Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
repartizare profit 2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


repartizare profit 2004

30 replies to this topic

#21 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 30 January 2006 - 08:06 PM

Buna ziua :) . Am citit pana acum raspunsurile referitoare la dividende si in mare masura m-au lamurit referitor la inregistrarea lor. Dar sunt nelamurita cu cele aferente anului 2004 pe care le-am lasat in 117 ( rezerve). Este corect sa le mai las si anul acesta si sa le adaug si pe cele din 2005? Mentionez ca nu am platit impozit si am auzit ceva de genul ca ar trebui platit impozit sau marit capitalul social....daca ati putea sa-mi dati si o baza legala v-as ramane recunoscatoare. O seara buna :)



#22 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2006 - 09:41 PM

Sfatul meu: decat sa platesti 16% repartizandu-le in 2005 mai bine faci repartizarea in decembrie 2004 si platesti 10% plus majorari. Bineinteles ca treb depusa si o decl rectificativa la decl 100.
Pentru majorare de capital, astepti exclusiv decizia asociatului. In functie de ce doreste sa faca cu capitalurile proprii ...

HoratiuHagiudotro



#23 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 31 January 2006 - 03:35 PM

Sa inteleg ca impozitul pt dividendele din 2004 este 10 % plus majorari iat pt cele din 2005 este de 16 %?. Asociatul unic nu vrea sa ia dividende nici 2004 nici 2005... deci nu trebuie nici sa le declar, nici sa le platesc. Corect? Multumesc pt raspuns si sper ca am raspuns unde trebuie...nu sunt sigura... :)



#24 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 31 January 2006 - 03:36 PM

da...am raspuns bine...o zi buna tuturor....



#25 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 03 February 2006 - 10:34 AM

cornelia_cristea a spus:

Am o intrebare

1. in 2003 soc a fost microintreprindere si a avut pierdere
2. in 2004 a devenit platitoare de impozit pe profit si a rezultat profit...
 
Cum reglementez aceasta situatie?
Parerea celor de la Adm Financiara ne-au comunicat ca nu putem acoperi pierderea pe 2003 din profitul pe 2004... deoarece in 2003 eram microintreprindere si acum suntem platitoare de impozit pe profit

Ce parere aveti?
Mie mi se pare absurd asta...

astfel mi-au raspuns si cei de la AF sector 1 era posibil doar daca firma era initial platitoare de impozit pe profit devenea apoi micro-imp pe venit si dupa care revenea iar ca platitoare de impozit pe profit
Ceea ce mi-au spus este si faptul ca daca initial firma a fost micro cu impozit pe venit nemaiindeplinind conditiile a devenit platitoare de imp pe profit, ea nu va mai putea reveni indiferent de conditii la micro impozit pe venit.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2006 - 11:21 AM

elenmiru, nu despre asta era vb (daca mai poate sau nu sa fie micro platitoare de imp. pe venit), ci daca se poate acoperi pierderea din 2003 cu profitul din 2004, avand in vedere ca se aplica 2 sisteme de impozitare diferite !!!

sa inteleg ca tu ai primit raspuns ca, in aceste conditii, nu se poate acoperi pierderea din 2003 cu profitul din 2004 ?



#27 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2006 - 12:44 PM

Si sa zicem mersi ca nu ni se serveste replica: exercitiile financiare sunt independente si daca ai pierdere intr-un an sa fii sanatos si sa le acoperi din rezerve sau sa vii cu bani de acasa nu sa le acoperi din profitul brut al anului urmator. :lol:



#28 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 03 February 2006 - 08:38 PM

fboji, te rog nu le mai da idei :D

O seara placuta!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#29 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2006 - 11:13 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

elenmiru, nu despre asta era vb (daca mai poate sau nu sa fie micro platitoare de imp. pe venit), ci daca se poate acoperi pierderea din 2003 cu profitul din 2004, avand in vedere ca se aplica 2 sisteme de impozitare diferite !!!

sa inteleg ca tu ai primit raspuns ca, in aceste conditii, nu se poate acoperi pierderea din 2003 cu profitul din 2004 ?

Cred ca pierderea contabila se acopera in anul urmator din profit ( daca nu ti-ai creat rezerve pentru ea din anii anteriori) dar problema e ca nu din profitul brut ci din cel deja impozitat.



#30 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 06 February 2006 - 12:52 PM

Buna!

Am o problema.
In decembrie 2004 am avut profit si o parte am facut 129=457
In tot decursul anului 2005 asociatul nu si-a ridicat dividendele. Acum, eu as prefera sa corectez inregistrarea din decembrie 2004. Este voie, e corect? Daca nu pot corecta repartizarea profitului din 2004 ce fac cu impozitul pe dividende? Cat calculez? 10% sau 16%? Calculez cu 10% si depun rectificativa la declaratia 100 din decembrie?

Multumesc mult de ajutor!
Andrea



#31 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 06 February 2006 - 10:01 PM

Eu as anula hot AGA in care se spune cat din pf se repartiz pe dividende si as face o alta (antedatat evident) prin care mi0as repartiza cat imi convine.Asa incat restul ramane e pf nerepartizat (pb e ca am auzit si pareri ca nu poate ramane asa oricat )si nu ma mai doare capul de imp pe divid.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL