Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contari: raport productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contari: raport productie

7 replies to this topic

#1 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 February 2006 - 12:12 PM

salut tuturor!
stiu ca ma puteti ajuta si pt acest motiv va scriu!!! :)
lucrez la o firma de constructii; la sfarsit de luna cei de la dep. tehnic imi aduc o situatie "raport productie luna..."in care sunt cuprinse urmatoarele :
(de exemplu)
preliminata 1023
coef AG. 0.7%
preliminata net 951.39
din care facturat clientului 500
imi puteti spune va rog care sunt contarile ce trebuie efectuate privind 332 si 711?
sunt putin derutata! :shock:
este prim oara cand ma ocup de acest raport! :cry:
va multumesc!



#2 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 08 August 2007 - 02:49 PM

Va rog sa ma ajute cineva: Firma are atelier inchiriat unde produce mobila, cumpara materie prima(pal, etc) si produce, dupa aceea vinde mobila pentru birouri,bucatarii etc.Cei doi asociati se ocupa de productie si tot, firma nu are angajati. Daca poate sa ma indrume cineva :Cum sa fac inregistrarile contabile de la cap la coada?Va rog din suflet !
Vad ca au facturi de primire a diferitelor materiale cu niruri,bonuri de consum iar la factrura emisa de ei catre beneficiar imi atasaza: Antecalculatie de pret unde scriu ei suma materialului pe care il folosesc ,cota aprov.+transport,manopera, cost complet, profit, pret productie tva, pret de vanzare, care corespunde cu suma din factura emisa. e suficient sa fac: 301+4426=401;601=301;4111=701+4427?




#3 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 09 August 2007 - 01:45 PM

Nimeni nimic?Va rog :lostit (13):



#4 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 09 August 2007 - 05:21 PM

Vezi postarealucis, la Aug 9 2007, 02:45 PM, a spus:

Nimeni nimic?Va rog :lostit (13):
Este vorba in cazul tau ,de productie,trebuie sa folosesti si conturile 345,711,ai si stoc probabil de produse finite la sf.lunii,eventual si productie in curs,toate trebuie evidentiate ca atare in contabilitate.Nu mai tin minte exact toata filiera inregistrarilor,imi amintesc doar:345=711 la obtinerea,receptia produsului finit, la pret de inregistrare(daca acesta nu e pretul de productie ci unul antecalculat,va trebui sa inregistrezi si diferentele de pret) , apoi 60*=30* consumuri, 4111=701/4111=4427 vanzarea, 711=345 descarcarea gestiunii produselor vandute,soldul 711 creditor sau debitor va exprima venitul sau cheltuiala cu productia stocata.. Cam cu atat pot acum sa te ajut.Poate imi mai aduc aminte cate ceva pe parcurs,ma mai interesez daca va fi cazul,daca nu te ajuta intretimp cineva care e in tema,eventual chiar lucreaza in productie.



#5 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 09 August 2007 - 07:16 PM

Multumesc mult Cristina!



#6 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 November 2007 - 04:16 PM

Ai mai aflat ceva legat de productie mobilier?
E vreun registru special pentru productie mobilier ( pal , lemn )?
In mod normal cred c-ar fi:
-factura materie prima:
% =401 119
301 100
4426 19
- Alte facturi;
-Dat in consum : 601 = 301 70 lei ( ex)
-Obtinere produs finit: 345 = 711 450 3 buc ( cost prestabilit - jumatate din pretul de vanzare )
-Vanzare produs finit : 4111 = % 714
701 600 2 buc
4427 114
-Descarcare gestiune: 711 = 345 300
-Diferenta pret la intrare: 348 = 711 -30 lei ( Diferenta intre intrare la pret cost si Rulaj debitor 345 ).
-Intrare pret cost : (ch. directe + ch.indirecte). Presupun ca este 420 lei
-Diferenta pret la iesire: 711 = 348 -20.01lei
K= Rd348/Rd345=-0.0667
Rc345*K = -20.01
-Verificare: Sf345*K=Sf348 Eventuala neconcordanta rezulta din K, unde ar trebui foarte multe zecimale pentru a iesi corelatia.
Va rog sa ma corectati daca am gresit.
oare unde o sa ajungem?



#7 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 04 December 2007 - 07:30 AM

Pentru Bibilica: Te rog sa ma ajuti cu explicatie mai detaliata la folosirea contului 348 la exemplul pe care l-ai dat .si verificarea corelatiei de care vorbeai .Merci.



#8 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 December 2007 - 07:22 AM

pentru a nu denatura veniturile trebuie sa fac 348 = 711, astfel incat costul produsului sa fie corect inregistrat in conta:
1. initial am presupus ca produsul ma costa 450 lei ( cost prestabilit - pentru a inregistra intrarea)
2. in urma calcului mi-a reiesit ca produsul ma costa 420 lei
3. 348 = 711 -30 lei
4.trebuie sa-mi reglez si diferenta de pret la vanzare, prin calculul coeficientului k = Rd348/ Rd 345. ( intrucat s-a facut descarcarea de gestiune a produsului la pret intrare, adica 300 lei ). Coeficientul k imi da posibilitatea de a descarca corect gestiunea, aplicand acest coeficient la iesire ( vanzarea produselor ) 711 = 348 -20.01 lei
5. Pentru a ma verifica se face corelatia Sf345*K = Sf 348

Sper ca am scris bine, eventual ne auzim mai incolo( poate " reusesc " sa cotizez si la camera consultantilor !!!)
oare unde o sa ajungem?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL