Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii la angajarea unui salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii la angajarea unui salariat

19 replies to this topic

#1 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 November 2004 - 12:13 PM

Daca o societate a angajat un salariat (primul) in luna octombrie, ce declaratii trebuie sa depuna in luna noiembrie?
1. declaratia 100, privind contributiile sociale
- la Administratia finaciara
2. declaratia privind obligatiile de plata catre bugetul asigurarilor sociale
- la Casa de Pensii
3. declaratia privind fondul de somaj
- la Agentia de Ocupare a Fortei de Munca
4. declaratia de notificare a schimbarilor produse in randul personalului
salariat al societatii
- la Casa de Asigurari de Sanatate

E corect? lipseste ceva?



#2 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2004 - 12:41 PM

Eu cred ca si 010 privind schimbarea vectorului fiscal.




#3 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 November 2004 - 12:58 PM

Cred ca ai dreptate.
Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2004 - 03:05 PM

Mariuta, daca ai declarat obligatiile salariale, la infiintarea firmei, in vectorul fiscal pe care l-ai depus la Reg. Com., NU mai trebuie depusa decl. 010. Uita-te in actele de constituire de la Reg. Com. si vezi ce ai in vectorul fiscal de acolo SAU, mai sigur, verificati-l la Adm. Fin. de care apartii (din pacate pot fi neconcordante cu Reg. Com.) si numai daca nu ai decl. acele oblig. salariale va trebui sa depui 010.
O zi buna.



#5 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 November 2004 - 03:31 PM

Daca nu ma insel, dupa ce am infiintat firma, am depus la Administratia Financiara declaratia 010 si am declarat atunci si obligatiile salariale.
Oricum, o sa verific.
Multumesc de ajutor



#6 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2004 - 05:41 PM

Eu am o nelamurire. Daca de-abia din octombrie a fost angajata prima persoana, cum se putea declara inainte ca ai fost luat in evidenta cu obligatii salariale? Sau poate doar daca erai convins ca vei angaja pe cineva. Si stiai si luna precisa. Pt ca in declaratie trebuie sa scrii de cand esti luat in evidenta. :?:



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2004 - 06:02 PM

Daca declari de la infiintare obligatiile salariale, atunci depui decl. 100 in zero pana angajezi efectiv primul salariat. Asta-i tot ! Evident ca nu trebuie sa stii cu exactitate luna din intervalul celor 60 zile pe care le ai la dispozitie, pt. ca ai declarat obligatiile de la infiintare si asa figurezi. Faptul ca NU ai valori diferite de zero de la inceput nu constituie o problema si nu te obliga sa ai un angajat din data emiterii certificatului de inregistrare, doar ca acest fapt trebuie aratat in decl. 100

O seara frumoasa.



#8 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 November 2004 - 02:15 PM

Daca am depus declaratia 100 pentru luna octombrie, dar am bifat doar obligatiile salariale nu si ca sunt platitor de impozitul pe veniturile microintreprinderilor e gresit?
Daca da, ce ar trebui sa fac?



#9 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 17 January 2005 - 09:27 PM

ar mai fi depunerea statelor la ITM impreuna cu copiile documentelor de plata a obligatiilor aferente salariilor , plus 0.75% comision carti munca si fondul de accidente de munca ( dupa normele metodologice noi)



#10 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2005 - 10:00 PM

Admin.fiscala primeste de la Rg.C. optiunile societatii in legatura cu tva si impozit(profit sau venituri) in momentul in care ai certificatul de inmatriculare;daca acum exista si optiunea pentru platitor de salarii(eu nu stiu asta) la infiintare este ok;fiscul a primit tot;atunci are dreptate Otilia;daca ai angajat in termen de 60 zile vei avea si sume datorate in declaratia 100 aferenta primei luni in care ai un salariat;bifezi in 100 platitor de 1.5% cand faci declaratia 100 trimestriala,care cuprinde si impozitul pe venituri(decembrie 2004);verifica totusi ce 010 ai la fisc sa ce ai declarat la Rg.C.-as cum spune Otilia;



#11

  • Guests

Postat 18 January 2005 - 03:13 PM

mariuta a spus:

Daca am depus declaratia 100 pentru luna octombrie, dar am bifat doar obligatiile salariale nu si ca sunt platitor de impozitul pe veniturile microintreprinderilor e gresit?  
Daca da, ce ar trebui sa fac?

Mariuta, in instructiunile de completare a declaratiilor (din programul informatic) scrie undeva ca obligatiile trimestriale (cum este cazul imp pt micro) se bifeaza trimestrial, respectiv in declaratiile pe lunile 3,6,9,12 ale anului. Asa ca nu este nici o problema ca nu ai bifat in declaratia lunii octombrie.



#12 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 January 2005 - 11:36 AM

Da, multumesc.
Am vazut luna urmatoare ca programul nu ma lasa sa bifez si "platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor" decat in declaratiile pentru lunile 3, 6, 9 si 12.



#13

  • Guests

Postat 20 January 2005 - 02:05 PM

Va salut! Sunt nou pe aici! Am infiintat de curand o micro, neplatit de TVA, in data de 15.12.2004.
Am inteles de la avocatul care s-a ocupat de infiintare, ca s-a facut inreg fiscala la infiintare ca micro, deci platitoare imp pe venit.
Acum pe 19.01.05 am inregistrat primul contract de munca la ITM, contract care a inceput din data de 03.01.2005.

Am depus la Admin Financiara un dosar cu copii dupa actele firmei.
Urmeaza sa depun la Directia de Finante Publice declaratia 010, conform spuselor celor de acolo.

1. Pe anul 2004, daca nu am avut activitate si nici un angajat, ce acte trebuiesc depuse, in ce termene si unde?
2. Ce registre trebuiesc cumparate, in afara de Registrul Unic de Control, si unde trebuiesc inregistrate?
3. Referitor la angajat, ce declaratii trebuiesc depuse si in ce termen?



#14 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2005 - 05:45 PM

Pana la 31.01.2005-010 platitor de impozit venituri si salarii la AFP in raza careia este sediul firmei;
Pana la 25.01.2005-100 pentru impozit pe venituri pentru tr.IV 2004,probabil pe zero;
Pentru registre, ma tem ca este cam tarziu;registrul jurnal si registrul inventar trebuia inregistrate la fisc pana la 15.01.2005(30 zile de la data inmatricularii);
Pentru angajat:registrul de salariati, iar declaratii(100,CAS,somaj,lista intrare la FASS-sper ca nu am uitat nimic)-25.02.2005;
Vezi daca si tu trebuie sa pui declaratia cifra de afaceri/2004,pentru impozit venituri trimestrial-15.02.2005-parca,oricum,februarie;
Ar mai fi declaratia de cod caen la casa de pensii-deocamdata eu nu m-am lamurit cum va fi cu ea-pentru cota de fond risc-accidente munca-tot februarie 2005;mai viziteaza forumul si vezi daca mai completeaza cineva raspunsul meu si,fiindca "esti nou pe aici",incearca sa intelegi ca ne ajutam unii pe altii cat de mult ne permite timpul si "stufoasa legislatie romaneasca" si nu judeca gresit lucrurile;bine ai venit si,succes!



#15 ury

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2005 - 09:07 PM

stie cineva: daca o micro a angajat o persoana in interiorul celor 60 de zile stipulate lege dar a inregistrat contractul la camera de munca dupa cele 60 de zile (dar in interiorul celor 20 de zile in care se poate depune contractul de munca la ITM din momentul semnarii)-----mai are calitatea de micro?



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2005 - 11:54 AM

Data de angajare din contract este cea care trebuie sa fie in termen de 60 zile si nu data la care a fost inreg. la ITM.



#17

  • Guests

Postat 21 January 2005 - 02:43 PM

multumesc mult



#18 daniela_i_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 26 January 2005 - 10:01 PM

Conform art.103 din Codul Fiscal o societate trebuie sa indeplineasca conditiile de a ramane micro la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent.



#19 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 27 January 2005 - 10:40 AM

ury, nu conteaza cand ai inregistrat tu contractul la camera de munca, conteaza data angajarii trecuta in contract.



#20

  • Guests

Postat 29 January 2005 - 09:18 AM

multumesc mult






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL