Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare contract cesiune de creante - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare contract cesiune de creante

5 replies to this topic

#1 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2006 - 07:19 PM

Am preluat o societate care are in derulare un contract de cesiune de creanta. Aceasta societate(Z) este in postura de cesionar.
Pe scurt, situatia sta in felul urmator:
- X a prestat pentru Y, Y urmand sa achite c/v prestatiilor
- X nu are rabdare sa astepte incasarea creantei de la Y (care e prost platitor), prin urmare cesioneaza creanta lui Z care urmeaza sa plateasca si sa primeasca in schimb o suma de bani(pret al cesiuni). Ulterior Z urmand sa-si recupereze banii de la Y.

In contabilitatea lui Z lucrurile stau cam asa:
461Y = 462X

462X = 5121
5121 = 461Y

Daca in contabilitatea lui Z acest contract este inregistrat astfel in contabilitatea lui X ar tb.sa gasim:
411Y = 704+4427 vanzarea serviciilor

461Z = 411Y inregistrarea cesiunii
5121 =461Z

iar in cea a lui Y
628+4426= 401X primirea serviciilor

401X = 462Z inregistrarea cesiunii pe baza notificarii
462Z=5121

Intrebarea mea este legata de modul de inregistrare. Ati mai intalnit acest gen de inregistrari? Va rog sa ma ajutati daca aveti o alta varianta de inregistrare a unui contract de cesiune. Ma intereseaza din punctul de vedere al tuturor celor 3 implicati - cedentul, cesionarul si debitorul cedat.
Va multumesc.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#2 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 12:38 AM

Iar nu "stie" nimeni?? Credeti-ma am dat "CAUTARE" am citit TOT dar nu am gasit nimic care sa-mi raspunda la intrebare. De ce nu-mi raspunde nimeni? Unde gresesc?

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#3 andreicat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:finante-contabilitate

Postat 31 January 2006 - 08:51 AM

prima data cesiunea tb sa fie facuta in forma autentica
si ca si forma contabila inseamna , in caz ca datorezi bani cuiva-x si cesiunea este pt un y, inseamna ca vei scadea datoria lui x si vei datora lui y, indiferent cand vei face plata......asta este practica cu cesiunea de creante.............
Initiatorul cesiunii iti v-a trimite citatie prin care te avertizeaza printr-un proces verbal incheiat intre toate partile care participa la cesiune ca incepand cu data de.....nu vei mai datora bani firmei x ci lui y.

ca si inregistrari contabile
401x-462z cu suma prevazuta in ctr ce cesiune , unde se face precizarea si facturilor si valorilor cesionate
teo



#4 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 10:49 PM

Iti multumesc pentru raspunsuri dar intrebarea mea facea strict referire la inregistrarile contabile din punctul de vedere al celor 3 . Partea juridica o cunosc destul de bine, aici as putea sa te contrazic un pic in ceea ce priveste autentificarea. Eu stiu ca un astfel de contract nu necesita autentificare iar ceea ce trimite cedentul -> debitorului cedat se numeste notificare prin care intr-adevar il instiinteaza pe debitorul cedat ca obligatiile lui incepand cu acea data vor fi catre cesionar.
Multumesc inca o data si...
... mai astept si alte pareri...
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#5 andreicat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:finante-contabilitate

Postat 01 February 2006 - 08:24 AM

dar notificarea este in forma autentica prin judecator.........doar asa mi le-a considerat controlul.......si acceiasi forma autentica practica marii mahari din Rom.
Nu inteleg, tu vrei sa stii toate inregistrarile , la toate cele 3 parti implicate? sau ai un caz la firma ta si nu stii sa-l rezolvi???
teo



#6 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2006 - 11:33 PM

Foarte interesant. Si eu am avut control si a trebuit sa fac sapaturi, si am dat de doua astfel de contracte(f vechi si inchise de mult)) si culmea nici eu nu am avut probleme, desi nu erau autentificate. Interesant de stiu care e forma legala a unui contract de cesiune de creanta (inclusiv a notificarii).
Da, ma interesa o parere privitoare la inregistrarile contabile pe care le genereaza un astfel de contract din punctul de vedere al celor 3, asa cum am scris si mai sus. De fapt vroiam sa mi se confirme/infirme inreg.contabile de mai sus. Sa-i spunem studiu de caz pentru viitor
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL