Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imprumut patron - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


imprumut patron

53 replies to this topic

#41 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 25 May 2008 - 10:05 PM

eu stiu ca asta suna ca o creditare, deci se face un contract de rambursare a ratelor + dobanda(daca percepe), care trebuie trimis la banca nationala.
se urmareste rambursarea, si ulterior daca apar modificari, trebuie trimise din nou la banca.
banca urmareste statistic aceste imprumuturi.
ar fi bine sa suni la banca si sa intrebi.

succes!



#42 cristinuta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 September 2008 - 09:17 AM

Vezi postareaevelina26m, la May 15 2008, 10:19 AM, a spus:

Buna ziua.
Am o firma care este pe pierdere. Avem nevoie la 2007 ca firma sa fie pe profit.
Intrebarea mea este daca se poate ca asociatul sa renunte la banii cu care a creditat firma (adica suma din sold creditor 4551) si in felul acesta firma va avea profit. Ce inregistrare contabila se face? Exista baza legala care sa reglementeze acest aspect?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

buna

am si eu aceeasi intrebare

am o firma cu pierdere in anii precedenti si imprumut de la asociat , cam in aceeasi proportie
pot face astfel incat daca renuta la imprumut sa nu mai aiba pierdere ; trebuie s astept pana la repartizarea profitului sau pot face in luna in care renunta, fiind vorba de o pierdere din anii precedenti?

Va multumesc




#43 i_lelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 September 2008 - 09:59 AM

Buna ziua!
Am si eu o problema,novice fiind,la o firma: in contul 4551 al firmei se gaseste o suma de " - 61500" pe credit .Cum as putea sa reglez contul,pentru ca stiu ca nu e ok sa apara sume negative la aceasta valoare???Ce operatii se fac pentru reglementarea situatiei ???
Multumesc anticipat!



#44 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2008 - 10:56 AM

lelia, nu poti regla nimic daca nu ai documente justificative in baza carora sa operezi in conturi...61500 inseamna practic bani; probabil cheltuieli ale patronului din banii firmei fara acte justificative.

Vezi postareacristinuta, la Sep 24 2008, 10:17 AM, a spus:

am o firma cu pierdere in anii precedenti si imprumut de la asociat , cam in aceeasi proportie pot face astfel incat daca renuta la imprumut sa nu mai aiba pierdere[...]
lelia si cristinuta, solutia cea mai clara este returnarea banilor in firma. Dar, desigur, veti spune ca nu se poate :thumbup:
Miky a oferit o solutie...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 September 2008 - 10:57 AM

Madalina



#45 visagabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 January 2009 - 11:18 PM

Vezi postareavaleria, la Jan 27 2006, 12:01 PM, a spus:

Contul 455 se inchide doar cand s-a restituit ultimul banut patronului, pana atunci va figura cu sold creditor.



Daca am folosit in loc de contul 455 contul 462 pentru imprumut patron e corect ?



#46 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2009 - 03:19 PM

Ambele conturi sunt de pasiv asa ca n-ar fi atat de grav, dar fiecare cont are rolul lui, fiecare are un inteles distinct. Astfel, daca se uita altcineva pe o balanta ar crede ca este vorba de un alt creditor, diferit de asociatii firmei.
Madalina



#47 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2009 - 05:36 PM

Vezi postareavisagabi, la Jan 2 2009, 11:18 PM, a spus:

Vezi postareavaleria, la Jan 27 2006, 12:01 PM, a spus:

Contul 455 se inchide doar cand s-a restituit ultimul banut patronului, pana atunci va figura cu sold creditor.



Daca am folosit in loc de contul 455 contul 462 pentru imprumut patron e corect ?
Mai, oameni buni chiar nu vreti sa cititi nimic si asteptati sa vi se dea mura'n gura ?
Contul 455 Sume datorate asociatilor
Contul 462Creditori diversi
Contul 455 - cont de pasiv, in creditul acestui cont se inregistreaza
sumele depuse de asociati
dobanzile aferente sumelor depuse
in debit se inregistreaza sumele restituie asocitiatilor
Soldul reprezinta sumele datorate de societate asociatilor

Contul 462-cont de pasiv,-se tine evidenta sumelor datorate tertilor pe baza detitluri executurii sau a unor obligatii fata de terti .
in credit se inregistreaza sume incasate si necuvenite
sume datorate tertilor reprezentand penalitati si despagubiri
datorii privind achizitionarea titlurilor de plasament
didf nefav. de curs valutar din evaluare sau la inchiderea exercitiului
in debit
sume achitate creditorilor
datorii prescrise sau anulate
plata dat ptr achizitionarea titlurilor de plasament
sconturi obtinute de la creditori
dif fav de curs valutar, aferente datoriilor in valuta achitate sau la sf exercitiului.
Soldul reprezinta sumele datorate creditorilor.



#48 catypelihaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 January 2009 - 09:48 AM

Buna dimineata,
Am nevoie de o parere in legatura cu anumite operatiuni contabile. Patronul firmei a achizitionat pentru firma, din banii proprii un autoturism in suma de 5.500 euro din Belgia. Avand in vedere ca nu am avut euro in casierie, pot face un decont in data reintoarcerii in tara in care sa cuprind toate cheltuielile de deplasare (achizitie auto, chitante motorina, taxe drum) si sa fac urmatoarele inregistrari contabile, in baza unui contract de imprumut in lei, la data decontului?
2133=401 (5.500 euro*curs factura)
4426=4427
401=5311 (5.500 euro*curs decont)
665=401(diferenta curs intre data facturii si data decontului)
625=5311 (cheltuieli deplasare*curs decont)
5311=455 (total cheltuieli*curs decont-contract imprumut firma in lei la data decontului)
Multumesc mult pentru ajutor!



#49 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 12 January 2009 - 06:59 PM

1)2133=404-nu 401 (5.500 euro*curs factura)
4426=4427
2)404=462-nu 5311 (5.500 euro*curs decont)
Asta o calculezi la plata efectiva catree patron deci nu acum...........665=401(diferenta curs intre data facturii si data decontului)
3)625=462 nu 5311 (cheltuieli deplasare*curs decont)
4)nu 5311 ci 462 =455 (total cheltuieli*curs decont-contract imprumut firma in lei la data decontului)

Deci esenta e ca nu ai voie sa debitezi/creditezi un cont de cash fara sa ai bani "reali".



#50 catypelihaci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 January 2009 - 09:56 AM

Multumesc mult pentru ajutor, sa inteleg ca pot face un imprumut in lei chiar daca cheltuielile au fost in euro?
Alte pareri in ceea ce priveste inregistarile contabile?



#51 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 14 January 2009 - 08:45 AM

Vezi postareacatypelihaci, la Jan 13 2009, 10:56 AM, a spus:

Multumesc mult pentru ajutor, sa inteleg ca pot face un imprumut in lei chiar daca cheltuielile au fost in euro?
Alte pareri in ceea ce priveste inregistarile contabile?

da e ok.., poti sa faci imprumutul in lei



#52 ariana-ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:baia mare
  • Interests:informatii

Postat 23 January 2009 - 01:24 AM

Vezi postareaMiky Mouse, la May 15 2008, 11:44 PM, a spus:

Maca, realitatea e ca toata lumea vrea sa-si micsoreze profitul ca sa nu plateasca impozite.

Intrebarea pusa de evelina e interesanta.
Patronul a creditat firma in baza unui contract de imprumut. Daca acum el face o donatie legalizata la notariat catre firma a banilor respectivi? Sunt banii lui si poate face ce vrea cu ei.
In cazul acesta vom avea de-a face cu un venit din donatii, iar 4551 dispare.

buna dimineata, ma confrunt si eu cu aceasta problema, si destul de urgenta. Poate cineva sa-mi spuna o forma legala de a trece suma din 4551 la venituri din donatie, tocmai pentru ca firma este pe pierdere si se doreste profit. Nu s-a intocmit nici un contract de imprumut cu patronul, donatia trebuie legalizata de un notar? In plus daca suma imprumutata firmei depaseste 10.000 de euro trebuie declarata la Oficiul National De Prevenire Si Combatere a Spalarii Banilor?



#53 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 23 January 2009 - 03:15 PM

. Poate cineva sa-mi spuna o forma legala de a trece suma din 4551 la venituri din donatie, tocmai pentru ca firma este pe pierdere si se doreste profit.
[/quote]
Societatile comerciale sunt organizate pe principiul profitului , legal nu pot primi donatii -vezi legea sponsorizarii.
acest imprumut poate fi transferat cu formalitatile necesare in capitalul social operatiune ce duce la consolidarea si capitalizarea firmei.



#54 felisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 February 2009 - 11:22 AM

am si eu o intrebare legate de 5311. am sold de 2 miliarde. cum pot sa il miscorez? este corect cu 542? este obligatoriu sa intocmesc ceva documente, sau e corect si fara?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL