Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imprumut patron - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


imprumut patron

53 replies to this topic

#21 aniela_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Vaslui

Postat 21 November 2006 - 04:27 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mine. Am o suma destul de mare in creditul contului 455. Societatea este infiintata la sfirsitul anului trecut si pina va incepe derularea unor activitati semnificative, asociatul unic a creditat aproape lunar societatea, acumulandu-se o suma mare in creditul acestui cont. Nu stiu cat timp pot sta cu sold in acest cont. Care este baza legala? In ce termen sunt obligata sa restitui banii?



#22 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 November 2006 - 04:30 PM

Musai sa ai contract de creditare societate. Nu-i problema sa ai sold creditor la 455, numai sa nu uiti sa faci hartiile de instiintare catre oficiul de spalare a banilor.

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#23 aniela_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Vaslui

Postat 21 November 2006 - 04:33 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 21 2006, 04:30 PM, a spus:

Musai sa ai contract de creditare societate. Nu-i problema sa ai sold creditor la 455, numai sa nu uiti sa faci hartiile de instiintare catre oficiul de spalare a banilor.

Mai multe detalii, te rog. Nu stiu despre ce instiintare la oficiul de spalare a banilor e vorba.



#24 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 November 2006 - 04:54 PM

Legea 656. Uite aici mai multe amanunte: http://www.conta.ro/...topic=17627&hl=
Creditarea de societatea se incadreaza la acele declaratii (sunt sume incasate de firma) daca depasesc echivalentul a 10.000 euro per total tranzactii (nu doar pe fc operatie in parte).
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#25 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 November 2006 - 10:23 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 8 2006, 07:00 PM, a spus:

Pai tocmai de aici apar problemele:
1. Registru Comertului nu avrut sa-mi ia in "calcul" contractul pentru ca nu era legalizat la notar, si in opinia lor putea fi facut abi acum, sau antedatat.
2. Refuzul a fost facut prin trimitere la un articol de lege in care spune ca "aportul in creante nu este admis..la s.r.l" (cred ca-i cel citat de cineva mai sus ).
Faptul ca la alte societati s-a putut face majorarea de capital in acest fel ma face sa-i dau cu actele in cap atat avocatei cat si domnei de la R.C. :lostit (13):
Eu am incercat sa fac majorarea asta in aug 2006 si am fost refuzata datorita celor scrise mai sus. D-aia intrebam de caz concret, nu din "auzite".

p.s.: nu stiu sa se fi schimbat ceva de curand pe tema asta in legislatie :thumbup:

In cadrul fiecarui oficiu teritorial exista cate un birou de consultanta-redactare acte necesare inmatricularii unei s.c. sau depunerii de mentiuni . De acolo ti se vor da toate relatiile referitoare la actele necesare mentiunii pe care vrei s-o faci.Si tot acolo iti redacteaza actul aditional (daca vrei) si te indruma in complectarea cererilor tip necesare depunerii dosarului. Sfatul meu ar fii sa incerci si varianta asta.
La noi merge cu succes aceasta varianta si cum toate registrele teritoriale merg pe acelasi sistem, ar trebui sa mearga si la tine.
Succes. Daca te lovesti de ceva probleme anunta-ma si incerc sa te ajut.



#26 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 November 2006 - 10:33 PM

Multumesc frumos Mihaela. Acel sold 455 deranja in balanta la calculul indicatorilor pt obtinerea unui credit. Atunci ne-a venit ideea sa majoram capitalul social prin incoporarea lui. Dupa refuzul primit, am facut "lobby" la banca, si ne-a acceptat actele asa. Asa ca am renuntat la majorare, dar mi-au ramas "piticii" pe creier ca nu s-a putut face.

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 21 November 2006 - 10:34 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#27 EMILY

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 December 2006 - 03:10 PM

Am si eu o intrebare referitoare la imprumutul patronului . Va rog frumos sa ma ajutati.
As dori sa stiu ce dobanda se poate aplica pentru un imprumut pentru asociat in valuta ?



#28 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 13 January 2007 - 11:39 AM

Vezi postareaEMILY, la Dec 20 2006, 03:10 PM, a spus:

Am si eu o intrebare referitoare la imprumutul patronului . Va rog frumos sa ma ajutati.
As dori sa stiu ce dobanda se poate aplica pentru un imprumut pentru asociat in valuta ?

si eu una : as dori un model de contract de imprumut a societatii de catre asociati
Multumesc
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#29 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 13 January 2007 - 05:40 PM

Apropo de marirea capitalului social din 455 : de ce nu faceti in registrul de casa restituire creditare firma cu suma dorita (nu exista limita pentru ca este vorba de persoana fizica) si in aceeasi zi se taie o chitanta cu aport capital social. Soldul casei nu este influentat si RC ia in considerare aportul in numerar prin casa. Eu stiu ca am facut acum ceva vreme aport prin casa. In felul acesta nu se incalca articolul acela cu creantele si toata lumea e multumita. Nu credeti ca merge? Poate imi scapa mie ceva... Ar fi doar limita de 10000 eur cu spalarea banilor.



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 January 2007 - 03:09 AM

nu se poate face pana la 10.000?
sper sa ajung saptamana asta la REG.Comertului
am sa intreb
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#31 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 March 2007 - 10:25 AM

La creditare firma in valuta, se taie chitanta, va rog? Multumesc.



#32 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 20 March 2007 - 02:19 PM

Vezi postareaadry69, la Mar 20 2007, 10:25 AM, a spus:

La creditare firma in valuta, se taie chitanta, va rog? Multumesc.

Eu fac dispozitie de incasare.



#33 abigail

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:iasi

Postat 05 April 2007 - 01:10 PM

Vezi postareadana77, la Feb 1 2006, 05:59 PM, a spus:

Poate i-ai dat un avans la patron (542) pe care nu l-a decontat inca .?
462=542


fiti draguti,

pot inchide o suma mai mare din 542 cu 457 (457=542) sau tb sa fac acte prin 5311?

Multumesc



#34 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2007 - 01:57 PM

Trebuie sa le treci prin 5311. :biggrin:
salut!



#35 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 05 April 2007 - 02:39 PM

si platesti si impozitul aferent dividendelor, daca nu l-ai platit la 31.12.2006
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#36 evelina26m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 May 2008 - 09:19 AM

Buna ziua.
Am o firma care este pe pierdere. Avem nevoie la 2007 ca firma sa fie pe profit.
Intrebarea mea este daca se poate ca asociatul sa renunte la banii cu care a creditat firma (adica suma din sold creditor 4551) si in felul acesta firma va avea profit. Ce inregistrare contabila se face? Exista baza legala care sa reglementeze acest aspect?

Multumesc anticipat pentru ajutor.



#37 maca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 15 May 2008 - 01:04 PM

Vezi postareaevelina26m, la May 15 2008, 10:19 AM, a spus:

Buna ziua.
Am o firma care este pe pierdere. Avem nevoie la 2007 ca firma sa fie pe profit.
Intrebarea mea este daca se poate ca asociatul sa renunte la banii cu care a creditat firma (adica suma din sold creditor 4551) si in felul acesta firma va avea profit. Ce inregistrare contabila se face? Exista baza legala care sa reglementeze acest aspect?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Ce legatura are 4551 cu profitul ?
Nu se poate face contabilitate dupa cum ii trebuie patronului balanta , nu mai practicati asa ceva !!!!!!!



#38 evelina26m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 May 2008 - 06:02 PM

Eu nu practic asa ceva. Doar am intrebat daca exista vreo lege in acest sens.

Ideea cu renuntarea la banii cu care patronul a creditat firma apartine unui expert contabil.



#39 Miky Mouse

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 May 2008 - 10:44 PM

Maca, realitatea e ca toata lumea vrea sa-si micsoreze profitul ca sa nu plateasca impozite.

Intrebarea pusa de evelina e interesanta.
Patronul a creditat firma in baza unui contract de imprumut. Daca acum el face o donatie legalizata la notariat catre firma a banilor respectivi? Sunt banii lui si poate face ce vrea cu ei.
In cazul acesta vom avea de-a face cu un venit din donatii, iar 4551 dispare.



#40 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 25 May 2008 - 01:31 PM

Buna ziua. Am si eu rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
1 buc patron strain a imprumutat firma pe care o detine in romania (are certificat de rezidenta fiscala) cu suma de 160.000 euro. (nu s-a depus nimic la oficiul ptr spalarea banilor, din lipsa de contabil.....eu abia acum i-am preluat). Omul ar vrea si dobanda la banii astia. Are dreptul? Eu stiu ca nu poate stipula in contractul de imprumut o dobanda mai mare decat cea oferita de banci ptr depozitele in moneda respectiva (la ora actuala cea mai mare dobanda de pe piata este de 5.25% anual ptr depozite pers juridice in euro). Eu in ce cont pun dobanda pe care firma i-o plateste patronului? Ii platesc dobanda la sold, logic (ca daca firma ii da inapoi sa zic 60.000 euro, normal ca ii platesc dobanda la cat a mai ramas). Si inca ceva: eu cred ca tb sa plateasca impozit la dobanda respectiva. Va multumesc ptr lamuriri.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL