Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bon de consum - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bon de consum

15 replies to this topic

#1 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 10:26 PM

Este obligatoriu sa faci cate un bon de consum colectiv pentru materialele din cadrul aceluiasi cont, date in consum in aceeasi zi? Asta ar insemna ca daca intr-o zi am 3 iesiri, sa inregistrez aceeasi operatie de 3 ori in registrul jurnal conform cu 3 bonuri de consum?
Multumesc!



#2 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 10:57 PM

da, teoretic fiecare miscare din /in magazie trebuie consemnata separat si semnata, in bonul de consum...

daca vrei, pentru contabilitate , poti avea un bon de consum centralizator, zilnic , al tuturor bonurilor din acea zi, cu bonurile cu semnaturi atasate spate, care sa fie vizat macar de magazioner sau de sef sectie...
asa poti face doar o inregistrare pe marfa respectiva !




#3 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 08:29 PM

Si bonul de consum centralizator ce contine? Toate materialele iesite in ziua respectiva din celelalte bonuri? Adica fac de exemplu sapte bonuri pentru fiecare material din contul respectiv si la sfarsitul zilei al optulea bon cu toate cele sapte materiale?



#4 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2006 - 08:42 PM

da, dar nu cu sapte materiale, cu acel material o singura data, cu valoarea totala(insumata) ! pentru o inregistrare contabila pe zi.



#5 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 09:21 PM

E vorba de materiale diferite care apartin aceluiasi cont, cum ar fi diverse materiale consumabile.



#6 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 04:52 PM

Va rog, astept un raspuns! ... sau mai multe!



#7 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 27 January 2006 - 04:58 PM

Pentru consum nu folosesti bonul de consum colectiv? Din cate stiu pe el poti trece mai multe materiale apartinand aceluiasi cont contabil. :)
Sanda



#8 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 07:20 PM

Pai daca se poate, atunci ai voie sa treci o singura operatie in registrul jurnal cu suma totala a valorilor? Pentru ca in bonul de consum nu ai cum sa faci totalul, ci doar poti sa-l treci direct in registrul jurnal. Se poate lega cineva de chestia asta?



#9 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2006 - 07:38 PM

eu nu inteleg ce intrebi tu ?
pentru fiecare miscare, a fiecarui material , faci separat o inregistrare contabila, indiferent cite pozitii ai pe bon.
si daca pe un bon ai acelasi material cu doua sau trei miscari intr o zi , poti pe acelea sa le cumulezi intr una singura !
oare acum e clar ?



#10 DANUTATERCIU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:BOTOSANI

Postat 27 January 2006 - 07:54 PM

In conformitate cu Normele metodologice din 3 martie 1998 privind intocmirea si utilizarea formularelor tipizate comune pe economie Bonul de consum(colectiv), in principiu se intocmeste pe formulare separate pentru materiale din cadrul aceluiasi cont de materiale, loc de depozitare si loc de consum.
Nu este gresit sa se treaca pe un bon de consum materiale consumabile apartinand mai multor conturi.
Bonul de consum se intocmeste pe masura eliberarii materialelor pentru consum si este document justificativ de inregistrare in evidenta magaziei si in contabilitate.
In registrul jurnal se trece totalul consumurilor de materiale aferente bonului de consum; exemplu: 6021=3021( valoare), 6024=3024(valoare)etc.



#11 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 08:04 PM

Pana la urma eu asta inteleg :

- intr-un singur bon de consum apare asa:
materialul x - 602=302 10 RON
materialul y - 602=302 20 RON

- in registrul junal :
1. 602=302 10 RON
2. 602=302 20 RON

E corect sau nu?
Multumesc mult !



#12 DANUTATERCIU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:BOTOSANI

Postat 27 January 2006 - 08:20 PM

Pe un bon de consum poti avea mai multe materiale apartinand aceluiasi cont analitic.exemplu: din contul 3021 ai trei materiale ;cuie 100 lei,sfoara 50 lei,diluant 30 lei iar din contul 3024 doua materiale ; rulmenti 20 lei, curele 50 lei.
In registrul jurnal vei inregistra 6021=3021 180 RON
6024=3024 70 RON



#13 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 08:37 PM

Multumesc mult pentru raspuns!
Scuze ca iti spun, dar cred ca ai vrut sa spui materiale apartinand aceluiasi cont sintetic, nu analitic.



#14 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2006 - 09:40 AM

buna
firma la care lucrez se ocupa cu programare,dar inaintea mea a fost o contabila care avea fise de magazie pentru spray uri ,servetele..tot ce se consuma..am si eu o intrebare :sunt obligata sa tin evidenta a ce se cumpara pentru sediu ,de consum,curatenie, pe fise de magazie?
Avea liste de inventar pentru asa ceva..si printre care am vazut si ca tinea evidenta frigiderului-ca obiect de inventar...a cuptorului cu microunde..pe ligurite..pahare..
Inventariere trebuie sa fac lunar?si chiar si pe spray uri?
pot sa trec direct pe cheltuieli fara a le mai da in consum ulterior?
eu le trec de obicei pe 604 sau 6028 -alte consumabile.
Va multumesc si astept raspuns.



#15 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 19 October 2006 - 09:56 AM

programul meu de contabilitate de exemplu genereaza de la sine fise de magazie pt orice produs in momentul in care fac nir pe el.si mi se pare corect fiindca pot sa urmaresc tot ce intra si iese din gestiune si cantitativ si valoric.
inventarul din cate stiu eu este obligatoriu de efectuat o singura data pe an.in rest este la alegerea societatii.am firme de exemplu un restaurant in care se face zilnic inventar(la predarea stocului de marfa intre chelnerite) si am firme la care se face lunar.
cat despre faptul ca le treci pe cheltuieli direct nu mai poti sa le dai in consum ulterior.se bate cap in cap ce zici.ori faci 6028=401 ori faci 3028=401 si 6028=3028.
nimeni nu gandeste pentru tine



#16 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2006 - 10:19 AM

Nu intentionez sa inregistrez de 2 ori..intrebam daca ..atunci cand cumpar astfel de produse le pot trece direct pe chelt...deci sa le dau in consum automat...fara a mai face la sf lunii dare in consum..si daca e in regula sa fac inventariere la astfel de produse...
In plus ,atunci cand cumpar mat de curatenie..ce acte trebuiesc intocnmite..?
nir uri ,bon uri de consum?
unde am mai lucrat nu faceau asa ceva ci pur si simplu le cumparam..le dadeam cui trebuia si gata..
toata evidenta se oprea doar la inregistrarea facturii.
Va multumesc si astept raspuns






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL