Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitarea vanzarii de imobil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitarea vanzarii de imobil

1 reply to this topic

#1 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 31 January 2006 - 11:24 AM

Buna! Daca ma puteti ajuta cu un sfat ... Stiu ca la schimbarea de proprietar la pers fizice se percepe un impozit de 10%daca are imobilul in proprietate de mai putin de 3ani.Daca o societate vinde un imobil? cum se impoziteaza?? nu stiu ce s-a mai schimbat ...in codul fiscal (prima editie)se spune ca se impoziteaza cu 10% diferenta dintre venitul cu vanzarea si cheltuiala neamortizata ??? in modificarile la codul fiscal se specifica ceva? Multumesc anticipat.



#2 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 31 January 2006 - 04:28 PM

Constanta a spus:

Buna! Daca ma puteti ajuta cu un sfat ... Stiu ca la schimbarea de proprietar la pers fizice se percepe un impozit de 10%daca are imobilul in proprietate de mai putin de 3ani.Daca o societate vinde un imobil? cum se impoziteaza?? nu stiu ce s-a mai schimbat ...in codul fiscal (prima editie)se spune ca se impoziteaza cu 10% diferenta dintre venitul cu vanzarea si cheltuiala neamortizata ??? in modificarile la codul fiscal se specifica ceva? Multumesc anticipat.
Cf Legii 163/01.06.2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta nr. 138/2004 pt modif si completarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal, Art.I pct.1 :" Art.17: Cotele de impozitare
Cota de impozit care se aplica asupra profitului impozabil este de 16%, cu exceptiile prevazute la art.38" . Inainte era si art.33 la exceptii, cel privind vanzarea cesionarea propr imobiliare si titluri de participare , potrivit caruia era 10% la castigul din vz (venit din vz - ch cu partea neamortizata), DACA se respectau conditiile de la alin 8).Acum, daca s-a abrogat exceptia, inseamna ca intra in categ de impozitare cu 16%.

Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL