Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit - microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit - microintreprindere

3 replies to this topic

#1 Anda Comsa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 May 2004 - 11:15 AM

Buna ziua,

Ati putea va rog sa-mi spuneti daca o microintreprindere, care in anul fiscal 2003 (cf. OUG 24/2001) a platit impozit pe venit iar in anul 2004 indeplineste in continuare conditiile pentru a fi microintreprindere, are dreputul sa opteze pentru a plati impozit pe profit in anul 2004?

Va multumesc,
Anda Comsa



#2 seand24

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:sighisoara
  • Interests:personale

Postat 20 May 2004 - 11:58 AM

In anul 2004,societatea ramane platitoare de impozit pe venit!Poate trece la impozitarea pe profit doar din 2005,dupa depunerea declaratiei 010 "Declaratie de mentiuni",in care isi trece noua optiune.Aceeasi declaratie se va depune si in situatia in care societatea nu mai are calitatea de microintreprindere.




#3

  • Guests

Postat 20 May 2004 - 12:20 PM

seand24 a spus:

In anul 2004,societatea ramane platitoare de impozit pe venit!Poate trece la impozitarea pe profit doar din 2005,dupa depunerea declaratiei 010 "Declaratie de mentiuni",in care isi trece noua optiune.Aceeasi declaratie se va depune si in situatia in care societatea nu mai are calitatea de microintreprindere.

Va multumesc tare mult pentru raspuns. O sa incerc sa aflu care este aceasta declaratie 010 si ce trebuie facut acum. Ideea este ca noi am trimis o adresa oficiala, cu nr. de inregistrare la Finante in Decembrie 2003 in care am precizat ca optam pentru plata impozitului pe profit in 2004 dar nu am stiut de aceasta declaratie.

Va multumesc inca o data,
Anda Comsa



#4 aura1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sv
  • Interests:MUZICA, PC

Postat 26 May 2004 - 04:40 PM

Conform noului COD FISCAL nu poti opta decat daca nu te incadrezi in conditiile prevazute de lege(nici un salariat....).
Eu sunt contabila la mai multe soc. si am asemenea situatii, si am depus declaratia 010, pentru soc. care nu s-au mai incadrat la microintreprinderi si 09 pentru cele care sunt microintreprinderi.
Aura :)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL