Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SEMNAREA BILANTULUI. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SEMNAREA BILANTULUI.

5 replies to this topic

#1 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2004 - 02:09 PM

BUNA! AM CITIT O GRAMADA DE RASPUNSURI PE FORUM REFERITOARE LA SEMNAREA BILANTULUI DAR NICI UNUL NU MI S-A PARUT CA MI S-AR POTRIVI, SAU NU AM INTELES EU. :oops:
CE MA INTERESEAZA PE MINE IN MOD CONCRET ESTE FAPTUL URMATOR:AM TERMINAT FACULTATEA ANUL ACESTA, DISCIPLINA CONTABILITATE SI INFORMATICA DE GESTIUNE(LICENTIATA), LUCREZ LA O SOCIETATE IN FUNCTIA DE CONTABIL DIN 1999( ASTA IN BAZA UNOR CURSURI EFECTUATE ANTERIOR FACULTATII) SI AS VREA SA STIU DACA POT SEMNA BILANTUL PTR ACEASTA SOCIETATE.
IN CAZUL IN CARE MAI AM UN CONTRACT DE MUNCA(2H) CU O MICRO POT SEMNA BILANTUL SI LA EI?ASTEPT RASPUNS. MULTUMESC



#2 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 23 November 2004 - 02:22 PM

Lucrarile contabile se desfasoara intr-un compartiment distinct asa cum prevede Legea contabilitatii? Daca nu, firma are obligativitatea incheierii contract prestari servicii cu experti contabili sau contabili autorizati care raspund conform legii.
Daca CA nu depaseste 50000 EU atunci:
La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizatã în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestãri de servicii în domeniul contabilitãþii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în condiþiile Ordonanþei Guvernului nr. 65/1994 ºi care au înregistrat o cifrã de afaceri anualã de pânã la echivalentul în lei a 50.000 euro, rãspunderea pentru þinerea contabilitãþii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligaþia gestionãrii unitãþii respective."




#3 alinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:oradea

Postat 23 November 2004 - 11:17 PM

Poti semna la ambele soc. - ai ctr. de munca (deci compartiment distinct) si ai studii superioare



#4 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 24 November 2004 - 08:50 AM

Contractul de munca in care se specifica functia indeplinita ca si contabil nu poate face singur dovada ca la firma in cauza contabilitatea se desfasoara in compartiment distinct.
Compartimentul distict presupune ca in organigrama societatii sa fie mentionat acest compartiment, adica in interiorul societatii sa fie un birou distinct pe care sa scrie CONTABILITATE



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2004 - 05:37 PM

alinas a spus:

Poti semna la ambele soc. - ai ctr. de munca (deci compartiment distinct) si ai studii superioare

DA, Iulia ! Alina are dreptate !
Si eu sunt absolventa ASE (fara a fi membru CECCAR) si am drept de semnatura, indiferent de cifra de afaceri, in baza contractelor de munca, contracte ce dovedesc ca fiecare firma a angajat personal calificat. Nu trebuie sa ai birou distinct pe care sa scrie "contabilitate" (poti lucra si cu directorul in birou, spre exemplu...). Sunt in aceasta situatie de ani de zile si am avut multe controale, inclusiv garzi, care n-au avut nimic de comentat privind dreptul meu de semnatura.
Nu te supara, Cristid ! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#6 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 November 2004 - 12:51 PM

multumesc mult.have a nice day :lol:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL