Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NIR pentru firma neplatitoare de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

NIR pentru firma neplatitoare de TVA

10 replies to this topic

#1 FRIGG

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 January 2006 - 11:02 PM

Buna ziua
Ma confrunt cu o problema despre care contabilii cu care am vorbit pana acum nu stiu sa ma informeze. NIRul fara TVA nu are coloane pentru pretul de achizitie, adaus, pret de vanzare. Exista o singura coloana unde s'ar putea scrie o valoare si aceea se numeste "pret unitar" dupa care este "total". Presupun ca acea coloana se completeaza cu pretul de vanzare.. Intrebarea este unde apare pretul de achizitie? Ramane numai pe factura sau se mai completeaza alte acte pentru firmele neplatitoare de TVA (in afara de NIR, registru de casa, registru jurnal, registru de inventar si declaratia 100 - sau trebuie si raport de gestiune zilnic)? Rog daca ma poate ajuta cineva.. Multumesc



#2 aimmee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2006 - 11:10 PM

neplatitoare sau scutita?.. sa ma explic.. are R sau nu?




#3 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 27 January 2006 - 12:56 AM

Vezi la libraria specializata si alte tipuri imprimate de NIR, cu mai multe coloane in care sa treci cantit. pret unitar etc.



#4 FRIGG

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 January 2006 - 07:26 PM

nu are R este neplatitoare de TVA. si am inteles ca sunt obligate firmele neplatitoare de TVA sa foloseasca formulare fara TVA (NIR fara TVA)



#5 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 28 January 2006 - 11:35 PM

Depinde cine a tiparit imprimatul. Mai cauta si o sa gasesti si NIR-uri fara coloana de TVA dar cu coloana pentru pretul de achizitie si valoare.
Eu am lucrat cu un asemenea imprimat acum cativa ani - deci exista -



#6 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 29 January 2006 - 12:16 AM

OMF 1850/2004 privind registrele si formularele financiar-contabile,
publicat in Monitorul Oficial bis nr. 23 din 07-01-2005 stabileste modelul notei de receptie pentru marfuri. Din pacate, nu am reusit sa-l reproduc aici.

Raportul de gestiune se foloseste in cazul aplicarii metodei global-valorice pentru evidenta marfurilor din gestiune, utilizata pentru gestiunile de vanzare cu amanuntul, deci este necesar in situatia prezentata.



#7 Marcel75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:acupunctura si aplicatiile ei in economie

Postat 01 February 2006 - 01:24 PM

Am discutat si cu altii pe un alt forum despre NIR-uri. De ex. la o firma unde este un asoc. unic si un angajat, si este microintr.,neplatitoare de TVA mai trebuie intocmit acest NIR ? Sa zicem ca patronul cumpara un registru si 2 pix-uri. Cine semneaza receptia? Femeia de serviciu angajata? Altii spuneau ca n-are nici un sens ca neplatitor de TVA sa mai intocmesc NIR-uri si ce-i drept, n-am vazut NIR-uri fara rubricile cu TVA ( nu spun ca nu exista! doar ca n-am vazut). Dar stiti cum e, daca le faci, nu-ti zice ca de ce le faci; daca nu..... [-X



#8 adinad

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Petrosani

Postat 10 February 2006 - 11:07 AM

Atasat sunt NIR-urile pt. ambele. Eu pe astea le folosesc si nimeni nu mi-a bombanit pana acum.

Fisiere atasate





#9 Hertea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 July 2015 - 03:40 PM

Cum se completează un nir pt Sc neplătitoare de TVA? Multumesc anticipat!



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 July 2015 - 12:31 PM

Ca la orice societate, doar ca dispar (sau nu se completeaza) coloanele/informatiile referitoare la tva.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2015 - 02:20 PM

... dar stii ca sunt situatii in care intocmirea NIR nu este obligatorie ?

ordin 3512/2008

NOT�� DE RECEP��IE ��I CONSTATARE DE DIFEREN��E


(Cod 14-3-1A)

1. a) Serve��te ca:

- document pentru recep��ia bunurilor aprovizionate;

- document justificativ pentru înc��rcare în gestiune;

- document justificativ de înregistrare în contabilitate.

b) Se folose��te ca document de recep��ie obligatoriu numai în cazul:

- bunurilor materiale cuprinse într-o factur�� sau aviz de înso��ire a m��rfii, care fac parte

din gestiuni diferite;

- bunurilor materiale primite spre prelucrare, în custodie sau în p��strare;

- bunurilor materiale procurate de la persoane fizice;

- bunurilor materiale care sosesc neînso��ite de documente de livrare;

- bunurilor materiale care prezint�� diferen��e la recep��ie;

- m��rfurilor intrate în gestiunile la care eviden��a se ��ine la pre�� de vânzare.

c) În alte cazuri decât cele men��ionate la lit. b), recep��ia ��i înc��rcarea în gestiune, dup��

caz, ��i înregistrarea în contabilitate se fac pe baza documentului de livrare care înso������te

transportul (factura, avizul de înso��ire a m��rfii etc.).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL