Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ABERATII SECTOR 1? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ABERATII SECTOR 1?

12 replies to this topic

#1 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 01:16 PM

Am nevoie de inca un contribuabil care a mers cu declaratiile 100 si 300 la AF. Cumva a mai sesizt cineva afisul ce obliga depunerea cifrei de afaceri pt toti agentii economici? asta mi-a transmis colega mea care le-a depus astazi. cica erau cu totii in brate si cu 010.
ajutor contribuabil sector 1. spune-mi ca nu au innebunit de tot. :(



#2 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 25 January 2006 - 01:33 PM

Adica azi e ultima zi? :shock:




#3 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 01:43 PM

nu e ultima zi, dar e ciudat.
cifra de afaceri e pt tva doar. iar in codul fiscal obligativitatea apare doar pt cei cu cifra de afaceri sub 100.000 euro - sa depuna trimestrial decontul. limita 28.02.
iar 010 nu stiu.......... aici pe site se spune 31.01, dar in lege nu se vb despre acest termen, ci de 30 zile de la modificare.
asta e. inca astept pe cineva care a trecut pe la administratie sector 1. colega mea sustine ca a intrebat inca o data sa i se confirme.
nu mai stiu ce sa cred!



#4 olesia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 25 January 2006 - 01:52 PM

Si la sectorul 2 aceeasi aberatie.
Anul trecut nu le-au primit pe 25.01.2005 si apoi le-au cerut.

Cf. CF actualizat la 01.01.2006 scrie clar 25.02.2006 pentru dcl cifrei de afaceri

AArt. 146 - Perioada fiscală
(1) Perioada fiscală pentru taxa pe valoarea adăugată este luna calendaristică.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depășit în cursul anului precedent o cifră de afaceri din operațiuni taxabile și/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului precedent, perioada fiscală este trimestrul calendaristic.
(3) Persoanele impozabile care se încadrează în prevederile alin. (2) au obligația de a depune la organele fiscale teritoriale, până la data de 25 februarie, o declarație în care să menționeze cifra de afaceri din anul precedent.
(4) Persoanele impozabile care iau ființă în cursul anului trebuie să declare, cu ocazia înregistrării fiscale, cifra de afaceri pe care preconizează să o realizeze în cursul anului, iar dacă aceasta nu depășește 100.000 euro inclusiv, au obligația de a depune deconturi trimestriale în anul înființării. Dacă cifra de afaceri obținută în anul înființării este mai mare de 100.000 euro, în anul următor perioada fiscală va fi luna calendaristică, conform alin. (1), iar dacă cifra de afaceri obținută nu depășește 100.000 euro inclusiv, perioada fiscală va fi trimestrul, urmând ca persoana impozabilă să se conformeze prevederilor alin. (3).



#5 Chris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Interests:aplicarea corecta a reglementarilor contabile

Postat 25 January 2006 - 02:08 PM

Declaratia 010 are 2 rubrici mari si late: Declaratie de inregistrare/ Decl de mentiuni.
Daca firma e deja infiintata si nu am ABSOLUT NICI O MENTIUNE (schimbare) de facut, pentru ce sa o mai depun? Probabil sa ii umplem pe ei de hartii, iar noi sa innebunim pe drumuri la -15 grade temperatura....
In Romania, avem 2 probleme: una de exprimare, dar e vorba de exprimare in elaborarea legilor, unde lb romana este mai comutativa ca niciodata, si a doua problema grava, este capacitatea redusa de intelegere a angajatilor de la Administratii a legislatiei elaborate. Ei habar nu au, merg dupa CUTUMA, dau din gura, noi dam din picioare, din creieri, si pe urma au 2 variante: fie, a, nu trebuia depusa, fie: nu ati depus formularul X, amenda de la... la... ca asta stiu sa citeasca in legislatie, rubrica de SANCTIUNI.
Spor la studiat....



#6 d3sirr3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 January 2006 - 04:06 PM

acum am venit si eu de la admin. fin. sector 2 si toata lumea era cam agitata pe acolo cu 010 si cu declaratia ptr cifra de afaceri cica trebuie sa o depunem pana pe data de 31.01.2006 :( si despre declaratia 010 este obligatorie ca o data ce depasim pragul de 360.000 lei tre sa trecem de la plata trimestriala la plata lunara:((



#7 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 04:18 PM

La sectorul 1 am fost ieri cu Declaratia 010 , pentru ca depasesc 100.000 EUR, si nu mi-au primit-o. Mi-au spus ca modificarea din trimestru in luna se face in baza Declaratiei pe propria raspundere a cifrei de afaceri, care declaratie, cu ochii mei am vazut la camera 9 ca se depune pana pe 25.02.2006.



#8 d3sirr3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 January 2006 - 04:23 PM

ma doare capul :( faza este ca la sectorul 2 aia erau si cu delcaratia cifrei de afaceri si cu declaratia 010 .... io nu mai inteleg nimic :roll:



#9 ADID

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 25 January 2006 - 04:29 PM

Eu zic ca declaratia cu CA este una si decl 010 alta. decl cu CA se depune pana pe 25 februarie cf Cod Fiscal.



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 04:29 PM

eu sunt absolut oripilata :evil:

cum e anuntul ala? dar EXACT va rog frumos!

eu anul trecut am vrut sa depun 010 pt ca am depasit limita si treceam la lunar pt tva si nu au vrut sa primeasca fara cifra de afaceri
inutil sa spun degeba am citat (eram pregatita ca m-am mai certat cu ei) ca papagalul din cf ca doar cei care sunt sub cifra trebuie sa depuna.
trei luni de atunci la declaratii imi spuneau ca de ce vin lunar :evil: , noroc ca aveam copie dupa cifra de afaceri inregistrata

absolut niste idioti!

modificarea de la trimestru la luna se face cu 010. PUNCT! daca vor si declaratie treaca de la noi dar 010 OBLIGATORIU pana pe 30 inclusiv (30 de zile de la modificare)

incearca prin posta, cu confirmare de primire si valoare declarata



la ce ar trebui eu sa depun acum daca am fost si raman la lunar tva si nu am nici-o modificare in vectorul fiscal :? mare e gradina!



#11 d3sirr3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 January 2006 - 04:45 PM

io gata m-am lamurit :D ms mult danae:P



#12 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 10:07 PM

danae a spus:

cum e anuntul ala? dar EXACT va rog frumos!

ceva de genul...

Toti contribuabilii platitori de taxa pe valoarea adaugata au obligatia de a depune declaratia privind cifra de afaceri pana pe data de 25 februarie 2006.



#13 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 03:16 PM

aha!
trebuie sa o caut pe aia de anul trecut unde nu m-am putut abtine sa nu formulez cumva cum ca desi nu sunt obligata eu ma declar :evil:

si o pun la posta!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL