Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical calculat ? aduceti argumente sa ne lamuri ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu medical calculat ? aduceti argumente sa ne lamuri !

34 replies to this topic

#1 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 02 February 2006 - 12:42 PM

OUG 158/2005
Art. 10 (5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
Art. 12. - Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, în funcție de numărul de angajați avut la data ivirii incapacității temporare de muncă a asiguratului, astfel:
a) până la 20 de angajați, din prima zi până în a 7-a zi de incapacitate temporară de muncă;
:!: :idea: :!: !!! ACESTE 7 ZILE :?: :idea: :?:

NORME:
Art. 35 Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă potrivit art.12 din O.U.G. nr. 158/2005 de către angajator sau din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, pentru zilele lucrătoare din duratele exprimate în zile calendaristice de incapacitate temporară de muncă, socotite din prima zi de incapacitate.

In luna Ianuarie 2006 sunt 21 zile lucratoare salar 330.00 Indemnizatie 100%, 9 salariati:

Varianta I:- de la 03 01 2006 - 16 01 2006 salariatul a lucrat 10 zile; =157.00
- de la 17 01 2006 - 31 01 2006 Concediu medical calendaristic 15 zile, din care 11 zile lucratoare => 7 zile = 110.00 suporta unitatea si 4 zile FNUASS = 63.00

17,18,19,20,21,22,23,24,25 = 7 zile lucratoare = 110.00
26,27,28,29,30,31 = 4 zile lucratoare = 63.00

157 + 110 + 63 = 330

Varianta II:- de la 03 01 2006 - 16 01 2006 salariatul a lucrat 10 zile; = 157.00
- de la 17 01 2006 - 31 01 2006 Concediu medical calendaristic 15 zile, din care 11 zile lucratoare => 5 zile = 79.00 suporta unitatea si 6 zile FNUASS = 94.00

17,18,19,20,21,22,23, = 7 zile calendaristice = 5 zile lucratoare = 79.00
24,25,26,27,28,29,30,31 = 6 zile lucratoare = 94.00

157 + 79 + 94 = 330


goreXP a scris:
Aceste zile sunt zile calendaristice (inclusiv cele nelucratoare) !!!
La calculul CM se transforma aceste zile calendaristice in zile lucratoare.


ana c a scris:
Va rog sa mentionati de unde aceasta deductie. Atit in L.19 cit si in OUG 158 se specifica : "Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A.de catre angajator, în functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca a asiguratului, astfel:
a)pâna la 20 de angajati, din prima zi pâna în a 7-a zi de incapacitate temporara de munca;...etc" (Art.12)

fara a se mentiona daca sunt zile calendaristice sau lucratoare.

In "Dispozitii generale" art.10 alin.5 se spune
5)Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare."

In rest nu am gasit nicaieri scris explicit ca acele limite sunt exprimate in zile calendaristice. Pe certificatul medical, e adevarat, se trec zile calendaristice. De ce il considerati un argument suficient pentru deductia ca limitele se refera la zile calendaristice?[/color]


[b]As dori sa se implice mai multi forumisti.

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#2 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 02 February 2006 - 02:19 PM

Chiar nu mai are nimeni nici o parere !!! ??? :(

... sau este asa greu de calculat fara un program de salarii :smt024

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#3 HERA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 February 2006 - 08:20 PM

Mie mi se pare foarte clar.
Varianta a II-a este corecta pentru ca se specifica clar ca:
"Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A.de catre angajator, în functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca a asiguratului, astfel:
a)pâna la 20 de angajati, din prima zi pâna în a 7-a zi de incapacitate temporara de munca;...etc" (Art.12)
Este vorba ca pâna în a 7-a zi de incapacitate (sambata si duminica nu se intrerupe incapacitatea de munca,tot in CM este).



#4 popescudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:roman
  • Interests:noutati

Postat 03 February 2006 - 05:20 PM

eu stiu ca daca in lege nu se specifica zile lucratoare,atunci sunt considerate obligatoriu zile calendaristice.



#5 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 03 February 2006 - 06:32 PM

Ok... Asta ar fi o interpretare: adica ziua de "incapacitate temporara" este prin definitie considerata "zi calendaristica", fie pt motivul ca nu se mentioneaza ca ar fi lucratoare, fie pt ca zilele de incapacitate nu se intrerup de zilele nelucratoare! ATunci varianta corecta este II.

Dar va mai dau o interpretare.
"Indemnizatia ... se suporta dupa cum urmeaza:
A.de catre angajator, în functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca a asiguratului, astfel:
a)pâna la 20 de angajati, din prima zi pâna în a 7-a zi de incapacitate temporara de munca;...etc" (Art.12)

Daca ma gandesc ca de "SUPORTAT" (adica DE PLATIT), se "SUPORTA", (adica se PLATESC) zilele lucratoare, atunci varianta I este cea corecta.

Va rog, supuneti analizei si aduceti argumente sa ne lamurim. :) Daca cititi cu atentie veti observa ca si varianta a 2-a e foarte plauzibila.



#6 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 03 February 2006 - 10:10 PM

:!: :!: :!: [b]Am modificat putin datele initiale din intrebare ca sa fie mai usor de inteles si in speranta ca se vor implica mai multi. :!: :!: :!:
[b]Astept in continuare parerile si argumentele D-voastra.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#7 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 03 February 2006 - 10:56 PM

dar este foarte simplu raspunsul:
Concediul medical se acorda in zile calendaristice. Conform art 10 aliniat (5) si (6) din OUG 158 pe baza certificatului medical se determina zilele de incapacitate temporara de munca (ca exemplu daca s-ar da concediu medical pe data de 22.04.2006 pana pe data de 27.04.2006 ar trebui sa scad ca liber ziua de Paste). In articolul urmator se specifica cine suporta zilele de incapacitate temporara de munca (deci nu zilele calendaristice din concediul medical)!



#8 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 February 2006 - 08:57 AM

va rugam dupa ce expuneti argumentele trageti si concluzia. Sa ne fie cit mai clar punctul Dvs. de vedere. Un lucru este cert, legiuitorii astia ar trebui sa ia o pauza... si sa mai acumuleze ceva experienta! :shock:



#9 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 04 February 2006 - 10:57 AM

ana c a spus:

Un lucru este cert, legiuitorii astia ar trebui sa ia o pauza... si sa mai acumuleze ceva experienta! :shock:

... asa este, ca "Teoria ii teorie dar practica te omoara"
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#10 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 07 February 2006 - 09:28 AM

Nu mai are nimeni nici o parere ???
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#11 adrianbila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:oradea

Postat 07 February 2006 - 03:11 PM

Varianta II este cea corecta, si am sa explic si de ce:

Probabil ceea ce incurca pe toata lumea este formularea din OUG 158/2005:
Art. 12. - Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, în funcție de numărul de angajați avut la data ivirii incapacității temporare de muncă a asiguratului, astfel:
a) până la 20 de angajați, din prima zi până în a 7-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B)........
c).........

cu privire la ce inseamna pana in a 7 zi de incapacitate temporara de munca, primele 7 zile calendaristice sau lucratoare?

Raspuns:
inseamna pana in a 7-a zi calendaristica a concediului medical (pt ca acesta se acorda de medic calendaristic pe adeverinta) dar noi contabilii trebuie sa determinam din aceste 7 zile calendaristice cate sunt lucratoare
scazand din cele 7 zile calendaristice: sambata, duminica, sarbatorile legale si alte zile stabilite ca fiind nelucratoare cf legii ( ex: 1 mai, 1decembrie si cred ca mai sunt ) si acestea doar sunt suportate de angajator:5 zile; in functie daca pe langa sambata si duminica se mai nimereste ca concediul de boala sa mai cada si cand sunt sarbatori legale sau zile nelucratoare legale pot fi atunci 4 , 3 zile suportate de angajator doar.
Aceasta calculare a zilelor lucratoare din cele calendaristice este explicata si in Norma de aplicare a OUG158/2005 la art. 71:
Art. 71 Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare. La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum și cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute
prin contractele colective de muncă.



Si ca incheere aceasta neclaritate este data de limba romana cea nuantata si frumoasa :) si de dezinteresul legiuitorului roman in a fi clar in exprimare ](*,) , astfel leguitorul cand face referire ca se suporta pana in a 7-a zi a incapacitatii temporare de munca vrea sa zica pana in a 7 zi calendaristica cu determinarea nr de zile lucratoare din acest interval pt care se suporta de fapt de angajator.
In exprimarea leguitorului incapacitate temporara de munca nu inseamna zile lucratoare ci zile calendaristice pt boala obisnuita sau accident in afara muncii, este doar o clasificare a tipului de concediu , daca cititi atent Art. 2 din OUG 158/2005 ( :) ceea ce cred ca nu mai are nervi nimeni) o sa vedeti la ce ma refer, si la celelalte tipuri de concediu esti in incapacitate temporara de munca dar nu ii mai spune asa, ii zice boli profesionale, maternitate, risc maternal etc - si de aici noi avem tendinta de a asimila formularea pana in a 7-a zi a incap. temp. de munca cu zilele lucratoare si ca trebuie sa platim 7 zile de la angajator, total gresit.

Concluzie: angajatorul suporta doar nr de zile lucratoare atatea cate sint ele din intervalul de 7 zile calendaristice.

Sper sa ma fi facut inteles si sa nu va plictisit, ma exprim mai bine oral decat in scris.



#12 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 07 February 2006 - 07:08 PM

Eu am tras o concluzie: ambele variante de interpretare pot fi valabile, fara a fi vorba ca una e buna si alta e rea. Parerile sunt impartite atit aici pe forum cit si in practica, am intrebat in multe parti, unii voteaza alba, altii voteaza neagra.
Institutiile in cauza nu dau nimic in scris, oamenii intrebati emit si ei ipoteze, de cele mai multe ori ambigue, nejustificate sau de genul: "asa am primit indicatii", iar altii ridica din umeri.

Si-atunci am intors problema si pe alta parte. Este evident ca Varianta I defavorizeaza angajatorii punindu-i sa suporte cheltuieli mai mari cu indemnizatiile din fondurile sale, ceea ce inseamna indirect si contributii mai mari, dar si impozit profit mai mic (considerind un caz izolat: ca nu ar fi alti factori de influenta) si avantajeaza Bugetul statului, atit prin contributii mai mari la BASS in speta, cit si prin faptul ca suporta o cota mai mica din indemnizatiile de boala.

Varianta II defavorizeaza statul si favorizeaza angajatorul in principal din aceleasi considerente ca cele expuse mai sus!

Va intreb ce credeti... cum si din ce directie va cadea sabia ce-atirna deasupra capetelor noastre in cazul unui control de la fisc... sau de la Casa de Sanatate...etc.???

:shock: (presupunind fireste ca nu avem nici o alta problema, doar asta!) :wink:



#13 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 February 2006 - 07:42 PM

Draga Dzsygy daca cautai in forum gaseai raspunsul dorit, problema s-a dezbatut foate mult, cu exemple concrete; cum crezi ca aceste zile ar fi lucaratore si nu calendaristice cand CM se da calendaristic? #-o



#14 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 08:05 PM

Calendaristice.



#15 adrianbila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:oradea

Postat 07 February 2006 - 08:56 PM

[quote="ana c"]
Va intreb ce credeti... cum si din ce directie va cadea sabia ce-atirna deasupra capetelor noastre in cazul unui control de la fisc... sau de la Casa de Sanatate...etc.???

Da, ai dreptate, fiecare tine de varianta care il avantajeaza, dar atat timp cat nu exista nimic clar in acest sens care sa-mi zica in mod categoric ca varianta mea este gresita eu o sa merg pe varianta 2 ca si pana acum, iar daca va veni un control pe aceasta linie nu au de cat sunt pregatit cu texte decupate din legi. Am vorbit chiar cu un avocat cu privire la ce s-ar putea intampla daca as ajunge pana in instanta cu statul roman, raspunsul lui a fost: "datorita faptului ca legile nu sunt explicite si clare ci interpretabile, ai sanse mari de castig, tocmai de aceea nu se va ajunge la instanta de judecata si asta o stiu si ei, dar daca nu contra argumentezi la obiect parerile lor, normal ca vei primi amenda pentru ca asta le cere fisa postului"

:smt120 la cat mi-au intins nervii as merge in instanta cu ei numai asa de amorul artei de ma prind prost dispus intr-o zi,
Voua nu vi se pare ca cei ce vin sa ne controleze de fapt multi stiu mai putin decat noi ?



#16 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 08 February 2006 - 02:12 AM

Dragii mei, din pacate eu fac parte din contabilii ultra controlati. Va dau o veste proasta pt angajatori: acele zile sunt lucratoare.
Mie mi s-au recalculat concediile medicale... cu majorarile de rigoare!
Si cu legea in fata (actuala ordonanta nu prea difera de Legea 19, de fapt cred ca e facuta cu "cut" si "paste") mi s-a explicat cum de sunt lucratoare si mi-au mai aratat si niste norme interne (fantasticele norme interne la care omul de rand nu are acces decat cand trebuie amendat!). Asa era pt CAS, de ce credeti ca va fi altfel pentru CASS?



#17 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 08 February 2006 - 08:02 AM

Din pacate si eu am avut controale. Zilele sunt LUCRATOARE.(7,12 etc).



#18 adrianbila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:oradea

Postat 08 February 2006 - 09:02 AM

M-a pus pe jar ce au zis YULIA si MONELLU asa ca acum dimineata am sunat pe cineva de la ANAF si CAS pe care ii cunosc si mi-au confirmat ca acele zile sunt calendaristice, si ca nu stiu nimic de normele interne de care zicea MONELLU.

](*,) Sincer nu mai stiu ce sa cred, se pare cel putin ca aici in Bihor zilele sunt calendaristice :shock:



#19 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 08 February 2006 - 09:33 AM

Din pacate trebuie sa spun ca patania lui Monellu nu e unica.

Mai vin cu un exemplu. Sa spunem ca vine omul cu o foaie de boala astfel:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

(4 si 5 sarbatori legale)

In varianta I, cind se considera ca primele 7 zile sunt lucratoare, angajatorul suporta din 1 pina in 9 inclusiv, adica 7 zile.

In varianta II, cind se considera ca angajatorul suporta primele 7 zile calendaristice, ar insemna ca unitatea plateste din 1 pina in 7....ADICA NUMAI 5 zile lucratoare! Greu de crezut ca un functionar de stat care va gandi ... va si accepta asta!



#20 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2006 - 04:56 PM

Pina in anul 2004 am folosit un program de salarizare facut in Timis. In 2005 am folosit un program din Bucuresti. Deosebirea intre ele era ca cei din Timis considerau doar zilele lucratoare din concedii medicale in stabilirea baremului zile unitate-zile asigurari, iar cei din Bucuresti considerau zilele calendaristice. In cazul acesta am luat legatura cu CAS Timis si am inteles ca nici la nivelul filialor parerile erau impartite, pina cand au primit o circulara de la Bucuresti prin care li s-a impus sa se tina cont de zile calendaristice si nu lucratoare. Evident ca nu mi s-a spus numarul si data circularei !!! Oricum de atunci folosesc acest mod de calcul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL