Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
centrala termica-imobilizare corporala sau modern. cladire? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


centrala termica-imobilizare corporala sau modern. cladire?

8 replies to this topic

#1 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 31 January 2006 - 11:24 AM

Am o dilema si poate m-a ajuta cineva :?: Am achizitionat un jaf de cladire, ptr sediul societatii, la care am inceput lucrari de consolidare si modernizare.Am ajuns la instalatia de incalzire, centrale termice , calorifere si ma tot gandesc cum e mai bine?!
varianta1. Sa adun toate chelt cu sistemul de incalzire(centrale, calorifere, proiect, servicii montaj, etc) alaturi de celelalte cheltuieli cu imobilizarea corporala in curs si sa maresc la final valoarea cladirii;
varianta 2: Sa consider sistemul de incalzire cu toate chelt legate de el ca o imobilizare singulara si sa fie recunoscuta la amortizare ca atare.
Am dubii ptr ca una e sa amortizezi o cladire(50 ani) si alta e o centrala termica cu accesoriile aferente! Voi ce ziceti?



#2 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 31 January 2006 - 11:28 AM

Mai degraba centrala termica individual. Nu stiu, conductele, tevile aferente, nu se inregistreaza in valoarea cladirii? :roll:

Sanda



#3 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 31 January 2006 - 11:57 AM

tevile cred ca o sa le includ la chelt cu imobiliz in curs, eu ma gandeam la centrale, calorifere, manopera, proiect...



#4 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 31 January 2006 - 12:20 PM

Cred ca o amortizezi ca o imobilizare corporala separata, pentru ca o poti demonta si folosi in alta parte, cred ca nu poate fi modernizare a cladirii.



#5 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 31 January 2006 - 01:05 PM

cu calorifere cu tot, da? eu asa ma gandesc :?



#6 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 31 January 2006 - 01:14 PM

Caloriferele le vei putea inlocui pe parcurs. Cred ca ar fi mai bine separat caloriferele si separat centrala.
Sanda



#7 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 31 January 2006 - 01:31 PM

caloriferele ca ob inventar sau ca alte materiale auxiliare?



#8 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 31 January 2006 - 01:45 PM

Sincer habar n-am care e pretul la un calorifer, dar banuiesc ca nu e mai mult de 1500 RON, n-are cum. Eu zic obiecte de inventar fiecare in parte pt ca functioneaza individual (nu ai nevoie de 5 calorifere ca sa-l faci pe unul din ele sa-ti functioneze) si au totusi o valoare semnificativa. Materiale auxiliare nu le pune pt ca un calorifer iti ramane in gestiune mult timp, nu se consuma odata cu terminarea procesului de renovare, si are totusi o valoare maricica.
Sanda



#9 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 31 January 2006 - 02:15 PM

multumesc mult! o sa ma mai gandesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL