Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
administrator imobile PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


administrator imobile PFA

2 replies to this topic

#1 contadmin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:cluj napoca
  • Interests:administrare imobile contabilitate

Postat 02 February 2006 - 08:11 PM

Doresc sa imi fac un PFA domeniu de activitate administrare imobile COD CAEN 7032. De la primarie mi-au spus ca pot sa imi fac. Sunt din Cluj N.
Intrebarile sunt:
1. Contabilitatea unei PFA se tine in partida simpla sau dubla?. Am auzit de la cineva ca se se elimina contabilitatea in partida simpla si toti vor trece pe cea dubla...valabil pt toata lumea fara exceptie. (Din ce am citit se tine in partida simpla)
2. Contabilitatea unei PFA se tine de persoana respectiva sau trebuie sa facuta de un contabil. Daca cel care este PFA are studii economice de specialitate - contabil...contabilitatea activitatii sale o poate duce el?
3. Ce cote trebuie sa plateasca la stat..inafara de impozit (16%)?

Va multumesc.



#2 contadmin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:cluj napoca
  • Interests:administrare imobile contabilitate

Postat 03 February 2006 - 10:11 PM





#3 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 06 February 2006 - 10:08 AM

1. Contabilitatea unui PFA se tine in partida simpla. Vezi normele publicate aici :
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...=10474&start=15
Nu am auzit nici un zvon din cele zise de tine, si sper sa nu se adevereasca.
2. Eu sint PFA si imi tin singura contabilitatea. Nu scrie niciunde ca trebuie sa ai studii de specialitate ca sa tii o conta, mai ales in partida simpla.
3. Obligatoriu contributia la sanatate de 6.5% din venitul net, dar nu mai putin de salariul minim pe economie, daca nu ai alt loc de munca.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL