Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitatea persoanelor juridice fara scop lucrativ - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitatea persoanelor juridice fara scop lucrativ

8 replies to this topic

#1 COVERCA MELINDA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:TG. MURES

Postat 03 February 2006 - 09:56 AM

Stie cineva daca mai sunt valabile reglementarile privind organizare contabilitatii in partida simpla de catre persoanele juridice fara scop lucrativ, si daca sunt alte modificari ?



#2 Doru Turcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 03 February 2006 - 09:45 PM

Nu.




#3 COVERCA MELINDA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:TG. MURES

Postat 27 February 2006 - 02:21 PM

chiar nu stie numeni daca mai sunt valabile acele reglementari? era vorba de asociatiili care aveau o cifra de afaceri de pana la 10000 euro??? va rog daca stie cineva sa ma ajute! multumesc.



#4 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 02 March 2006 - 06:03 PM

Desi Melinda nu a primit raspuns, imi incerc si eu norocul si va fac urmatoarea intrebare:
-daca o asociatie nonprofit care a avut contabilitatea organizata in partida dubla, poate sa renunte si sa opteze pt partida simpla?
-daca aceeasi asociatie a depus ulimul bilant in 2002, ce amenzi ar avea de platit? are aceeasi obligatie de a depune bilant inclusiv in iunie?
Multumesc !
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#5 COVERCA MELINDA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:TG. MURES

Postat 03 March 2006 - 11:01 PM

Mihaela, intre timp m-am documentat singura.Conform OMF 2329/2001 ONG-urile care realizeaza o cifra de afaceri de pana la 30000 EUR anual, pot opta pt. conducerea contabilitatii in partida simpla incepand cu anul urmator, cu conditia sa depuna o declaratie la finante cu cifra de afaceri a anului precedent. Ai doua variante: ori conduci in partida simpla si eventual platesti amenda pt. nedepunerea declaratiei, ori conduci in partida dubla si platesti amenda pentru nedepunerea bilanturilor. Bine ar fi sa nu platesti deloc!



#6 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 04 March 2006 - 11:03 AM

Multumesc Melinda!
Intamplator, cunosti daca aveau obligatia sa depuna 2 bilanturi pe an asemenea societatilor comerciale?
Un alt sfat pe care ti-l solicit este daca activitatea lor care se reduce la o sesiune stiintifica la unul sau mai multi ani odata(ultima oara in 2002) ii avantajeaza partida simpla, adica o estimativa pt urmatorul an in care este posibil sa nu aiba activitate?
Multumesc inca odata!
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#7 COVERCA MELINDA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:TG. MURES

Postat 04 March 2006 - 09:33 PM

Bilanturile la ONG-uri se depun anual, nu semestrial ca la firme. Contabilitatea in partida simpla te avantajeaza daca in anul in care are activitate nu depaseste limita de 30.000 EUR cifra de afaceri, adica incasarile din toate sursele pe anul respectiv. In momentul in care se depaseste limita incepand cu anul urmator se trece iar la contabilitate in partida dubla.



#8 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 04 March 2006 - 11:17 PM

Multumesc! :P
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#9 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 05 March 2006 - 10:35 AM

In MO 66 din 27 ian 2004 , a fost publicata Anexa la OMF nr. 1829/2003 privind aprobarea Reglementarilor contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL