de 6851 lei.deci am depus declaratia 100 pe primele 3 trim cu profit 0.
Am vazut ca se tot dicuta pe forum ca nu e gresit sa depui pe trim 4 decl 100 tot cu profit 0 si sa regularizezi cand depui decl 101.
stiu ca in anul 2005 trebuie sa constitui rezerve,etc.
intrebarea mea e cum calculez impozitul pe profit?si cum fac mai departe cand depun decl 101,daca 100 depun pe 0?Constitui rezerve,dau dividende?ceva de genul asta?
klemi



#2 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 25 January 2006 - 07:00 PM

1.Daca consideri ca pana la 15.02.06 iti definitivezi balanta si poti sa stii ce profit ai at in dec 100 pt dec 2005 nu declari nimic la imp.Pur si simplu nu selectezi pozitia,iar la 15.02.2006 depui declaratia finala (101) cu imp pe pf si platesti sau nu.
2. Dc nu iti definitivezi pf pana la 15.02.2005 at in dec 100 af lunii dec declari tot atata imp cat ai declarat si la trim 3 al anului 2005 (te uiti in decl din sept 2005), iar la bilant in 30 mart 2006 iti stabilesti imp final (decl 101).
3.Imp pe pf il calc pe cumulat de la in anului 2005.
4. Daca ai pierdere fiscala de recuperat at nu tb sa platesti imp pe pf. Incearca sa completezi decl 101 care iti ara cum se calc imp.
5.din pf contabli daca ai in 2005 poti sa iti constitui rezerve sau il poti distribui pe dividende

da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#3 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 25 January 2006 - 08:02 PM

atentie la ordinea repartizarii profitului: intai se recupereaza pierderea fiscala si apoi se constituie rezerve
este bine la declaratia 100 pt decembrie sa declari 0 impozit profit daca nu ai insa se pare ca anul trecut cine nu l-a si platit pana pe 25 ian s-a trezit cu penalitati in fisa de evidenta platitor de la adm financiara
succes!

imi cer scuze nu a fost parerea personala buna (oricum pierdere contabila nu fiscala) deci:
la un cursul de legislatie desfasurat la ASE in 07.02.2006,D-na Georgeta TOMA a atins si subiectul constituirii rezervelor spunand ca prin Legea 31 nu distinge deci se face intai constituirea rezervei legale inaintea oricarei repartitii.



#4 klemi_papp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva
  • Interests:tot ce e nou in contabilitate,reguli vechi

Postat 25 January 2006 - 09:41 PM

pai in septembrie inca nu am acoperit pierderea de anul trecut,asa ca am declarat tot 0 impozit pe profit.Abia in trim IV am reusit sa acopar pierderea.
Oricum nu am lucrat pana acum cu asa ceva,dar sper sa ma descurc,de fapt trebuie sa ma descurc.
Ce nu stiu ,mai intreb. :D
Multumesc pentru ajutor,poate ma ajutati si pe viitor.
klemi



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 01:11 PM

buna ziua,va rog sa ma lamuriti in legatura cu recuperarea pierderilor din anii precedenti prin profitul anului 2005.Cei 5 ani in care se recupereaza pierderea se socotesc din primul an de profit?se repartizeaza pierderea in mod egal pentru cei 5 ani?daca o firma a avut pierdere 5-6 ani,mai pot folosi profitul de la 31.12.2005 pentru a recupera o parte din pierderi,adica 129=117?am intrebat mai multi contabili si parerile au fost diferite ! Multumesc



#6 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 26 January 2006 - 02:52 PM

Pierderile fiscale din anii precedenti se recupereaza din profitul urmatorilor 5 ani. Daca ai profit suficient poti recupera pierderea in totalitate in anul urmator.
Daca de exemplu ai avut din 2000 numai pierdere fiscala aceasta o poti recupera cel tarziu in anul 2005. Parerea mea este ca dupa 2005 nu mai poti recupera pierderea fiscala.
ADITA



#7 strinu01

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 30 January 2006 - 09:26 AM

buna ziua stimati colegi! am si eu o intrebare: la sf.anului 2005 am o pierdere de 4000 lei, iar in 1068 am 5000 lei. Pot acoperi pierderea din rezerve? Multumesc mult



#8 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 30 January 2006 - 05:52 PM

Din ce este consituita repectiva rezerva. Oricum citeste art 22 alin 6 CF si vezi daca erai platitor de impozit pe profit la data constituirii rezervei din facilitati.



#9 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 09 February 2006 - 09:54 PM

strinu01 a spus:

buna ziua stimati colegi! am si eu o intrebare: la sf.anului 2005 am o pierdere de 4000 lei, iar in 1068 am 5000 lei. Pot acoperi pierderea din rezerve? Multumesc mult

rezervele e mai bine sa ramana acolo definitiv daca totusi doresti sa le utilizezi calculezi dobanzi si penalitati pe langa impozit

n-ai specificat de care pierdere.
pierderea contabila se recupereaza din alte rezerve sau din profitul curent, in capitaluri proprii sunt rezerve fiscale



#10 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 09 February 2006 - 09:55 PM

GOIA ADRIAN-NICOLAE a spus:

Pierderile fiscale din anii precedenti se recupereaza din profitul urmatorilor 5 ani. Daca ai profit suficient poti recupera pierderea in totalitate in anul urmator.  
Daca de exemplu ai avut din 2000 numai pierdere fiscala aceasta o poti recupera cel tarziu in anul 2005. Parerea mea este ca dupa 2005 nu mai poti recupera pierderea fiscala.

atentie trebuie sa fie 5 ani consecutiv



#11 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 09 February 2006 - 10:05 PM

si s-a mai spus:

impozit dividende aferent anului 2005 este 16% conf. Legii 163/2005



#12 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 13 February 2006 - 10:48 AM

am o microintreprindere cu pierdere in anul 2005
pot acoperi aceasta pierdere cu alte rezerve constituite din profitul anului 2004
cadrul legal, va rog
ada



#13 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 13 February 2006 - 02:31 PM

intrebare: unde este precizat in lege, ca daca am avut pierdere in ultimii 3 ani si acum am profit mai mare decat pierderea cumulata, AGA nu poate decide acoperirea intregii pierderi?
stiu ca scrie pe undeva, ca pierderea se recupereaza in urmatorii 5 ani....dar scrie undeva un procent in care se recupereaza, este undeva interzis sa recuperez intr-un an toata pierderea cumulata?



#14 popescudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:roman
  • Interests:noutati

Postat 14 February 2006 - 09:53 AM

am si eu o intrebare;cine imi poate spune cum este inregistrarea corecta privind acoperirea pierderii fiscale din 2004;
129-117 ?eu asa am inreg.
sau 121-117(ct 117 nu se crediteaza cu 121 pt acop.pierd,ci doar pt profit net din exerc precedent nerepartiz)?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL