Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxa as mijl de transport - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


taxa as mijl de transport

7 replies to this topic

#1 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2006 - 10:08 AM

In cazul unui autoturism luat in leasing financiar, cine plateste taxa asupra mijl. de transport?
Din Codul Fiscal:
Art. 261. - (1) Orice persoana care are in proprietate un mijloc de transport care trebuie inmatriculat in Romania datoreaza o taxa anuala pentru mijlocul de transport, cu exceptia cazurilor in care in prezentul capitol se prevede altfel.
(2) Taxa prevazuta la alin. (1), denumita in continuare taxa asupra mijloacelor de transport, se plateste la bugetul local al unitatii administrativ-teritoriale unde persoana isi are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, dupa caz.
(3) In cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, taxa asupra mijlocului de transport se datoreaza de locator.



#2 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 30 January 2006 - 10:27 AM

:lol: Pai nu ti-ai raspuns singurica? Daca tu ai luat in leasing mijl de transport, esti LOCATAR, proprietarul este LOCATOR, deci el plateste!

Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#3 vio_alex

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2006 - 09:39 AM

Dar daca firma de leasing imi factureaza in ian.2006 impozit auto achitat de ei aferent lui 2005, cum sa inregistrez in aceasta situatie? (Contractul de leasing se incheie in ian.2006) Este corect sa il consider impozit catre stat si sa folosesc 446 si 635, mai ales ca este aferent lui 2005 si partenerul este firma de leasing?!
Multumesc mult pt orice sugestie!! :oops:



#4 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 01 February 2006 - 10:10 AM

...dak e aferent 2005, ar trebui inregistrat la dec 2005 un 635=408fz tau de leasing, urmand ca in ian sa stornezi 408 si inregistrezi pe 404 , ca sa prinzi cheltuiala la locul ei (2005).Daca si in contract e prevazut ca taxa sa fie platita de locator si apoi refacturata, in final tot tu, ca si locatar o suporti. Parerea mea... :lol:
Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#5 vio_alex

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2006 - 10:29 AM

uffff...decembrie este inchis unfortunately...si nu stiu daca nu este putin neortodox sa pun in corespondenta 635 cu alta grupa decat 446/447, si cred ca ar trebui oricum sa ii asociez 401, nu 404, nu?!
Mercic... :cry:



#6 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 01 February 2006 - 10:40 AM

Nu are nici o importanta ca ti-au facturat in luna ianuarie 2006 impozitele platite de locator la primarie aferente anului 2005. Faci in ianuarie 635=401 sau 628=401 cum ti se pare mai corect si cu asta ai incheiat povestea. Nu o sa se lege nimeni de asta pentru ca sunt cheltuieli deductibile oricum. :D
ADITA



#7 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 01 February 2006 - 10:41 AM

...neortodox nu ash zice, 635 e o taxa pe care fz tau ti-o factureaza...Ai inchis decembrie? ai depus bilant? dak nu, ar mai fi o posibilitate. banuiesc ca suma nu e semnificativa, dar se pune problema principiului independentei exercitiului, si oricum tu cam erai obligat(a) sa analizezi facturile de ianuarie si sa-ti creezi 408 pt fiecare chelt fact in ianuarie dar care este aferenta decembrie sau 2005 in general. cum banuiesc ca ai facut cu telefoane, utilitati, etc...keep in touch!!! :wink:
Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 February 2006 - 10:55 PM

Daca obligatia de plata a taxei auto e a firmei de leasing (ca ea e proprietar = locator), atunci refacturarea ei catre locatari:
1. nu este cheltuiala deductibila la locatar, pt. ca acesta nu are obligatia de a plati aceasta taxa (si nu se inreg. in 635/446) deci nu este cheltuiala aferenta veniturilor, ci este o cheltuiala bagata pe gat de firma de leasing propriilor clienti. Adica 628 = 401.
2. Firma de leasing ar trebui sa refactureze respectiva taxa cu TVA, deoarece nu intra in obiectul sau de activitate scutit de TVA (op.financiare = SFD = dobanda), ci, ca si multiplele taxe de management, de administrare contract, etc., intra in randul op.taxabile dpdv al TVA. Refacturarea taxei auto nu este nici plata in contul clientului pt.ca clientul nu are obligatia sa o plateasca. Este un venit al firmei de leasing obtinut din naivitatea sau neatentia clientilor sai. Nimic nu o impiedica pe firma de leasing sa majoreze dobanda astfel incat sa-si acopere si acest cost.

S-a discutat la cursul de la Brasov.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL