Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
din nou fise fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


din nou fise fiscale

25 replies to this topic

#1 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 February 2006 - 04:24 PM

Buna!
Am urmatoarele nelemuriri legate de fisele fiscale:

1. Am un salariat angajat in luna mai, a demisionat in luna iulie si l-am reangajat in luna decembrie ---- ce anume completez la data angajarii / lichidarii ?

2. Cum se completeaza lunile in care salariatii au fost in concediu fara salar ? --- ca si cand nu ar fi fost angajati in lunile respective, adica venit = 0, deducere = 0 ?

Va multumesc.



#2 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 01 February 2006 - 04:48 PM

se depun fise fiscale pentru agenti economici?




#3 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 01 February 2006 - 10:58 PM

Da.La AFP -uri a aparut si programul! :D



#4 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 01 February 2006 - 11:20 PM

De ce nu mergi la AFP pt. program?Scapi de toate nelamuririle legate de fisele fiscale.



#5 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 02 February 2006 - 12:15 AM

Cristi_C a spus:

Buna!
1. Am un salariat angajat in luna mai, a demisionat in luna iulie si l-am reangajat in luna decembrie ---- ce anume completez la data angajarii / lichidarii ?

data angajarii xx 05 2005 / data lichidari (nimic)

mai = venitul
iunie = venitul
iulie = venitul
august =0
septembrie = 0
octombrie = 0
noiembrie = 0
decembrie = venitul

Citeaza

2. Cum se completeaza lunile in care salariatii au fost in concediu fara salar ? --- ca si cand nu ar fi fost angajati in lunile respective, adica venit = 0, deducere = 0 ?  

da 0 peste tot

parerea mea este acesta.

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#6 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 02 February 2006 - 12:20 AM

clara10 a spus:

se depun fise fiscale pentru agenti economici?

DA, si
Termenul de depunere a fiselor fiscale este pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv, a anului curent, pentru anul fiscal expirat.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#7 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 02 February 2006 - 12:41 AM

Multumesc!



#8 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 02 February 2006 - 01:08 AM

:wink:
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#9 simo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:bacau

Postat 05 February 2006 - 05:33 PM

Buna!
Va rog sa ma ajutati urgent cu un raspuns: TREC IN FISE FISCALE 1.CONCEDIUL PRENATAL?
2. CONCEDIUL POST- NATAL?
3. INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI?

VA MULTUMESC MULT
SIMONA



#10 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2006 - 12:24 PM

simo a spus:

Buna!
Va rog sa ma ajutati urgent cu un raspuns: TREC IN FISE FISCALE 1.CONCEDIUL PRENATAL?
2. CONCEDIUL POST- NATAL?
3. INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI?

VA MULTUMESC MULT
SIMONA
Daca este tot anul calendaristic (01.01-31.12.- ambele date inclusiv) in situatiile specificate nu se face FF. Cand situatia intervine in cursul anului, lucrezi cu data angajarii si data incetarii activitatii in functie de caz, avand in vedere ca, in general, un prenatal inceput continua cu crestere copil care dureaza peste 31.12 a anului sau se prezinta din crestere copil inceput anterior datei de 01.01.a anului.



#11 simo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:bacau

Postat 06 February 2006 - 02:40 PM

Multumesc, dar tot nu sunt lamurita, sa dau ex concret: s-a angajat pe data de 15.01.2005, a intrat in prenatal pe data de 01.11.2005 , a nascut pe data de 28.12.2005, deci se afla in concediu de lehuzie, pana la mijlocul lunii feb 2006. Intrebarea este daca tb sa trec un venit in lunile nov si dec 2005 in ff1.
Multumesc anticipat!
Mai am o intrebare : tot anul 2005 am avut in crestere copil o persoana ii fac sau nu ff1?
Multumesc!



#12 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2006 - 02:57 PM

conform codului muncii, contractul de munca se suspenda de drept odata cu intrarea in concediu de sarcina si lehuzie, pana la cererea angajatei de revenire din concediu. prin urmare, pentru lunile in care ai avut astfel de situatii nu treci nici un venit in fisa fiscala!



#13 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 10:18 AM

simo a spus:

Multumesc, dar tot nu sunt lamurita, sa dau ex concret: s-a angajat pe data de 15.01.2005, a intrat in prenatal pe data de 01.11.2005 , a nascut pe data de 28.12.2005, deci se afla in concediu de lehuzie, pana la mijlocul lunii feb 2006. Intrebarea este daca tb sa trec un venit in lunile nov si dec 2005 in ff1.
Multumesc anticipat!
Mai am o intrebare : tot anul 2005 am avut in crestere copil o persoana ii fac sau nu ff1?
Multumesc!
Se face FF pentru functia de baza astfel:
La pct. III Data angajarii: 15/01/2005; si Data incetarii raporturilor de munca: 30/10/2005;
Pe lunile nov. si dec. a beneficiat de indemniz pt. conc. prenatal si postnatal - NEIMPOZABIL- nu se trece nimic- nici deducerea.
Se trece persoana din intretinere iar deducerile suplimentare pt. nov. si dec se anuleaza automat. ( Asa cum s-a precizat in alt raspuns CIM-ul este suspendat.)



#14 alina 2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 February 2006 - 12:23 PM

Salut am si eu o intrebare referitoare la fisele fiscale pe 2005, nu se mai listeaza cate 3 exemplare pentru angajator, salariat si adm? ca asa era pana acum.oricum vad ca s-a modificat mult fata de anul trecut , nu mai apare regularizarea facuta? are o singura pag acum. multumesc , nu prea am mai facut de-astea si sunt putin paralela. De ex la un salariat care si-a incetat activ la 01.12.2005 si lucreaza din 2003, se trece doar data de incetare a activ nu?
Si la un sal minim de 3100000 in tabelul V se completeaza in col 1 deducerea de 2500000, iar in coloana 3 , 73000 si in coloana 4 11680 lei?
e ok? atat? si nu are pers in intretinere si nici deduceri suplimentare



#15 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 07 February 2006 - 03:08 PM

cum se completeaza fisele fiscale? in rol sau in ron?...programul este in rol, insa..e corect? atat timp cat , incepand din 01.07.2005 s-a trecut pe ron?



#16 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 07 February 2006 - 03:10 PM

da, se trece doar data incetarii contractului de munca ! si la 3 100 000 lei, fara deduceri suplimentare, asa se completeaza!



#17 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 07 February 2006 - 03:24 PM

AM GASIT... "Sumele inscrise in Fisa fiscala 1 se exprima in lei."



#18 militaru liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 07 February 2006 - 03:50 PM

Se depune la administratie discheta si borderoul fara listele salariatilor



#19 PICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Interests:economice

Postat 07 February 2006 - 03:55 PM

AM SI EU O INTRBARE : PENTRU PERSOANELE CARE AU FOST IN 2005 IN CONCEDIU MEDICAL CUM SE COMPLETEAZA FISELE FISCALE?



#20 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 07 February 2006 - 04:05 PM

eu stiu ca in program sunt si in rol si in ron perioadele, desigur, corespunzator legislatiei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL