Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen aptitudini - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen aptitudini

104 replies to this topic

#1 sebip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 January 2006 - 08:29 PM

Stiti cumva cand se va tine examenul de aptitudini in acest an?
Am inteles ca va fi in 11-12 martie dar pe site nu scrie nimic in acest sens.
In Cluj, de exemplu, nu s-au tinut (inca) cursurile din perioada de stagiu aferente anului 2005!!!



#2 danniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2006 - 09:36 PM

eu am primit adresa de la CECAR ca examenul de aptitudini aste in zilele de 11-12 martie 2006,dar trebui depus dosarul de prezentare la ex.de aptitudini pana pe 28.02.2006 ora 16.




#3 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 31 January 2006 - 10:54 PM

Asa da organizare. Initial s-a stiut ca se da in vara, mai apoi a fost un zvon ca ar fi in nov si clar lucru-este oficiala informatia-in final examenul este pe 11,12 martie a.c.



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 01 February 2006 - 12:51 AM

nu inteleg ce vreti sa spuneti. imi puteti explica, va rog



#5 gavrosche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:SB

Postat 01 February 2006 - 01:32 PM

De tematica, sau de modul de desfasurare al examenului , stie cineva ceva?



#6 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 02 February 2006 - 04:33 PM

daca stie cineva tematica pentru examenul de aptitudini care se sustine in 11-12 martie anul curent va rog sa ma informati si pe mine cu mii de multumirei pe adresa :moni_miron@yahoo.com



#7 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 02 February 2006 - 04:34 PM

daca stie cineva tematica pentru examenul de aptitudini care se sustine in 11-12 martie anul curent va rog sa ma informati si pe mine cu mii de multumirei pe adresa :moni_miron@yahoo.com



#8 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2006 - 04:49 PM

mm-miron a spus:

daca stie cineva tematica pentru examenul de aptitudini care se sustine in 11-12 martie anul curent va rog sa ma informati si pe mine cu mii de multumirei pe adresa :moni_miron@yahoo.com


Sa inteleg ca anul acesta examenul pentru experti sau contabili autorizati se da in martie nu in oct-nov ca anul trecut?
Sau nu am inteles eu bine si intrebarea este pentru cei care se afla in stagiul de 3 ani?



#9 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 02 February 2006 - 07:56 PM

sa fie oare un examen de exceptie?
cine ne poate da "verdictul"?
eu aveam in cap sa-l dau in toamna cum se da :cry:

Ce se intampla?



#10 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 02 February 2006 - 08:48 PM

este pentru examenul de patitudini adica pentru cei care au terminat cei 3 ani de stagiu



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 02 February 2006 - 10:44 PM

NE PUTETI SPUNE IN CE CONSTA?



#12 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2006 - 08:23 PM

Am fost azi la CECCAR si nu m-am lamurit in privinta tematicii pt examenul de aptitudini din - martie. Daca stie cineva detalii il rog sa posteze, sunt foarte interesat, mai ales ca timpul este f scurt si as dori sa incep sa invat :smt119
Si eu cu parerea ...



#13 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 04 February 2006 - 09:00 AM

ANEXA Nr. 12 la regulament T E M A T I C A examenului de aptitudini 1. Organizarea profesiei și statutul profesional al expertului contabil și al contabilului autorizat: 􀂃 calitatea de expert contabil și calitatea de contabil autorizat 􀂃 accesul la profesie 􀂃 organizarea și funcționarea Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România 􀂃 incompatibilități în profesie 􀂃 responsabilitatea profesionistului 􀂃 evidența membrilor Corpului 􀂃 Codul etic - deontologia profesională 2. Drept: comercial, civil, penal și fiscal. 3. Audit financiar: 􀂃 proceduri și tehnici de audit 􀂃 misiuni de audit: - audit financiar - servicii conexe - normele naționale de audit financiar 􀂃 audit statutar (cenzorat) 􀂃 norme de raportare. 4. Contabilitatea și finanțele agenților economici și instituțiilor financiar-bancare : 􀂃 contabilitate generală: planul de conturi1) (agenți economici, bănci, societăți de asigurări, piețe de capital) 􀂃 conturile consolidate 􀂃 publicarea conturilor anuale 􀂃 funcțiile întreprinderilor 􀂃 evaluarea întreprinderilor 􀂃 fuziuni și divizări de întreprinderi 􀂃 dizolvarea și lichidarea întreprinderilor 􀂃 analiza situației financiare a întreprinderii 􀂃 gestiunea financiară (bugetele de trezorerie, conturi previzionale, modalități de finanțare) 􀂃 informatică; cunoștințe generale1) 5. Contabilitate analitică: 􀂃 analiza conturilor și politici de prețuri 􀂃 evidența cheltuielilor; calculul costurilor; stabilirea rezultatelor1) 6. Metode cantitative și matematici aplicate: 􀂃 matematici financiare 􀂃 statistici descriptive (serii statistice cu una sau mai multe variabile; indici) 􀂃 probabilități, sondaje și eșantionări. 1) Teme valabile și pentru contabili autorizați cu studii medii.
steluta



#14 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 05 February 2006 - 06:38 PM

se multumeste pentru tematica , eu nu am observat-o pe site la CECCAR



#15 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 06 February 2006 - 11:22 AM

La Bacau nu au sosit regulamentele, nu se stie locatia unde se sustin examenele.Se stie doar ca examenul se da pe 11 si 12 martie si cine ia la scris minim 7 (pt stud.sup) intra si la oral.Prezenta la un curs de deontologie care costa 2 mil si plata a 4,5mil pt prezenta la examen.
Cam atat.
In alti ani in ce luna s-a sustinut acest examenul?
De ce oare se organizeaza totul asa in prima sa ne pice sau sa ajute (dar habar nu am cum poate ajuta)?



#16 gavrosche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:SB

Postat 08 February 2006 - 03:49 PM

Oare chiar nu stie nimeni cam ce se cere la examenul de iesire din stagiu?
Pt cei care dau examen in martie, din ce invatati?



#17 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 08 February 2006 - 04:32 PM

pe site-ul CECCAR-ului este data tematica pentru examen.....si eu dau examen acum in martie



#18 ioana panescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:brasov

Postat 09 February 2006 - 09:14 PM

Si eu dau examenul in martie. Cei de la Brasov se pare ca au fost mai ....
Ne-au trimis acasa instiintari cu ce ne trebuie, adica: sa mergem la niste cursuri care costa 500 RON, sa platim taxa examen (125 euro), sa avem rapoartele de stagiatura predate si inca 6 "lucrari practice cuprinzand exercitii, studii de caz si teste de doctrina si deontologie", plus inca cateva acte personale+cazier.
Stie cineva cu ce se mananca ghilimelele de mai sus? As ramane recunoscatoare celui/celei care stie si este dispus sa impartaseasca amanunte/eventuale exemple pe forum sau e-mail: ioanamonicap@yahoo.com



#19 gabistoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 10 February 2006 - 12:30 PM

Salut
Poate sa-mi spuna si mie cineva pentru cine este acest examen de aptitudini, pentru stagiarii admisi in 2004 sau pentru examenul de acces la profesia de expert contabil in 2004



#20 gabistoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 10 February 2006 - 12:31 PM

Salut
Poate sa-mi spuna si mie cineva pentru cine este acest examen de aptitudini, pentru stagiarii admisi in 2004 sau pentru examenul de acces la profesia de expert contabil in 2006






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL