Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
VIRAMENT PRIN CASA DE MARCAT??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


VIRAMENT PRIN CASA DE MARCAT???

14 replies to this topic

#1 doru_c2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 01 February 2006 - 11:15 AM

Am si eu o nelamurire. La o cantina am un contract cu o firma care plateste pentru masa angajatilor la un interval de o saptamana, pentru care motiv mi se pare corect sa intocmesc factura la sfarsitul saptamanii. Este corect sa evidentiez zi de zi in casa de marcat ceea ce s-a vandut catre aceasta firma prin bon fiscal achitat prin virament iar ulterior cand emit factura sa emit bon fiscal achitat cu numerar? In registrul de casa eu as inregistra din raportul z zilnic numai ceea ce este achitat cu numerar urmand ca abia la sfarsit de saptamana sa apara in raportul z si achitarea cu numerar a facturii.
Ce ziceti?



#2 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 01 February 2006 - 11:25 AM

Bonul fiscal=incasare efectiva in momentul emiterii facturii.Daca plateste prin virament nu ai ce bate pe casa de marcat, deci nici in registrul de casa.Banii se incaseaza prin banca cu ordin de plata si se trece prin contul 5121.Daca incasezi la sfarsit de saptamana in numerar atunci emiti factura si poti bate pe casa de marcat suma incasata. :!:




#3 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 01 February 2006 - 11:30 AM

Pai daca incasezi banii odata prin banca, cum poti sa ii bati si prin casa la sfarsit de saptamana. :shock: Si de ce? Dublezi incasarea! Daca banii nu ti-au trecut deloc prin casa, de ce vrei sa ii bati in casa de marcat!? :shock: Daca iti plateste prin banca fa o incasare in avans, si la sfarsit de saptamana deconteaza avansul incasat cu factura pe care o emiti.
Sanda



#4 doru_c2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 01 February 2006 - 02:51 PM

Oameni buni, garda spune ca trebuie evidentiate toate realizarile in casa de marcat indiferent daca sunt cu numerar sau nu. Dupa ei, ar trebui sa bat in casa de marcat ceea ce se mananca in fiecare zi, scot bonul fiscal, iar pe finalul bonului sa scrie achitat prin virament. In registrul de casa ma inregistrez numai cu totalul numerarului din raportul z nu si cu viramentele. Dar eu nu inteleg ce trebuie facut la final cand se emite factura care se incaseaza cu numerar.



#5 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 01 February 2006 - 03:02 PM

:shock: :smt067 ] :smt071
Nu se poate, undeva e o greseala. Nu e logic ](*,)
P.S. :smt117
Sanda



#6 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 01 February 2006 - 04:53 PM

Cine a putut spune o asemenea aberatie? :smt021
dar sa o luam metodic.Firma x are cantina.Firma y are oamenii care mananca la cantina firmei x.Firma x emite saptamanal factura pentru prestarea de seviciu iar y o plateste prin banca. Deci numerar nu se incaseaza ,prin casa de marcat nu se bate nici o suma pentru firma y.
411=% 704, 4427 si 5121=411 daca bati si pe casa de marcat vei avea 5311=% 704 4427 deci rezulta realizare dubla de venituri si minus in casa pentru ca numerarul nu-l ai.



#7 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 01 February 2006 - 05:15 PM

[quote="valeria"]Cine a putut spune o asemenea aberatie? :smt021/[quote]
Garda :smt044
Sanda



#8 nico76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 01 February 2006 - 08:05 PM

am o situatie asemanatoare. Da pe bonul fiscal imi apare si incasarile pe care urmeaza sa le fac cu virament, dar la o pozitie bine definita - un anume cod pentru ceea ce se plateste cu virament. Pe bonul fiscal imi apare suma totala din care virament atata, pe care il evidentiez in programul de vanzari marfa, dar neincasat de la clientul 411 vir cu numar de bon fiscal. in momentul in care il incasez prin banca am 5121 = 411 vir, deoarece in vanzari este trecut cu neachitat. Deci se poate.



#9 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 01 February 2006 - 09:22 PM

am mai invatat ceva.Multumesc Nico76.



#10 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 01 February 2006 - 09:49 PM

mi se pare aberant. venitul este consemnat in factura.plata este ceva de procedura.daca garda pt asta a amendat eu l-as da in judecata



#11 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 01 February 2006 - 10:14 PM

Nu este aberanta aceasta procedura,doar ca ar trebui evidentiat intr-un alt cont la fel ca la bonurile de masa.Pe Z apare total incasare din care: in numerar, card si cum spune Nico76 viramente.In registrul de casa inregistreaza doar partea de numerar.Eu as folosi 581= 411 si in momentul incasarii 5121=581.Asta e o solutie ce mi-a venit cel mai repede in minte acum, dar daca are altcineva o parere mai buna sa ne-o spuna.



#12 doru_c2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 02 February 2006 - 09:17 AM

Eu nu am incasare prin banca!!! Cand am spus virament am precizat ca se va incasa ulterior dar tot cu numerar la o saptamana!



#13 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 02 February 2006 - 10:26 AM

Cand ai spus VIRAMENT s-a subinteles ca incasarea se face prin banca. Normal ar fi ca in momentul incasarii sumei sa emiti factura si sa bati pe casa iar bonul il atasezi la factura.



#14 doru_c2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 02 February 2006 - 10:56 AM

Da dar initial asa cum spune garda trebuie batut in casa la rubrica viramente ceea se va incasa peste o saptamana cu numerar. Dar peste o saptamana in momentul in care bat in casa din nou, de data asta bon fiscal achitat cu numerar, nu se dubleaza veniturile? Poate ar trebui stornat din casa bonul precedent care s-a batut pe virament si introdus apoi cel cu numerar.



#15 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 02 February 2006 - 11:52 AM

Nu stiu sa se faca pe casa stornari.
cum ti-am mai spus pe bon la sfarsitul zilei ar trebui sa-ti apara TOTAL din care:NUMERAR xxxx lei si VIRAMENTE xxxx lei.In registru inregistrezi NUMERAR 5311=% 704 si 4427 iar in conta faci 418=411 cu val.VIRAMENT.Cu factura emisa faci 411 = 704 si 4427 . Daca bati din nou pe casa valoarea facturii trebuie sa tii seama de ea si cu suma respectiva inregistrezi 5311=418.asta este parerea mea, poate altii vad aceasta situatie altfel.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL