Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributie privind publicitatea tv - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributie privind publicitatea tv

20 replies to this topic

#1 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2006 - 11:03 AM

Conform OG 39/14.07.2005,

"Art 13 (1) e) colectarea unei contribuții de 3% din contravaloarea minutelor de publicitate contractate de posturile de televiziune publice și private, care se adaugă la acest preț și care se încasează de la agentul de publicitate, sau de firma intermediară cumpărătoare a minutelor de publicitate; acestea sunt obligate să transmită Centrului Național al Cinematografiei lista cu contractele încheiate, cuprinzând valoarea acestora și denumirea agenților vânzători; obligația de plată revine agenției de publicitate sau firmei intermediare cumpărătoare a minutelor de publicitate, după caz;

Art. 14. - Operatorii economici sunt obligați să declare și să vireze Centrului Național al Cinematografiei sumele prevăzute la art. 13 alin. (1) lit. d)-j), până la data de 25 a lunii curente, pentru luna anterioară, precum și să depună lista contractelor încheiate, prevăzute la art. 13 alin. (1) lit. d)-j), cu menționarea valorii acestora. "


trebuie constituit declarat si platit o contributie de 3% in cazul spoturilor publicitare difuzate pe TV.

In afara de lista pt CNC se mai depune altceva?
Exista un formular anume pt aceasta lista?

Multumesc.



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2006 - 02:44 PM

andreea, eu nu am depus decat declaratia lunara, nimeni nu mi-a cerut contractele!




#3 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 10:24 AM

e un formular pt declaratia lunara? :shock:

mi-au explicat ca este obligatoriu copie dupa contract :?



#4 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 11:33 AM

Se depune o declaratie lunara tipizata. Taxa se constituie si se declara doar de prima societate care cumpara de la Televiziune. Celelalte din lant nu declara nimic. Taxa intra in costul minutului de publicitate. Pot sa te ajut eu cu un model de declaratie daca nu ai facut rost intre timp. Este adevarat ca la legea scrie ca trebuie duse si contractele de publicitate dar cei de la Consiliul National al Cinematografiei sunt mult mai intelegatori decat orice Institutie a statului. Chiar pot sa-ti recomand o doamna foarte draguta.
Oricum aceasta taxa exista cel putin din 2002 de cand a aparut Legea 630 a Cinematografiei.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2006 - 11:39 AM

d-na Carmen Potcoava, foarte draguta, dansa ia declaratiile! tel 310.23.68

pun un formular de declaratie la modele!

:wink:



#6 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 11:41 AM

Si sefa doamnei Carmen e foarte draguta- dna Gurau.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 11:43 AM

aha!
pai eu cumpar de la firma care intermediaza toate spatiile publicitare pt o anumita televiziune.
si mi-au explicat ca eu sunt cea care trebuie sa depuna nu ei :(
oricum am depasit termenul si o sa trebuiasca sa ma duc cu sarut-mana :(



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2006 - 11:45 AM

vezi ca nu-i nici-o problema! dar eu stiu la fel ca beatrice, adica eu am luat minutele de la o televiziune pt un client de-al meu, eu declar eu platesc (da' ii facturez :wink: )



#9 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 12:10 PM

asta e..facem si asta..trebuie sa declara si plata si intrebare privind forumularul..completez la II subpunctele 1 si 2, da?

ce sa-i mai facturez daca cei care au semnat contractul n-au prevazut asta? :(



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2006 - 12:16 PM

ia suna tu la d-na potcoava si intreaba daca noi stim bine, ca daca noi stim bine, nu declari si nu platesti nimic, tu nu ai cumparat minute de la televiziune ci de la un intermediar, sa se spele el pe cap!

stai ca acum am vazut! tu esti beneficiarul final (pana la urma asta plateste) sau tot un intermediar?



#11 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 01:06 PM

eu sunt al doilea intermediar :)
beneficiarul final este clientul meu..

ideea este ca firma de la care am cumparat minutele a spus clar ca trebuie sa ma spal pe cap cu asta :evil:



#12 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 01:23 PM

Am facut analiza multa pe taxa asta, firma la care lucrez in prezent nu o pana sa vin eu in firma nu o declarase niciodata (si era vorba de cativa ani de reconstituit). In lege scrie ca trebuie sa o plateasca primul de la statie(televiziune adica). In practica insa exista multe situatii astfel incat nu se respecta legea. Se poate prevedea in contractul de publicitate cine isi asuma constituirea si declararea taxei. CNC-ul accepta verbal acest lucru - dar pe marginea legii cum s-ar spune. La o adica la un supra control de la Curtea de Conturi (cum se intampla chiar zilele astea) se pot spala pe maini, ca totul e verbal - hartie in scris nu vei primi de la ei!

Si punctual pentru Andreea: firma de la care ai publicitatea trebuie sa si-o declare ea daca a cumparat direct de la televiziune. Vezi ce scrie in contract si daca este prevazut cine este obligat cu constituirea si declararea ei. Daca nu se prevede, da-le cu legea-n cap! :D

Gandeste-te cat de umflata ajunge taxa asta daca o declara ultimul din lant! Practic ajungi sa platesti 3% si la adaosul fiecaruia.... Si uite asa statul castiga!!
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#13 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 02:37 PM

n-am ce face..in contract nue e specificat nimic..de altfel taxa o sa fie suportata de noi pt ca nici noi n-am prevazut-o in contract cu clientul..

stii cum e..unde nu-i cap,vai de picioare :D



#14 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 03:17 PM

Tot pentru Andreea:
Este o singura firma care poate fi asimilata unei televiziuni dpdv al legii CNC ! Anul 2005 a fost Arbomedia care avea un contract de asociere in participatiune cu SRTV (care nu vinde nimanui direct spatiu). Din anul 2006, licitatia a fost castigata de Splendid Media. Probabil ca si ei sunt in aceeasi situatie. Daca ai cumparat de la alta firma, s-ar putea sa te abureasca. Nici nu sunt obligati sa specifice in contract, sunt doar obligati sa plateasca si sa constituie prin lege. Obligati erau sa specifice daca trebuie sa platesti tu. Eu zic ca puteti sa va prevalati cumva. In ceea ce priveste contractul cu clientul, aici v-ati fript. Insa daca rezolvi problema cu furnizorul (care nici el nu ti-a specificat aceasta taxa in contract) eu zic ca v-ati scos. Merita incercat!
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#15 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 03:49 PM

mersi beatrice pt sfat :)

insa zarurile au fost aruncate si s-a stabilit foarte clar ca o sa platim noi, decizie stabilita la nivel mai inalt :wink:

o sa completez declaratia si o sa rog un coleg sa o depuna.

va multumesc mult mult pt tot :)



#16 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 06 February 2006 - 12:43 PM

lamuriti-ma si pe mine
daca eu cumpar publicitate de la TV nu ei trebuie sa-mi factureze taxa , sa o conbstituie si sa o plateasca?



#17 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2006 - 01:15 PM

Exact. Daca o cumperi DIRECT de la televiziune, obligatia constituirii si virarii iti revine tie.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#18 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 06 February 2006 - 01:23 PM

dac in lege spune ca intra in costul minutelor de publicitate si tv imi factureaza taxa cum o mai constitui si eu din nou? nu are sens



#19 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2006 - 01:27 PM

Televiziunile nu si-o constituie! Tu in ce situatie te afli, esti client direct (cel care iese pe sticla) sau cumperi si dai mai departe?
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#20 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 06 February 2006 - 01:32 PM

eu sunt cel care apare pe sticla si tv imi factureaza si taxa asta si eu o platesc la tv. deci normal tv are oblig sa o constituie si sa o vireze mai departe






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL