Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile CM suportate de angajator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


zile CM suportate de angajator

5 replies to this topic

#1 naluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 26 January 2006 - 05:26 PM

M-am tot uitat dar n-am gasit raspunsul la intrebarea :
un angajator cu 75 salariati suporta cf.legii, primele 12 zile de concediu medical. Zilele sunt calendaristice sau lucratoare? Avand in ved.ca am un certificat din 16.01 pana in 31.01 ( deci 16 calendaristice, 12 lucratoare), il suporta integral angajatorul ? sau 4 sunt din CASS ? Mai ales ca acest certificat va continua in februarie, si iar n-o sa stiu !
:roll:



#2 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 26 January 2006 - 05:30 PM

se iau in calcul zile calendaristice
eu asa stiu




#3 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 12:33 AM

concediul medical se acorda in zile calendaristice;cele 12 zile sunt calendaristice din care societatea va plati doar zilele lucratoare.



#4 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 27 January 2006 - 08:14 AM

12 zile sunt suportate de societate. Infebruarie daca vine cu certificat bifat cu X la rubrica 'in continuare' si acelasi COD DE BOALA, toate zilele vor fi suportate din 0.75% FNUASS. Daca nu indeplineste aceste 2 conditii calculezi iar 12 zile societate plus rest zile din FNUASS



#5 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 27 January 2006 - 09:55 AM

am o nelamurire legata de fondul de 0.75% FNUASS. Daca ai o angajata in concediu de sarcina si lauzie cum poti suporta indemnizatia ei din 0.75% la fondul de salarii?
Indemnizatia depaseste acest fond. Angajatorul plateste din fonduri proprii si pe urma recupereaza din lunile urmatoare?
de ce nu se plateste mai puitn 7% sanatate ca in felul acesta sa nu mai trebuisca sa astepte cateva luni sa recupereze sau nu inteleg eu cum fucntioneaza FNUASS-ul?



#6 PICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Interests:economice

Postat 27 January 2006 - 11:42 AM

cum se calculeaza un cm pe ianuarie avand in vedere noile reglementari (cm este de 100%- pentru ca este tuberculoza si a depasit si cele 90 de zile iar salariul este 330 lei). de unde se suporta si ce se retine? unde merg medicalele calculate?multumesc mult!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL