Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical calculat ? aduceti argumente sa ne lamuri ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Concediu medical calculat ? aduceti argumente sa ne lamuri !

34 replies to this topic

#21 irmihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:contabilitate, calculatoare

Postat 09 February 2006 - 06:32 PM

Mai frati contabili, eu nu pricep care e beleaua. Apai daca legea zice ca se platesc zilele lucratoare, inseamna ca ele se suporta, ca nu ai cum suporta ce nu platesti. Asa ca primele x zile LUCRATOARE se suporta de catre...



#22 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 09 February 2006 - 07:29 PM

Corect, irmihai ! Legea spune : "Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza..." Iar indemnizatia se acorda in functie de nr. de zile lucratoare cuprinse in perioada concediului medical.




#23 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 09 February 2006 - 07:36 PM

irmihai a spus:

Mai frati contabili, eu nu pricep care e beleaua. Apai daca legea zice ca se platesc zilele lucratoare, inseamna ca ele se suporta, ca nu ai cum suporta ce nu platesti. Asa ca primele x zile LUCRATOARE se suporta de catre...

ConDor a spus:

Corect, irmihai ! Legea spune : "Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza..." Iar indemnizatia se acorda in functie de nr. de zile lucratoare cuprinse in perioada concediului medical.

... foarte corect :D , dar spuneti care varianta: I sau II este cea corecta :?: si scrieti si argumente. :smt024
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#24 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 February 2006 - 07:40 AM

ConDor a spus:

Corect, irmihai ! Legea spune : "Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza..." Iar indemnizatia se acorda in functie de nr. de zile lucratoare cuprinse in perioada concediului medical.
Depinde din ce punct de vedere te uiti. Indemnizatia pentru incapacitate temp. de munca se suporta din zilele lucratoare corect , dar mai jos in ordonanta scrie scrie:
"a)pina la 20 angajati, din prima zi pina in a 7_a zi de incapacitatetemp. de munca:
b)intre 21-100..........",
ori zi de incapacitate de munca este si daca e zi lucratoare si daca e libera, ca doar esti bolnav.
Cum am scris mai sus raspunsul cu zilele calendaristice le-am aflat direct de ca CAS. Acum ca cm se platesc la CASS se poate si interpretarile sa se schimbe.
Eu calculez cm evident la zilele lucratoare dar baremul cine plateste unitatea sau asigurarile o stabilesc la zilele calendaristice.



#25 aurelian ungureanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:husi
  • Interests:007

Postat 10 February 2006 - 08:30 AM

problema zilelor de concediu medical pe care le plateste un agajator este foarte clara. daca se ia ca exemplu luna ianuarie 2006 la o societate care are sub 20 de angajati cu un concediu medical initial de boala obisnuita cod 01 pentru perioada 1-31 ianuarie rezulta :

luna ianuarie are 21 zile lucratoare si deci nu pot fi platite mai mult de 21 zile dupa cum urmeaza
- 7 zile de la angajator
- 14 zile din funass

ce este asa de greu ???????????
de ce se interpreteaza dupa cum vrea fiecare ? in acest caz legea este foarte clara !!!!!!!!!!!!!!!!!!!



#26 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 10 February 2006 - 08:35 AM

Interpretarea mea:
- se suporta imi pare a fi cuvantul cheie. Pana la 01.01.2005 am calculat CM-urile luand 7, 12 ca zile lucratoare. Explicatia era simpla: Atata timp cat si angajatorul plateste salariul angajatului si suporta zilele lucratoare intr-o luna fara CM(ca doar nu-i platesti sambetele si duminicile) de ce ar suporta CM-ul(el si asigurarile sociale, respectiv acum FNUASS) altfel.
- Prin ianuarie anul trecut, consultandu-ma cu mai multi colegi (ce lucreaza salarizarea la firme private sau unitati bugetare), unii dintre ei dispunand de programe oferite de firme de specialitate, majoritatea lucrau cu varianta primele 7,12,.. zile calendaristice.
La una din firmele unde fac salarizarea se nimereste ca din mai 2005 sa fiu nevoit sa fac acte pentru recuperare de CAS (50 angajati din care 8 ajunsesera in CIC). Ajungand aici am observat ca in lunile in care aveam concedii medicale(pe langa CIC) si mergeam cu actele la Casa de Pensii Arges mi le verifica la sange(ca de trebuiau ei sa dea bani inapoi). Atunci am vazut ca, pe langa niste interpretari(legate de fractiunile de luna din CM) de ](*,) , doamnele de acolo calculau cu aceasta varianta (7,12... zile lucratoare) si de atunci merg asa.
Acu' pana or aparea precizari de la cei de la sanatate privind problema asta merg tot asa.

Si ca tot suntem la CM-uri. Parca s-a mai discutat dar n-am vazut o parere/raspuns clar: Calculam tot asa cu fractiuni de luna din ultima zi dinainte de prima zi de CM? Normele la OUG158 dau niste exemple de calcul da' sunt toate pe luna completa, bineninteles!



#27 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 10 February 2006 - 08:50 AM

aurelian ungureanu a spus:

ce este asa de greu ???????????
de ce se interpreteaza  dupa cum vrea fiecare ? in acest caz legea este foarte clara !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Va rog sa va uitati la pagina 1 unde am dat doua variante si vedeti ca daca se calculeaza dupa: - zile lucratoare exista diferenta.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#28 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 10 February 2006 - 09:33 AM

ce este asa de greu ???????????
de ce se interpreteaza dupa cum vrea fiecare ? in acest caz legea este foarte clara !!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

"Sefule", lucrezi de mult in bransa? Ti se pare legea foarte clara. Vorbim de aceleasi acte normative? Daca privesti la exemplele date de cei care posteaza pe forum mai sus si vezi ca controlul ia luat cu zile lucratoare, mie mi-a calculat casa judeteana de pensii cu zile calendaristice si tot asa, iti dai seama ca nu e clara legea nici pentru cei care ar trebui sa o clarifice pentru noi, ce sa mai ne apucam noi sa o interpretam!



#29 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 10 February 2006 - 11:10 AM

Eu cred ca ,,primele 7 zile" sunt cele mentionate in certificatul medical eliberat;in primele 7 zile pot fi lucratoare 3,4,5 zile...depinde ce sarbatori cuprinde aceasta perioada.Acest principiu a fost aplicat dintotdeauna la calculul concediilor medicale.Cand legiuitorul spune ,,din prima si pana in a saptea zi...se refera la zilele incrise in certificatul medical,unde sunt tecute zilele calendaristice. O.Dinu
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#30 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 February 2006 - 11:12 AM

In revista "Gestiunea si contabilitatea firmei" nr.1 ian.2006 (editata de Tribuna economica) pag.19 scrie :
"Certificatul medical se elibereaza pentru un anumit numar de zile calendaristice. Astfel 7/12/17 reprezinta numarul de zile calendaristice, din care se platesc numai cele lucratoare."



#31 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 10 February 2006 - 11:30 AM

Tribuna Economica sau orice alta publicatie nu reprezinta o garantie pentru noi ci doar un punct de vedere. De altfel, publicatiile care mai acorda consultatii contabile sau chiar si informatiile ce le luam de pe acest forum sunt pareri, experiente ale noastre. Dar in final raspunderea si-o asuma contabilul pentru ceea ce interpreteaza, calculeaza, declara, plateste.
Problema e ca de la Casa de Pensii (mai nou de la cea de Sanatate) nu am primit niciodata un raspuns scris, clar si concis. Ar fi interesant daca vreunul din noi ar obtine de la ei un astfel de raspuns! :lol:



#32 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 10 February 2006 - 02:20 PM

[quote=Dinu George]
Depinde din ce punct de vedere te uiti. Indemnizatia pentru incapacitate temp. de munca se suporta din zilele lucratoare corect , dar mai jos in ordonanta scrie scrie:
"a)pina la 20 angajati, din prima zi pina in a 7_a zi de incapacitatetemp. de munca:
b)intre 21-100..........",
ori zi de incapacitate de munca este si daca e zi lucratoare si daca e libera, ca doar esti bolnav

1.Munca se presteaza doar in zilele ... lucratoare (de regula :D ), deci incapacitatea de munca se refera (logic) tot la zile lucratoare.
2.In afara acestui argument logic, in acest caz in care angajatorul suporta primele x zile din totalul de zile (lucratoare) pentru care se calculeaza indemnizatia, suporta practic mai mult decat in cazul in care s-ar tine cont de primele x zile calendaristice, ceea ce este in avantajul statului.Asa ca scapi si de griji (din punctul acesta de vedere) in cazul unui control.



#33 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 11 February 2006 - 05:24 PM

[quote="ConDor"][quote="Dinu George"]
Depinde din ce punct de vedere te uiti.
Logic punct de vedere. Sa va spun atunci cum a decurs controlul care a durat 2 saptamani. In primul rand la toate CM 'controloarea number 1' a luat toate statele pe ultimele 6 luni si a verificat prezenta celui in CM. Am avut un angajat care a fost angajat pe 03 si dupa 6 luni pe 01 a intrat in CM dupa care s-a lichidat si dus a fost. I-am platit CM. Dar in procesul verbal intocmit de "controloare" s-a specificat aceasta(ii lipseau 2 zile de cotizatie) si a trebuit sa dau banii calculati care erau in valoare de 975000. Asta n-ar fi nimic. Calculul de penal. si maj. de intarziere la CAS au mers in stil 'suveica' pentru ca aveam CM si din CAS nu numai de la angajator. Timp de un an am mers in Piata Amzei cu copii dupa decl la pensii si OP care demonstrau ca am platit la zi obligatiile lunare si cele calculate de control. Era pe atunci sef unul Stoicescu. Cu toate legile pe care i le pui la dispozitie in cazul CM controlul iti scoate din geanta un 'REGULAMENT DE ORDINE INTERIOARA" la care tu nu ai acces, ca atare nu-l cunosti si care intr-un final contrazice orice lege pe care ai invatat-o pe dinafara. Juristii m-au sfatuit sa tin cont intotdeauna cont de 'virgule' intr-o lege. Cu alte cuvinte 'analiza sintactico-morfologica' a frazei unde prima propozitie se leaga cu a saptea si a doua cu a cincea, etc. Platiti maxim la stat pentru a avea, eventual de recuperat nu de dat. Si sa va fereasca sfantul de controale ca un an nu mai dormiti linistiti. In legatura cu intrebarile la 'birouri' sau la "ghisee' sunt egale cu zero. Am patit-o la ITM. Am avut acordul scris de la juridic ITM prin care comisionul la camera sa-l platesc la sal de incadrare pentru ca daca salariatul obtine un bonus de 10 milioane inspectorul nu inregistreaza nicaieri treaba asta. Pentru ca m-am contrazis tare, tare cu insp. de la camera am castigat pe moment. Dupa trei luni am primit o recipisa la o soc prin care aveam restante la comision 2 mil lei. Mai multe argumente mai doriti? Sa stiti ca mai am pentru ca lucrez in acest 'domeniu minunat' de circa 35 de ani. Va salut si va doresc o zi buna.
PS Pentru incepatori- Aveti in vedere spusele lui Septimiu. Este cel mai bun.



#34 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 11 February 2006 - 05:50 PM

In concluzie calculati ZILE LUCRATOARE PENTRU ANGAJATOR (7,12 ETC) sa nu aveti probleme cu CONTROLUL care asa le calculeaza. Si ATENTIE mare la OUG 158 care limiteaza zilele de CM date de medicii de familie la 5 urgente de boala si la 14 pe luna boala obisnuita. Nu va hazardati sa platiti mai multe chiar daca pe CM sunt trecute mai multe caci controlul vine pe 5 ani in urma si daca mai esti la firma angajat si daca patronul nu vrea sa te ajute esti BUN DE PLATA.



#35 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 11 February 2006 - 08:14 PM

yulia, ai pus citeva puncte pe iiii.
E nasol ca noi ne supunem munca suta la suta (aproape) doar legilor fiscalitatii... Iar daca interpretam lucrurile in favoarea patronilor... la momentul adevarului nu stim daca ne ia cineva apararea sau nu!

Nu ne vine sa dam niciunuia nici un leu in plus la stat... si totusi suntem prevazatori...

A naibii profesie avem... vesnic intre ciocan si nicovala...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL