Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Probleme SC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Probleme SC

14 replies to this topic

#1 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 26 January 2006 - 10:20 AM

Se da urmatoarea situatie reala:
- s-a infiintat o SC in septembrie 2004;
- datele de pe mfinante.ro sunt:

Citeaza

Stare societate: INREGISTRAT din data 15 Septembrie 2004
Observatii privind societatea comerciala:
Data inregistrare: 19 August 2004
Data prelucrare: 16 Septembrie 2004
Impozit pe profit datorat de bancile comerciale (data luarii in evidenta): NU
Impozit pe profit datorat de persoane juridice romane (data luarii in evidenta): 31-12-5555
Impozit pe profit anual (data luarii in evidenta): NU
Impozit pe profit datorat de persoane juridice straine (data luarii in evidenta): NU
Impozit pe veniturile microintreprinderilor (data luarii in evidenta): NU
Accize (data luarii in evidenta): NU
Taxa pe valoarea adaugata - lunar (data luarii in evidenta): NU
Taxa pe valoarea adaugata - trimestrial (data luarii in evidenta): NU
Contributia de asigurari sociale (data luarii in evidenta): 31-12-5555
Contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorate de angajator (data luarii in evidenta): 31-12-5555
Contributia de asigurari pentru somaj (data luarii in evidenta): 31-12-5555
Contributia pentru asigurari de sanatate (data luarii in evidenta): 31-12-5555
Taxa jocuri de noroc (data luarii in evidenta): NU
Impozit pe veniturile din salarii si asimilate salariilor (data luarii in evidenta): NU
Impozit la titeiul si la gazele naturale din productia interna (data luarii in evidenta): NU
Redevente miniere si petroliere (data luarii in evidenta): NU
Data ultimei declaratii privind obligatiile de plata la bugetul de stat (decembrie 2003-octombrie 2005): Agentul economic nu a depus nici o declaratie privind obligatile de plata in perioada 1 decembrie 2003 - 31 octombrie 2005, sau informatii incomplete din teritoriu

- societatea a fost infiintata de prietena mea ca asociat unic si administrator, cu toate obiectele de activitate in baza legii prinvind acordare de facilitati studentilor la infiintarea de SC;

- nu a depus de la infiintare si pana in prezent nici o declaratie, cu exceptia unei declaratii pe propria raspundere la finante in vara 2005 cum ca firma nu a avut activitate;

- eu am nevoie de aceasta firma in momentul de fata si vreau sa o trec ca microintreprindere

Intrebari:
1. Deoarece firma nu a depus nici o declaratie, ce amenzi/penalitati se vor primi?
2. Poate fi trecuta ca si microintreprindere? (avand in vedere ca nu s-a depus nici o declaratie)
3. Avand in vedere facilitatile pt studenti la infiintare, actionarul unic poate sa-mi cesioneze o parte din partile sociale?
4. Daca ma ia si pe mine ca asociat, eu am nevoie sa ma angajez in aceata firma (ca sa fie micro si din alte motive). Pot fi in acelasi timp asociat(nu unic), administrator si angajat?


Va multumesc anticipat.



#2 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 26 January 2006 - 11:04 AM

1. Din cate stiu eu amenda e de 500 pentru fiecare declaratie nedepusa ... dar fiindca nu are activitate s-ar putea sa scapi cu un avertisment (cel putin la Cluj asa e)
2. Pt a fii microintreprindere o firma trebuie ca in 60 de zile de la infiintare sa angajeze o persoana ... cele 60 de zile au trecut .... firma nu mai poate sa fie micro si oricum la infiintare nu s-a ales optiunea "Microintreprindere" firma a fost luata in evidenta ca platitoare de impozit pe profit .....
3. Da, se poate
4. Poti sa fii asociat si angajat pe functia de administrator

Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#3 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 26 January 2006 - 11:56 AM

Diana_ a spus:

2. Pt a fii microintreprindere o firma trebuie ca in 60 de zile de la infiintare sa angajeze o persoana ... cele 60 de zile au trecut .... firma nu mai poate sa fie micro si oricum la infiintare nu s-a ales optiunea "Microintreprindere" firma a fost luata in evidenta ca platitoare de impozit pe profit .....


Citeaza

COD FISCAL 2006:

TITLUL IV
Impozitul pe veniturile microintreprinderilor


Definitia microintreprinderii


Art. 103. - In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are inscrisa in obiectul de activitate productia de bunuri materiale, prestarea de servicii si/sau comertul;
B) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.


Optiunea de a plati impozit pe veniturile microintreprinderii


Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.
(3) O persoana juridica romana care este nou-infiintata poate opta sa plateasca impozit pe venitul microintreprinderilor, incepand cu primul an fiscal, daca conditiile prevazute la art. 103 lit. a) si d) sunt indeplinite la data inregistrarii la registrul comertului si conditia prevazuta la art. 103 lit. B) este indeplinita in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii.
(4) Microintreprinderile platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor nu mai aplica acest sistem de impunere incepand cu anul fiscal urmator anului in care nu mai indeplinesc una dintre conditiile prevazute la art. 103.
(5) Nu pot opta pentru sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice romane care:
a) desfasoara activitati in domeniul bancar;
B) desfasoara activitati in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii;
c) desfasoara activitati in domeniile jocurilor de noroc, pariurilor sportive, cazinourilor;
d) au capitalul social detinut de un actionar sau asociat persoana juridica cu peste 250 de angajati.
(6) Microintreprinderile platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit incepand cu anul fiscal urmator. Optiunea se exercita pana la data de 31 ianuarie a anului fiscal urmator celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microintreprinderilor.#
__________
#Alineatul (6) a fost introdus prin art. I pct. 4 din O.U.G. nr. 138/2004.

.......................

Procedura de declarare a optiunii


Art. 109. - (1) Persoanele juridice platitoare de impozit pe profit comunica optiunea organelor fiscale teritoriale la inceputul anului fiscal, prin depunerea declaratiei de mentiuni pentru persoanele juridice, asociatiile familiale si asociatiile fara personalitate juridica, pana la data de 31 ianuarie inclusiv.
(2) Persoanele juridice care se infiinteaza in cursul unui an fiscal inscriu optiunea in cererea de inregistrare la registrul comertului. Optiunea este definitiva pentru anul fiscal respectiv.#
(3) In cazul in care, in cursul anului fiscal, una dintre conditiile impuse nu mai este indeplinita, microintreprinderea are obligatia de a pastra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fara posibilitatea de a beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu, chiar daca ulterior indeplineste conditiile prevazute la art. 103.
(4) Pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu si microintreprinderile care desfasoara activitati in zonele libere si/sau in zonele defavorizate.
__________
#Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 6 din O.U.G. nr. 138/2004, astfel cum a fost completat prin Legea de aprobare nr. 163/2005.


Ce sa inteleg de-aici?
Ca pot depunde optiunea de micro pana pe 31 ianuarie?
Adica as putea depune pe perioada anterioara (pana la 31.12.2005) declaratii de impozit pe profit, iar de la 01.01.2006, angajez un om, depun optiunea pt micro si mi se schimba imcadrarea in impozit pe venit???



#4 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 26 January 2006 - 04:41 PM

Nu ...... cand se infiinteaza o firma la Reg. comertului te intreaba ce vrei sa fii "platitoare de imp. pe venit (microintrepindere)" sau "platitoare de imp. pe profit"
In datele de pe mfinante, apare Impozit pe veniturile microintreprinderilor (data luarii in evidenta): NU
Inseamna ca la infiintate a fost aleasa optiune platitoare de impozit pe profit Impozit pe profit datorat de persoane juridice romane (data luarii in evidenta): 31-12-5555

Pe tine nici macar nu te mai intereseaza cele 60 de zile de care spuneam mai devreme ..... esti platitoare de impozit pe profit

Si o firma care e micro poate (sau e obligata daca depaseste plafonul) sa treaca la platitoare de imp. pe profit dar invers nu se poate

Sper ca acum am fost destul de explicita
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#5 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 26 January 2006 - 04:55 PM

Diana_ a spus:

Si o firma care e micro poate (sau e obligata daca depaseste plafonul) sa treaca la platitoare de imp. pe profit dar invers nu se poate

Sper ca acum am fost destul de explicita

Si atunci care mai e faza cu acest art. 109 din Codul Fiscal?
Mie mi se pare ca o firma care nu a fost niciodata micro, poate trece la micro daca indeplineste conditiile.



#6 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 26 January 2006 - 05:27 PM

De ce crezi ca o firma care nu a fost niciodata micro poate trece la micro?


Art. 109. - (1) Persoanele juridice platitoare de impozit pe profit comunica optiunea organelor fiscale teritoriale la inceputul anului fiscal, prin depunerea declaratiei de mentiuni pentru persoanele juridice, asociatiile familiale si asociatiile fara personalitate juridica, pana la data de 31 ianuarie inclusiv.
Art. 1. nu se refera la microintreprinderi ..... am terminat cu el

(2) Persoanele juridice care se infiinteaza in cursul unui an fiscal inscriu optiunea in cererea de inregistrare la registrul comertului. Optiunea este definitiva pentru anul fiscal respectiv.#
Art. 2. Exact ce spuneam ... la infiintare alegi ce vrei sa fii: platitoare de impozit pe venit sau platitoare de impozit pe profit

(3) In cazul in care, in cursul anului fiscal, una dintre conditiile impuse nu mai este indeplinita, microintreprinderea are obligatia de a pastra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fara posibilitatea de a beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu, chiar daca ulterior indeplineste conditiile prevazute la art. 103.
Art. 3. Daca ai ales sa fii micro si in cursul anului nu mai indeplinesti una din conditii ramai micro pana la sfarsitul anului .... si anul urmator OBLIGATORIU treci la impozit pe profit

(4) Pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu si microintreprinderile care desfasoara activitati in zonele libere si/sau in zonele defavorizate.


Nu inteleg ce nu intelegi
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#7 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 26 January 2006 - 05:38 PM

Citeaza

Art. 103. - In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are inscrisa in obiectul de activitate productia de bunuri materiale, prestarea de servicii si/sau comertul;
B) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.


Optiunea de a plati impozit pe veniturile microintreprinderii


Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.


Din cele 4 conditii de la art.103, singura pe care nu o indepl e ca nu am angajat.
Deci daca as "reusi" sa angajez o persoana pe 30 dec 2005, conform art. 104, mi se pare normal sa pot opta pt impozit pe venit. NU?



#8 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 28 January 2006 - 11:26 PM

DA! :lol:



#9 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2006 - 12:32 AM

din pacate NU

delpiero a spus:

situatie reala:
- s-a infiintat o SC in septembrie 2004;
.

angajatul trebuia in 60 zile de la infiintare !

nu dupa un an si....

mult mai usor ti ar fi sa faci o firma noua....
mai ai totusi problema declaratiilor, bilant cu datele de infiintare la dec 2004 s a depus !???



#10 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 29 January 2006 - 09:28 AM

Art. 103: Definiția microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a)are înscrisă în obiectul de activitate producția de bunuri materiale, prestarea de servicii și/sau comerțul;

b)are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;

c)a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;

d)capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice.

Art. 104: Opțiunea de a plăti impozit pe veniturile microîntreprinderii

(1)Impozitul reglementat de prezentul titlu este opțional.

(2)Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 103 și dacă nu au mai fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.

(3)O persoană juridică română care este nou-înființată poate opta să plătească impozit pe venitul microîntreprinderilor, începând cu primul an fiscal, dacă condițiile prevăzute la art. 103 lit. a) și d) sunt îndeplinite la data înregistrării la registrul comerțului și condiția prevăzută la art. 103 lit. B) este îndeplinită în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării.

(4)Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe venitul microîntreprinderilor nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la art. 103.

(5)Nu pot opta pentru sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:

a)desfășoară activități în domeniul bancar;

b)desfășoară activități în domeniile asigurărilor și reasigurărilor, al pieței de capital, cu excepția persoanelor juridice care desfășoară activități de intermediere în aceste domenii;

c)desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc, pariurilor sportive, cazinourilor;

d)au capitalul social deținut de un acționar sau asociat persoană juridică cu peste 250 de angajați.


Opinia mea este ca in conditiile in care are angajat un salariat la sfarsitul anului si indeplineste si celealte conditii obligatorii mentionate la art.103 se poate declara ca si platitor de micro!
Posibilitatea exista nu doar pentru SC nou infiintate ci si pentru celelalte soc. comerciale ce indeplinesc conditiile cerute de Codul Fiscal, insa numai cu conditia sa nu mai fi fost inregistrate anterior ca microintreprinderi.



#11 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2006 - 09:17 PM

se pare ca ai dreptate,
multumesc !



#12 DUMITRESCUGD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:BUC
  • Interests:AFACERI

Postat 02 February 2006 - 06:35 AM

multi vad, putini cunoaste!

Cand o sa vina si vremile in care cine nu cunoaste sta in banca lui...asa este noi romanu'...ne bagam peste tot, stim de toate...ca imprimantele alea "multifunctionale" si nu prea ie bune la nimic. (scuze pentru termenii neacademici)
iespertu' "conteaza" (117=457analitic EU 1.000.000 eur)



#13 iankonela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:studiu

Postat 04 February 2006 - 02:14 AM

Pt. Delpiero

A avut activitate firma, sau pur si simplu s-a neglijat depunerea declaratiilor?

Daca firma nu a avut activitate poate scapi mai ieftin in ceea ce priveste amenzile.
Cat despre microintreprinderi, din 2007 nu o sa mai fie microintreprinderi o sa se treaca la impozitarea unica.



#14 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 06 February 2006 - 03:02 PM

iankonela a spus:

Pt. Delpiero

A avut activitate firma, sau pur si simplu s-a neglijat depunerea declaratiilor?

Daca firma nu a avut activitate poate scapi mai ieftin in ceea ce priveste amenzile.
Cat despre microintreprinderi, din 2007 nu o sa mai fie microintreprinderi o sa se treaca la impozitarea unica.

Firma nu a avut activitate, rezolva treaba cu declaratiile contabila acuma.


Am angajat o pers pe 30.12.2005 si pe 30.ian 2006 am trecut-o pe impozit pe venit (deci micro).

Deci SE POATE! sau cel putin se putea pana la 31.ian


Nu m-am lamurit totusi cu:

Citeaza

Intrebari:  
 
3. Avand in vedere facilitatile pt studenti la infiintare, actionarul unic poate sa-mi cesioneze o parte din partile sociale?  
4. Daca ma ia si pe mine ca asociat, eu am nevoie sa ma angajez in aceata firma (ca sa fie micro si din alte motive). Pot fi in acelasi timp asociat(nu unic), administrator si angajat?

Deci la 3...cum pot intra si eu ca asociat ca sa nu trebuiasca sa platesc acele cheltuieli de infiintare suportate de stat (pt studenti) - parca in 3 ani daca instraineaza din firma trebuie platita acea "subventie". Sa fac o majorare de capital? Adica nu mi se pare logic...te-a subventionat statul sa-ti faci firma si tu ai gasit acuma un om cu bani sa-l iei ca partener sa faci treaba...de ce-ti cere banii inapoi?

La 4 - am nevoie sa fiu in acelasi timp si administrator si angajat (ca si consultant) pentru a-mi putea incheia si onora contractele. E posibil? Care ar fi pasii? (Depinde de 3 banuiesc)

Multumesc,



#15 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 14 February 2006 - 07:24 PM

Chiar nimeni nu se pricepe la asa ceva?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL