Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sanatate conventii civile? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sanatate conventii civile?

10 replies to this topic

#1 dany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 25 January 2006 - 12:18 AM

Stiu ca de anul acesta impozitul ce se retine la sursa in cazul conventiilorc civile este 16% , ma ajuta cineva cu nr M.O: in care se face modificarea la codul fiscal, legat de acest aspect?Contrib.asig soc de sanatate de 6,5% nu se retine in cazul in care pers da declaratie ca are incheiat un contract pe perioada determinata?
MUltumiri



#2 sibila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 01 February 2006 - 05:26 PM

Ma poti almuri si pe mine unde se precizeaza ca se impoziteaza cu 16% contractele incheiate pe baza codului civil?
Se palteste sanatate pentrua ceste conventii doar in cazul in care persoana ce presteaza servicii nu are alta suma de venit.Si din cate am inteles eu nu este cu retinere la sursa.
Dar ma intereseaza unde ai gasit cresterea de la 10% al 16%.




#3 dany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 02 February 2006 - 07:49 AM

Tocmai asta este ca nu am gasit nici unde, doar am auzit niste "rumori" si pt a ma convinge am inceput sa recitesc modificarile codului fiscal....negasind nimic v-am intrebat pe voi....



#4 sibila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 February 2006 - 10:19 AM

nu se palteste 16% impozit pt. conventiile civile
in Codul fiscal actualizat pana la 01.01.2006 apare asa:
Reţinerea la sursă a impozitului reprezentând plăţi anticipate
pentru unele venituri din activităţi independente

Art. 52. - (1) Plătitorii următoarelor venituri au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira impozit prin reţinere la sursă, reprezentând plăţi anticipate, din veniturile plătite:
a) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
B) venituri din vânzarea bunurilor în regim de consignaţie;
c) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
d) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil;
e) venituri din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară;
f) venitul obţinut de o persoană fizică dintr-o asociere cu o persoană juridică contribuabil, potrivit titlului IV, care nu generează o persoană juridică.
(2) Impozitul ce trebuie reţinut se stabileşte după cum urmează:
a) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. a) - e), aplicând o cotă de impunere de 10% la venitul brut;
B) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. f), aplicând cota de impunere prevăzută pentru impozitul pe veniturile microîntreprinderilor la veniturile ce revin persoanei fizice din asociere;
(3) Impozitul ce trebuie reţinut se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost plătit venitul, cu excepţia impozitului aferent veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. f), pentru care termenul de virare este reglementat potrivit titlului IV.



#5 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 03 February 2006 - 01:38 PM

sibila a spus:

nu se palteste 16% impozit pt. conventiile civile
in Codul fiscal actualizat pana la 01.01.2006 apare asa:
Reținerea la sursă a impozitului reprezentând plăți anticipate
pentru unele venituri din activități independente.

normal asa ar fi... numai ca se spune de 16% pentru ca se regularizeaza si se plateste diferenta 8)



#6 sibila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 07 February 2006 - 05:08 PM

normal asa ar fi... numai ca se spune de 16% pentru ca se regularizeaza si se plateste diferenta 8)[/quote]

da, asa este in final va fi 16% dar retinerea la sursa este de 10% si restul se plateste la regularizare, dar nu prun retinere la sursa.



#7 ana maria lutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 February 2006 - 12:43 PM

va rog sa-mi spuneti si mie ce taxe se platesc in cazul conventiilor civile si daca acestea se inregistreaza la CM.

multumesc



#8 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 09 February 2006 - 01:20 PM

CONVENTIE CIVILA = CONTRACT DE MUNCA CU PERIOADA DETERMINATA (2,4,6.. ORE) SI SE INREGISTREAZA LA C.M.
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#9 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 11:23 AM

dorumocanu a spus:

CONVENTIE CIVILA = CONTRACT DE MUNCA CU PERIOADA DETERMINATA (2,4,6.. ORE) SI SE INREGISTREAZA LA C.M.

Sefule vezi ca p'acilea se vorbea de conventiile civile de prestari servicii conforme Codului Civil :shock: . Daca pui timpul de munca zilnic in ele ca fiind de 2,4,6..ore atunci intri sub incidenta Codului Muncii.
Si eu cu parerea ...



#10 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 April 2006 - 12:13 PM

Pentru Doru Mocanu
Te rog sa sa respecti regulamentul forumului......Nu se scriu mesaje cu litere mari.
Multumesc



#11 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 01:21 PM

Am si eu o intrebare:
Cum ati reusit sa inregistrati o astfel de conventie civila? La ITM nu ar trebui inregistrata, odata ce nu reglementeaza raporturi( dependente) de munca. La Adm. fin. mi s-a cerut ca persoana cu care inchei conventia sa aibe dreptul sa presteze o activitate impozabila( dupa ei, sa fie autorizata) si daca nu are autorizatie nu mi-au inregistrat nimic. Deci cum ati procedat?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL